publikované: 14.05.2021 - 00:29  //  aktualizácia: 14.05.2021 - 08:38  //  zobrazené: 1281

Dievčatá bojujú o finále, mužov opustilo šťastie.

Zlý úvod bol dôvodom prehry

Ani v treťom vzájomnom súboji tohto ročníka medzinárodnej súťaže sa našim dievčatám nepodarilo získať skalp zástupcu Žitného ostrova, ktorý v prvom zápase slovenskej časti play off porazil šaliansky kolektív a nadviazal na úspešné účinkovanie v základnej časti MOL ligy (poznámka: DAC hneď v prvom roku svojho účinkovanie medzi česko – slovenskou hádzanátskou elitou vybojoval bronz).                                                                           Naše dievčatá mali katastrofálny štart do  zápasu, keď chyby v rozohrávke, streľba z nepripravených pozícii, výborný výkon reprezentačnej brankárky Slovenska Oguntoye a naša slabšia defenzíva, boli činiteľmi, ktoré sa podpísali na osem gólovom náskoku DAC – u (10:2) po necelej štvrtine zápasu !. O pár minút neskôr bol gólový rozdiel ešte vyšší (14:4) a bolo jasné, že o víťazovi tohto duelu je rozhodnuté.

V II. polčase znížila Šaľa v 37. minúte po niekoľkých gólových zásahoch Natálie Némethovej a ďalších hráčok až na rozdiel dvoch gólov (18:16), ale súper mal v svojom strede skúsenú kanoniersku trojicu: Réka Bíziková (r. 1991), Beatrix Elöová (r. l997) a Katarína Juhos (r. 1988), ktorá „nasúkala“ našej defenzíve spolu 27 gólov,  čo bolo rozhodujúce.

Štatistické údaje 1. semifinále play off:

DAC Dunajská Streda - Slovan Duslo Šaľa  33:24 (17:12) R: Mandák -  Rudinský;  päť divákov !; vylúčené 4:4;  pokutové hody: 1/1 – 3/1.

DAC  góly: R, Bíziková  10, Elöová 9/1, Juhos 8, Bugárová 3, Mészáros, Pastorková a Straková po 1. Tréner Viktor Debre.

DUSLO: Furgaláková, Vorzáčková  -  Rácková 1, Takáčová 1,  A. Obstová 2, Špendlová,  B. Königová 3, Ušiaková, Ščípová, Pócsiková 3,  Tulipánová,  Némethová 8, Varjássiová 3, Matušincová  2, Trepáčová 1, Zlatinská. Tréner:  Peter Pčola, asistent:  Andrea Šalatová.
Tréner Peter Pčola (Šaľa): „ Zaspali sme úvod, nič nám nevychádzalo, hrali sme pasívne a navyše sme nepremieňali naše šace. Horeli sme v koncovke. Dunajská Streda však nie a dostali sme ju na koňa. Zmena obranného systému priniesla zníženie náskoku DAC. Tento zápas musíme hodiť za hlavu a verím. Že v stredu budeme doma úspešní.“

+ + +

Reparát sa v stredu vydaril

Druhý semifinálový duel mal podobný scénar ako prvý, lenže úlohy oboch aktérov boli obrátené. Zverenkyne trénera Pčolu mali vynikajúci nástup, keď sa strelecky presadzovala reprezentantka Némethová (poznámka: v 1. polčase strelila 8 gólov) , ktorej dobre sekundovali v ofenzíve oddielové a reprezentačné kolegyne Königová s Pócsikovoum defenzívu držala nad vodou brankárka Furgaláková  a tak viedlo Duslo po 15. minúte 10:3. DAC síce po góloch ex šaĺaniek sestier Bízikových a Bugárovej dokázal znížiť na 12:10, ale výborný záver, v ktorom nepomohla hostkám ani výborná brankárka Oguntoye rozhodol o päť gólovom náskoku Dusla pred polčasom.

Po obrátke síce Némethvá zvýšila na 17:11, ale bol to jej posledný úspešný zásah v tomto výbornom derby, nakoľko ju začal DAC brániť osobkou. Śaľa síce v 36 minúte po góloch Königovej a Pbstovej odskočila na rozdiel deviatich gólov 21:12, ale potom sa začali presadzovať skúsenejšie hostky, ktoré postupne skresávali domáci náskok (25:23, 27:25), najmä keď sa strelecky presadzovala Elöová s Pastorkovou. Po jej góle  minútu pred koncom znížil DAC  dokonca na rozdiel gólu, ale dobre hrajúca Pócsiková v zívere poistila cenné a zuaslúžené víťazstvo chemičiek (poznámka: DAC viedol iba raz v úvode zápasu 0:1), ktoré znamenalo vyrovnanie semifinálovej série na 1:1 a o postupujcom do finále sa rozhodne až v treťom zápase v Dunajskej Strede (sobota o 16.00 hodine).

Štatistické údaje 2. semifinále play off:

Duslo Šaľa – DAC Dunajská Streda  30:28 (17:12) R: Haščík, Oťapka; bez divákov; vylúčené: 3 – 5; pokutové hody: 5/5 – 1/1.

