publikované: 04.11.2022 - 08:15  //  aktualizácia: 04.11.2022 - 10:42  //  zobrazené: 860

Hádzanárkam Slovenska vyšiel prvý krok.

1.  zápas v Šali:

Slovensko – Lotyšsko 46:21 (23:13).

R: Kovačevičová – Jakovlevičová (obe Srbsko) – 1.500 divákov; pokutové hody:4/3  - 5/3; vylúčené: 3:2.

Priebeh zápasu: 0:2, 8:2, 12:3, 14:4, 14:8 – 28:16, 33:18, 44:19, 44:20,...

Slovensko: Oguntoyová, Furgaláková, Vorzáčková  – Györiová 2, Pastorková 2, Štefaniková 3, R. Bíziková 9/2, Pénzes 4, Ratvajská 5, Bujnochová 5, Bajčiová 3, Holejová 2, Habánková 3, B. Lancz 6/1, Ščípová 1, N. Némethová, D. M. Vargová 1. Tréner Jorge Dueňas; asistent Peter Pčola.

Lotyšsko najviac gólov: Millere 5/2, Cibulska 4, Pruse 3, Reinfelde 3/1,... Tréner Natalja Kundrjavceva.

Prvá fáza kvalifikácie na svetový šampionát 2023 (poznámka: bude sa hrať v Nórsku, Švédsku a Dánsku) mala nečakáný úvod, keď po nepremenej sedmičke (Lancz) súper dva krát využil šance a viedol 0:2. Ex šalianky v slovenskom drese (Lancz a R. Bíziková) obratom vyrovnali a náš gólostroj sa zastavil až na skóre 8:2, v  17. min. sme po góle Štefánikovej viedli už dokonca o 10 gólov (14:4). Slovenky si síce v ďalšom priebehu prvého polčasu vybrali na chvíľu oddychové volno, ktoré súper najmä gólmi najlepších strelkýň (Cibulská a Millere) využil na zníženie nášho náskoku na rozdiel 6 gólov (14:8). To však bola z ich strany v kvalifikačnom dueli posledná gólová pasáž. Ešte do prestávky sme sa vrátili k 10 gólovému náskoku (23:13), ku ktorému gólom (18:11) prispela aj Lenka Ratvajská, ale najmä R. Bíziková s Lanczovou (zaznamenali po 5 gólov).

V druhom dejstve vymenila v bránke Viktóriu Oguntoye (poznámka: chytá v maďarskom KA Dunajvárosi) naša  brankárka Soňa Furgaláková, ktorá potvrdila dobrú formu aj v reprezentačnom drese a viacerými výbornými zákrokmi má podiel na zvyšovaní nášho náskoku. V 45. minúte už vyhrávalo Slovensko o 16 gólov (34:18), keď sa do streleckej listiny zapísala aj najlepšia strelkyňa Dusla Olívia Ščípová, ale aj Ratvajská, ktorá bola spolu s Rékou Bízikovou v druhom polčase so štyrmi gólmi najlepšou kanonierkou.  Omladený kolektív Lotyšska sa síce snažil o zníženie slovenského náskoku, ale zverenkyne trénera Jorgeho Dueňasa, ktoré poháňala k navýšeniu náskoku  viac ako jeden a pol tisícová vynikajúca divácka kulisa pridávali ďalšie góly a v 50. minúte už viedlo Slovensko rozdielom 20 gólov (39:19) a bolo zrejmé, že hádzanárski priaznivci sú svedkami jedného z rekordných víťazstiev nášho kolektívu. Aj vďaka tomu, že do streleckej listiny sa okrem ďalšej ex šalianky Natálii Némethovej (poznámka: v súčasnosti pôsobí v DAC Dunajská Streda) zapísali všetky hráčky vrátane ďalšej šalianskej hráčky Diany Márii Vargovej vypukla po záverečnom hvizde srbských rozhodkýň v šalianskej športovej hale radosť nielen z vysokého víťazstva, ale aj od predpokladaného postupu do druhej fázy kvalifikácie žien o postup na MS 2023. K tomu však je zapotreby ešte absolvovať odvetu v nedeľu 6. novembra 2022 o 14.00 hodine v lotyšskom meste Valmeira (poznámka: miesto odvety s  23. 000 obyvateľmi sa nachádza cca 100 kilometrov od hlavného mesta Riga a cca 50 kilometrov od hraníc s Estónskom), ktorá potvrdí oprávnenosť našich postupových ambícii.

Peter Pčola (asistent trénera): „ Teší nás vysoké víťazstvo, nakoľko pôjdeme do Lotyšska s pohodlným náskokom. My tréneri sme však k výkonu našich hráčok aj kritickí nakoľko urobili viacero jednoduchých chýb a dostali sme od Lotyšska 21 gólov, čo je dosť.“