Večery v archíve

Mgr. Klaudia Bugyinszká, Bc. Alžbeta Horváthová, Mgr. Judita Szekeresová Kovácsová, PhD.

Putovanie dejinami nášho regiónu pomocou šalianskych archivárov

 

Štátny archív v Trnave, pracovisko Archív Galanta v spolupráci so Spoločnosťou Petra Pázmánya sa v roku 2023 rozhodol, že obnoví podujatie známe pod názvom „Večery v archíve“. Po novembrovom úspechu sme sa rozhodli v organizovaní podujatia pokračovať. Na rok 2024 sme si naplánovali cyklus troch podujatí.

Prvé „Večery v archíve“ sa uskutočnili v apríli tohto roku. Podujatie nieslo podnázov „Remeslá našich predkov“. Zamestnanci archívu si pre návštevníkov pripravili dve odborné prednášky. Prvú prednášku nazvanú „Z dejín cechov a živnostenských spoločenstiev Šale a okolia“ predniesla zamestnankyňa archívu Mgr. Klaudia Bugyinszká. V prednáške priblížila dejiny cechov, ktoré sa v regióne okrem okresu Šaľa zakladali aj v okresoch Dunajská Streda a Galanta. Prednáška priblížila potrebu zakladania organizácií, ktorých úlohou bolo chrániť záujmy remeselníkov a nastaviť pravidlá fungovania. Prostredníctvom prezentácie sa návštevníkom naskytla možnosť hlbšie nazrieť na fondov, ktoré archív v Šali v súvislosti s témou uchováva, resp. sa prezentovali aj ukážky rôznych výučných listov, cechových kníh a dokumentov, ktoré sa viažu k dejinám cechov regiónu. Druhú prednášku predniesla Mgr. Judita Szekeresová Kovácsová, PhD., ktorá sa venovala továrenskej výrobe, konaniu trhov, výrobe a predaju jednotlivých výrobkov. Vedúca pracoviska v prednáške „Od jarmokov po supermarket“ poukázala na konanie jarmokov a trhov, návštevníkom priblížila výsadné listiny a povolenia od 16. storočia až po medzivojnové obdobie. Vo svojej prezentácii sa venovala zvlášť rozvoju mlynárstva a okrem Šale priblížila aj rozvoj priemyselnej výroby v okresoch Dunajská Streda a Galanta. Prednášku uzatvorila ukážkami z družstiev regiónu.

Ďalšie Večery v archíve dostali podnázov „Voľnočasové aktivity v minulosti“, ktoré ukončili prednáškový cyklus v prvom polroku a uskutočnili sa 31. mája 2024, v piatok večer, so začiatkom o 17:00. Poslucháči postupne prichádzali do pripravenej konferenčnej miestnosti, ktorá sa za krátky čas naplnila. Počas večera odzneli dve prednášky. Prvú prednášku s názvom „Počiatky športového života v okrese Šaľa“ prezentovala vedúca archívu Mgr. Judita Szekeresová Kovácsová, PhD. Jej výskum sa zameral predovšetkým na medzivojnové obdobie, kedy sa okrem iných združení a spolkov začali zakladať aj tie športové. Okrem samotných spolkov boli vyzdvihnuté aj rôzne osobnosti, ktoré svojimi činmi zanechali hlbokú stopu v športových dejinách regiónu. Druhú prednášku, ktorá bola o Lodenici v Šali, pripravila zamestnankyňa archívu Mgr. Barbora Oravcová. Výsledky bádania odzrkadlili vzácne informácie o lodenici, jej vzniku, o vrcholnom období a taktiež o osobnostiach, ktoré sa zaslúžili o prevádzku a fungovanie lodenice. Obidve prednášky boli oživené prezentáciami, v rámci ktorých boli odprezentované archívne dokumenty či dobové fotografie. Okrem prezentácií archívnych dokumentov boli v miestnosti vyložené ukážky predmetov spojených so športom, zapožičané zo súkromných zbierok.

Po dlhšej letnej prestávke duch „večerov v archíve“ znovu zavítal do priestorov kaštieľa, v trošku zmenenej forme. Začiatkom novembra sa uskutočnilo posledné podujatie zo spomenutého cyklu prednášok. Hlavnou témou podujatia bola II. svetová vojna v okrese Šaľa. Už pred vchodom do konferenčnej miestnosti renesančného kaštieľa v Šali horiaca sviečka pripomínala mnohé obete tejto krutej súčasti našich dejín.

            Na úvod večera zaspieval mužský spevokol z Tešedíkova „Peredi férfi daloskör“ vojenské piesne. Ako prvá odznela prednáška v podaní zamestnanca archívu Mgr. Attilu Varjú, ktorý sa zameral na vojnu z pohľadu letectva v okresoch Šaľa, Galanta a Dunajská Streda. Dôkazom jeho práce bol prehľad o leteckých katastrofách a preletoch vojenských lietadiel v našom regióne. Jeho prednášku oživila bohatá obrazová dokumentácia, ktorá vzbudila v kruhu prítomných veľký záujem. Už na základe našej pozvánky na toto podujatie ho oslovil pán Daniel Fülöp zo Selíc, ktorý na podujatie priniesol maketu lietadla, ktoré havarovalo v neďalekých Seliciach. Doniesol zo sebou aj fragment lietadla, ktorý sa mu podarilo objaviť v lesoch pri obci Selice. Mužský spevokol si zanôtil aj po prednáške, čím spríjemnil atmosféru tohto večera. Druhým bodom programu bolo spomienkové rozprávanie archivára, historika Mgr. Zoltána Kőrösa z Forúm Inštitútu pre výskum menšín zo Šamorína. Kolega Kőrös sa aktívne už dlhé roky zaoberá výskumom „oral history“, teda naratívnym, hovoreným dejinám. Vo svojom rozprávaní spomenul, akým spôsobom si vyberá svojich respondentov, ktoré vekové kategórie oslovuje, akým témam sa venuje. Spomenul mnohé zaujímavosti, ktoré sa o dejinách nášho okresu dozvedel. Medzi prítomnými sa objavili aj mnohí pamätníci, bývalí alebo stáli respondenti kolegu Kőrösa. Zapojili sa do hlbokej diskusie o II. svetovej vojne. Spomenuli svoje zážitky, spomienky. Medzi spomienkami sa objavili aj zaujímavosti týkajúce sa dejín renesančného kaštieľa v Šali. Ďalším hosťom večera bol Tomáš Szőcs z obce Horné Saliby, ktorý si na podujatie priniesol časť svojej zbierky dobového vojenského oblečenia a zbraní.  

Neodmysliteľnou súčasťou týchto podujatí je prezentácia archívnych dokumentov, publikácií viažucich sa k aktuálnej téme večera. Šalianski archivári sa na tieto podujatia  svedomito pripravujú, vysoká účasť je dôkazom veľkého záujmu.

Pevne veríme, že naše „Večery v archíve“ budú mať aj budúcnosti vysoký ohlas a nezapadnú do zabudnutia. Tešíme sa na ďalšie stretnutie s Vami.

 

Text spracoval Roman Hatala