DUSLO: Furgaláková, Vorzáčková, Kusyová  -  Rácková, Takáčová,  A. Obstová 5, Špendlová,  B. Königová 5, Pócsiková 6/3, Tulipánová 1,  Némethová 9/1, Varjássiová 1, Matušincová, Trepáčová 3, Pálová, Zlatinská. Tréner:  Peter Pčola, asistent:  Andrea Šalatová.
DAC góly: Elöová 6/1, Boglárka Bízik a Réka Bízik po 5, Pastorková a Bugárová po 4, Juhos 3. Straková 1. Tréner Viktor Debre.

Najbližší program – 3. semifinálový a rozhodujúci duel play off:

sobota 15. 5. 2021 o 16.00 hod. DAC Dunajská Streda - Duslo Šaľa

+ + +

Štatistické údaje druhej  semifinálovej dvojice:

Iuventa Michalovce – ŠŠK Prešov 34:12  (15:7) R: Cipov -  Klus; bez divákov; vylúčené 7:5;  pokutové hody: 3/2 – 2/1.

Najviac gólov Iuventa: Kompaniets 6, Godečová 5, Štefániková 4, Holejová 3/1,,,,

Najviac gólov ŠŠK: Dvorščáková 8, I. Ratvajská 2, Vargová 2,....

+ + +

ŠŠK Prešov – Iuventa Michalovce 15:35 (7:18) R: Klus a Cipov; bez divákov+ vylúčené: 5 – 7; pokutové hody: 6/5 – 3/3.             Najviac gólov ŠŠK: Ščerbáková 3/2, M. Vargová 3/2, Dvorščáková 2,... Najviac gólov Iuventa: Radovičová 7; Premovičová 7/1; Trúnková 6;....

Poznámka: Iuventa Michalovce postúpila do finále play off.

+ + + + +

Nešťastná prehra v derby

Pre zverencov trénera Lukačina sa rysoval v krajskom derby šanca posunúť sa na druhé miesto v tabuľke Ligového pohára v prípade víťazstva so Štartom a v 7. minúte aj viedol 5:2 po góloch skúsených hráčov petra a Meľnyka. Na druhej strane potvrdzoval svoje hráčske kvality ex reprezentant Tomáš Stráňovský (poznámka: bol s 9 gólmi aj najlepším strelcom krajského derby) spolu s bývalým šalianskym hráčom Kucserom a v 15. minúte sa dostali do vedenia 6:7. Bolo to až do 35. minúty ich posledné vedenie, nakoľko s chuťou hrajúci Michniewicz s Bogárom sa presadzovali strelecky a HKM bol v neustálom vedení (9:7, 13:11).

Hostia aj vďaka tomu, že najmä po obrátke mali možnosť hrať v presile a Stráňovským premieňali nariadené „sedmičky“ dokázali nielen vyrovnať (15:15), ale po góle Pappa sa dostali dokonca do vedenia o gól.  Domáci kolektív zahodil niekoľko tutoviek Polákom a najmä Lužicom, nepremenil aj tri sedmičky (Polák, Percze a Bogár). Citeľne najmä v ofenzíve chýbal Magdolen, ale aj tnapriek tomu  bola Šaľa v malom náskoku (20:18, 23:22). V nervóznom závere, ku ktorému prispeli niektorými vrdiktmi aj mladí arbitri však mal viac šťastia Štart a po góloch Vadkertiho a Kucseru si odniesol z krajského derby nečakane dva body.

HKM Šaľa – ŠTART Nové Zámky 26:28 (13:12) R: Nagy – Pápaj; bez divákov;  vylúčení: 4 – 5; pokutové hody: 5/2 – 6/5.

HKM:  Mi. Kosák, Bako, Sopka – Meľnyk 5, Lužica 1,  Polák 1, Michniewicz 8/1, Moravec 1, A. Lukačin, Bogár 8/1, Ollári,  Kováč, Petro 2, Percze, Prévaj. Tréner Michal Lukačin.

ŠTART góly:  T. Stráňovský 9/5, Kucsera 6, Papp 5, Vadkerti a Tilandy po 3, M. Kosák a Krajčír po 1. Tréner P. Spurni.

+ + +

druhý zápas Ligového pohára:  Hlohovec – ŠKP Bratislava 23:34 (13:16) vylúčení: 0:4; pokutové hody: 7/5 – 2/1.

góly: Holdoš 5/1, J. Briatka 5/3, Antala 3,.- . Birdahič 8, Ratkovský a Rešovský po 5,....    ...

+ + +                                                                                                    Tabuľka Ligového pohára: 1. ŠKP Bratislava 119:102 - 9 bodov (bonifikácia + 3 body); 2.  Nové Zámky 112:104 – 8 bodov (bonifikácia + 2); 3. ŠAĽA 119:113 – 5 bodov (bonifikácia + 1 bod);  4. Hlohovec 106:137 – 0 bodov (bonifikácia + 0).

Najbližší program Ligového pohára:

Sobota 15.11.2021 o 18.30 hodine HKM Šaľa – Sporta Hlohovec

+ + +

Finále play off:

Tatran Prešov -  Považská Bystrica  23:20 (11:13) stav série 1:0.  R: Sabol – Daňo. Bez divákov; vylúčení: 3:9; pok. hody: 6/4 – 2/1.                                                                                                             Góly: Pacheco 6, Rábek 6/3; Linhares 3,... – Vallo 7, Ivanycja 5, M. Briatka 3/1,...