publikované: 16.09.2020 - 13:02  //  aktualizácia: 16.09.2020 - 13:07  //  zobrazené: 1407

6. kolo: Slovan Duslo Šaľa – FKM Nové Zámky 8:1 (5:0)

r: Sedlár – 285 divákov, ŽK: Th. Hučko, Remeň – Petráš, Černák; vylúčený 78. min. Petráš.

Góly: Prágai 2 (10. a 67. min.); M. Kochan 2 (20. a 59.); Oravec (8. z 11 m); Th. Hučko (38.); Hanzel (44.), Remeň (84.) – Švajada (65.).

DUSLO:  Milošovič – Hlavatovič (46. Tomovič), Hanzel, Hlavna, Remeň – Oravec (75. Hraňo), Borovský (58. Hudák), Prágai,  Meszlényi (65. Vantruba) -  Th. Hučko (65. min. Kotlár), T. Kochan,  Tréner Andrej Štellár.

Ďalšie výsledky 3. ligy:  Nové Mesto n/V – Malženice 0:1; Myjava – Galanta 1:0; Nitra „B“ – Pov. Bystrica 1:3; Vráble „B“ – Kalná n/H 2:0; Beluša – Marcelová 4:1; Veľké Ludince – Lednické Rovne 2:0; Imeľ – Častkovce 0:1.

Tabuľka 3. ligy: 1. ViOn „B“ 10:2 – 14 bodov; 2. Beluša 14:4 – 13 bodov; 3. Myjava 11:5 – 13 bodov; 4. Malženice 11:4 – 11 bodov;.... 10. ŠAĽA 11:6 – 6 bodov;... 14. Nové Mesto n/V 2:10 – 3 body; 15. Nové Zámky 3:16 – 3 body; 16. Imeľ 4:11 – 2 body.

Keď sa zišlo skoro tristo priaznivcov koženej lopty v Šali na regionálnom derby 6. kola tretej ligy západ medzi Duslom Šaľa a FKM Nové Zámky, nikto z nich ani vo sne nepredpokladal, že bude svedkom rekordného víťazstva šalianskych chemikov. Vzájomné duely oboch klubov, ktoré patria v súťaži skoro medzi najstaršie (poznámka: Nové Zámky vznik v r. 1907, Šaľa oslávi v roku 2021 storočnicu založenia), ktoré hrajú v 3. lige  od ročníka 2016/2017 (poznámka: v prvom vzájomnom stretnutí 28. septembra 2016 v Nových Zámkoch a víkendovom v Šali sa nastúpili na hraciu plochu iba traja hráči Matúš Kochan v šalianskom drese a Dávid Petráš s Matejom Švajdom v zostave hostí, ktorí  sa môžu pochváliť klubovou vernosťou, nakoľko v priebehu piatich ročníkov nastúpili vždy v regionálnom derby.
Doteraz videli najviac päť gólov vo vzájomnom zápase v ročníku 2018/2019, keď Nové Zámky vyhrali doma nad Šaľou 3:2 (0:1), keď strelcami gólov v domácom kolektíve boli:  Kosztolányi, vlastný  a v 90. min. Letko, za Duslo skórovali Pecho s Hudákom. Piatkový duel však prepíše nielen históriu vzájomných súbojov, ale v prípade šalianskeho kolektívu aj najvyššie historické víťazstvo za posledných 50 rokov v súťaži podobného rangu.

Už úvodné minúty duelu naznačili, že v tomto zápase bude „veselo“.  Už v 6. minúte chybovali arbitri, keď pre údajné postavenie mimo hry neuznali gól najmladšieho domáceho hráča Th. Hučka (poznámka: video to vyvrátilo). O 2. minúty neskôr však už Šaľa viedla, keď Oravec potrestal z pokutového kopu zrazenie Borovského na malom vápne. V 10. minúte pridal Prágai po sóle, keď obišiel aj brankára hostí druhý gól domácich. O 10 minút nastrelil žrď, ale proti opakovanej strele Kochana bol 18. ročný brankár hostí Jankovič už bezmocný – 3:0 (poznámka: v doterajších dueloch chytal za hostí Mathew Yakubu z Nigérie, ktorý však v sobotu hájil farby ŠKF Sereď vo víťaznom dueli so Žilinou). Do polčasu sa ešte zapísali do streleckej listiny Hučko s Hanzelom a keď v 45. minúte nastrelili hostia 19. ročným Marcelom Maríkom, najlepším hráčom hostí šibenicu, obecenstvo sa futbalom bavilo. Po obrátke sa tempo trochu zvoľnilo, ale Kochan s Prágaiom pridali ďalšie dva góly a na ukazovateli skóre svietilo po hodine hry skóre 7:0. Snaživí hostia, ktorí nastúpili v Šali aj s Igorom Obertom a Dávidom Petríšom (poznámka: v minulosti obliekli aj dres Dusla)  síce skúseným Švajdom v 65. minúte čestný gól, potom ešte Hlavna nastrelil ďalšiu žrď a stredný obranca Remeň ukončil ôsmym gólom bohatú gólovú futbalovú úrodu. V drese Nových Zámkov nastúpila aj trojica legionárov z ŠKF Sered: Rok Mohorko (r. 1999), Djerdji Pavše (2001, obaja Slovinsko) a Alen Mehič (r. 2001, Taliansko).

Vysoké víťazstvo vyvolalo medzi funkcionármi a priaznivcami po zápase diskusiu, kedy sa na šalianskom štadióne v majstrovskom dueli „urodilo“ toľko gólov ? Prevetraný archív FK Slovan Duslo Šaľa potvrdil, že doposiaľ najvyššie víťazstvo v súťažiach od tretej ligy vyššie sa zrodilo v ročníku l989/1990, kedy Duslo Šaľa ako účastník  I. Slovenskej národnej ligy porazil na jar 1990 na domácej pôde Magnezit Jelšavu 7:0 (3:0), čo bolo veľkým prekvapením, nakoľko Jelšava v tomto ročníku skončila na 4. mieste tabuľky (poznámka: do prvej ligy postupoval v tomto ročníku Tatran Prešov). Šalianski futbalisti, ktorí mali vo svojich radoch takých futbalistov ako: Jankovics (Považská Bystrica), Valent (Nitra), Kulich (DAC), Prúčny (1. FC Košice, Bardejov), Weibel (Žilina), Czuczor (Nitra), Hracho (Trnava), Žilkay (Inter,...), ktorí pred tým, alebo po tomto stretnutí pôsobili v ligových kolektívoch obsadili v tomto ročníku 1. SNL siedme miesto v takej spoločnosti mužstiev akými boli v tom čase, alebo v súčasnosti: ZŤS a Lokomotíva Košice, Senica, Žilina, Michalovce, ale aj Trebišov s Humenným.
Víťazstvo v 6. kole 8:1 nad regionálnym súperom z Nových Zámkoch, ktorý bol pred derby v tabuľke na susedskom mieste,  je už od piatku aj historicky najvyššou šalianskou výhrou a dozaista potrvá nejaké obdobie, kým sa ho podarí prekonať Zisk troch bodov a vysoké víťazstvo parádne odštartovali šalianske hodové slávnosti.