publikované: 04.11.2022 - 09:11  //  aktualizácia: 04.11.2022 - 09:15  //  zobrazené: 1332

Atletická olympiáda v plnom lesku

Už dva roky sa zbytočne tešili najmladší vyznávači atletiky zo základných škôl mesta a okresu Šaľa na tak populárnu atletickú Olympiádu, nakoľko pandémia Covidu a prijaté opatrenia nedovolili toto populárne podujatie zrealizovať. „ Teší nás, hovorí predseda Telovýchovnej jednoty  Slovan Duslo Šaľa Ladislav Mitošinka, že vďaka dobrej spolupráci s ľahkoatletickým oddielom v Šali, základnou školou Jána Hollého v Šali, ktorá poskytla atletický areálik a bola spolu organizátorom,  ale aj ďalšími školami okresného mesta a regiónu sme sa mohli opäť stretnúť už na 19. ročníku Majstrovstiev okresu Šaľa mladších a najmladších žiakov v atletike, ktoré sú zároveň aj Memoriálom  zakladateľov atletiky v Šali profesorov Jána Mutkoviča a Milana Melicherčíka. Poďakovanie z tohto miesta patrí  taktiež mestu Šaľa a  Nitrianskemu samosprávnemu kraju (poznámka: atletické podujatie bolo realizované aj s finančnou podporou NSK) a všetkým tým, ktorí podali pomocnú ruku a pomohli  tak k úspešnému priebehu sviatku najmladších adeptov kráľovnej športu.“

Kráľovná športu stále láka

Už samotná účasť 13 základných škôl mesta a okresu Šaľa a 251 súťažiacich adeptov, kde v dvoch vekových kategóriách: mladší žiaci r. 2009 - 2010 a najmladší žiaci r. 2011 – 2014 súťažili v siedmich atletických disciplínach a v bežeckej štafete  4 x 60 metrov potvrdzuje neustály záujem o atletické súťaženie. Napriek tomu, že aj podľa výsledkov z doterajších ročníkov Majstrovstiev školy a memoriálov sa medzi medailistami v súťaži o Putovný pohár Základných škôl v prevažnej miere objavujú , základné školy okresného mesta, medzi medailistov v jednotlivých disciplínach však prerazili aj zástupcovia vidieka. Potvrdzuje to aj zisk troch zlatých (v skoku do výšky Andrej Hraška a Karolína Tóthová; Michaela Uhrová vyhrala šprint na 60 metrov), na viac  striebornej a bronzovej medaily žiakov z najväčšej obci šalianskeho okresu Močenku, ktorej žiaci boli aj najúspešnejšou vidieckou školou.  Druhý medzi vidieckými ZŠ skončil Trnovec n/V, ktorého žiaci vybojovali zlato (Patrik Moravanský vyhral beh na 1.000 metrov), štyri striebra a dva bronzy.  Treťou najlepšou boli žiaci ZŠ VJM Vlčany vďaka zlatu Árona Szabóa v skoku do diaľky. Potešilo, že naprázdno sa z 19. ročníka významného podujatia nevracala domov žiadna vidiecka škola, nakoľko žiaci ZŠ Hájske skončili 2 krát na druhom a raz na 3. mieste;  ZŠ Tešedíkovo  vybojovala striebro a bronz a ZŠ Neded jeden bronz.  Šaliansky vidiek sa môže pochvaliť aj jedným absolútnym triumfom, keď v kategórii mladších žiačok – disciplína skok do výšky obsadili prvé tri miesta: 1. Karolína Tóthová - Močenok, 2. Viktória Petrovičová - Hájske, 3. Tereza Vološinová – Trnovec n/V.

Viac násobní medailisti  a kvalita nechýbali

Aj z dôvodov vyššej súťaživosti a a bodovej vyrovnanosti jednotlivých škôl mohol žiak tej – ktorej školy štartovať iba v dvoch individuálnych disciplínach a v štafete, no napriek tomu sa našli  viacerí jedinci, ktorí sa môžu pochváliť aj ziskom troch medailí, čo značne pomáhalo k bodovému zisku jeho základnej školy (bodovanie: 1. miesto - 11 bodov, 2. miesto – 9 bodov,... 10. miesto – 1 bod), za ktorú štartoval.            Ziskom dvoch víťazstiev (beh na 60 metrov a skok do diaľky z miesta) v individuálnych disciplínach a bol aj členom víťaznej štafety sa prezentoval medzi mladšími žiakmi Patrik Pogran (r. 2009, ZŠ Ľ. Štúra Šaľa), ktorý bol  nielen najlepším v tejto kategórii, ale aj najúspešnejším atlétom tohto ročníka MO a Memoriálu z pomedzi všetkých účastníkov.  S tromi medailami sa môže pochváliť aj Jakub Urbán (r. 2009, ZŠ J. C. Hronského Šaľa), ktorý skončil druhý v diaľke a v šprinte na 60 metrov, v štafete obsadili tretie miesto. Táto kategória pozná ešte jedného pretekára s tromi bronzovými medailami, ktoré získal Lukáš Sontág (r. 2009, ZŠ J. Hollého Šaľa – Veča) v šprinte, v skoku do diaľky a v štafete.  V tejto kategórii medzi dievčatami bola najúspešnejšou Nina Mešťánková (r. 2009, ZŠ Bernoláková Šaľa), ktorá k zlatu v štafete pridala dve druhé miesta v skoku do diaľky a v šprinte na 60 metrov. V kategórii najmladších chlapcov bol najúspešnejším Samuel Niko (r. 2011, ZŠ J. Hollého Šaľa – Veča), ktorý vyhral vrh guľou a skok do výšky. Kategória najmladších dievčat bola ďaleko najvyrovnanejšia, keď až štyri pretekárky vybojovali po tri medaily!  Najviac sa darilo Viktórii Takácsovej (r. 2011, ZŠ Ľ. Štúra Šaľa), ktorá nenašla premožiteľku v skoku do diaľky, v behu na 600 metrov skončila druhá a v štafete pomohla kolegyniam k zisku zlata.  Tri cenné kovy vybojovala aj jej spolužiačka Paula Švédová (r. 2011), 600 metrov – 3. miesto, skok do diaľky – 2. miesto a  štafeta – 1. miesto, ako aj Natália Kováčová (r. 2011, ZŠ J. C. Hronského Šaľa), ktorá vyhrala šprint, bronz získala v behu na 1.000 metrov a v štafete skončili na druhom mieste. Štvoricu troj medailových doplnila Laura Haritonová (r. 2011, ZŠ J, Hollého Šaľa – Veča), ktorá získala kompletnú zbierku medailí: bronz v štafete, striebro v šprinte a jej víťazný čas 04:11,02 minúty  na 1.000 metrov patril medzi najlepšie na atletickom podujatí.

Všestrannosť sa ráta, Štúrovci suverénom.

Stáva sa už samozrejmosťou, že na okresnej atletickej prehliadke najmladších nádejí sa dokážu presadzovať aj na medailových postoch športovci, ktorí úspešne reprezentujú materské kluby, či oddiely v majstrovských zápoleniach v iných športových odvetviach.  Medzi tými úspešnými v bežeckých, technických, či vrhačských disciplínach sme mohli vidieť v minulých rokoch hádzanárske reprezentantky Dusla: Csádiovú, Štrpkovú, Bírovú, Pálovú, Šalatovú, dokonca aj súčasnú oporu reprezentácie Slovenska Barboru Lanczovú, ktorej rekordné zápisy vo vrhačských disciplínach (kriket a guľa) zostanú  dozaista ešte nejaké roky neprekonané,... Medzi medailistami však nechýbali ani zástupcovia koženej lopty: (Rábek, Stojka, Lacek, Hezky, Lenčéš), ... karate (Santaiová), športovej streľby (Tomášková, Putnocký),... a tento trend zostal neporušený aj v 19. ročníku podujatia.  Názorne o tom hovoria medailové úspechy hádzanárskych nádejí z HŠK Legends Šaľa: Michal Daniel Boháč (ZŠ J. Murgaša Šaľa), Tomáš Rehák  a najúspešnejší účastník Patrik Pogran (obaja ZŠ Ľ. Štúra Šaľa); z HKM Šaľa: Damien Berecz (ZŠ J. C. Hronského Šaľa) a  Emanuel Kollár (ZŠ J. Murgaša Šaľa); dievčatá  z HK Slovan Duslo Šaľa: Sára Siváková a Lara Fehér (obe ZŠ Ľ. Štúra Šaľa), Laura Haritunová a Laura Neštráková (obe ZŠ J. Hollého Šaľa – Veča), Lara Kurňavová (ZŠ J. Murgaša Šaľa),... úspešný plutvový plavec KVŠ Barakuda Šaľa Jakub Urbán (ZŠ J. Murgaša Šaľa), voltížny jazdec Jack Oláh (ZŠ Trnovec n/V),... ktorí taktiež prispeli medailovým umiestnením a vysokými bodovými ziskami svojej základnej škole  v súťaži o Putovný pohár.

V 19. ročníku „potiahli“ svoju školu na vedúce miesto v konkurencii 13 súperov žiaci Šalianskej Základnej školy Ľ. Štúra, keď dokázali získať rekordný počet 399 bodov (poznámka: reprezentanti tejto ZŠ sa pravideľne umiestňujú v najlepšej trojici účastníkov atletických podujatí). Pomohol im k tomu aj najvyšší počet víťazstiev, z ktorých sa tešili v 12 prípadoch, ku ktorým pridali aj sedem druhých a tucet tretích miest. Práve víťaznej základnej škole sa podarilo ako jedinej z pomedzi všetkých obsadiť v disciplíne skok do diaľky prvé tri miestach v poradí:  Viktória Takácsová, Paulína Švédová a Henrieta Fuleová, ktoré naviac do bodovacej súťaži pridali 28 bodov. Súboj o druhé miesto v súťaži ZŠ bol však nesmierne vyrovnaný, keď ho pre seba najmä dobrými umiestneniami v záverečných štafetách nakoniec pre seba rozhodla  ZŠ J. C. Hronského Šaľa so ziskom  274 bodov. Jej pretekári získali štyri prvenstvá, tri druhé a päť tretích miestach. K zisku druhého miesta v súťaži ZŠ o Putovný pohár o desať bodov pred usporiadajúcou ZŠ J. Hollého (zisk 264 bodov) rozhodol bohatší bodový zisk z umiestnení na 4. – 10. priečke. Žiaci z predmestia Šali skončili v šiestich disciplínach na prvom mieste, štyri krát na druhom a sedem žiakov ZŠ J. Hollého  vybojovalo bronz.

Devätnásty ročník Majstrovstiev okresu Šaľa mladších a najmladších žiakov v atletike, ktoré boli  zároveň aj Memoriálom  zakladateľov atletiky v Šali profesorov Jána Mutkoviča a Milana Melicherčíka je už minulosťou. Zásluhou všetkých, ktorí priložili ruku k realizácii vydareného podujatia sa možno v blízkej budúcnosti objaví na atletickej scéne opäť taký talent,  akými  boli v posledných rokoch v Šali Simona Takácsová, či  Daniel Kováč, ktorí v súčasnosti už žnú úspechy ako reprezentanti Slovenska na domácich a zahraničných atletických podujatiach.