publikované: 06.10.2021 - 10:33  //  aktualizácia: 06.10.2021 - 11:33  //  zobrazené: 1456

Hádzanárky excelovali, muži mali bodovať

Naši reprezentanti v najvyšších hádzanárskych súťažiach: ženy  HK Slovan Duslo Šaľa v medzinárodnej MOL lige a muži HKM Šaľa v NIKE Handball Extralige si mohli tento víkend zopakovať repete z pred týždňa, keď ženy dokonale "vyprášili"  tretie družstvo Česka Sokol Poruba, muži zasa mali v Košiciach na lopatkách  favorizované družstvo HK, ktoré ako nováčik skončil v minulom roku štvrtý, nakoľko dvadsať minút pred koncom ešte vyhrávali s favoritom o sedem gólov.

+ + +

Medzinárodná hádzanárska MOL liga žien

Bronzový medailista bez šance

5. kolo: Slovan Duslo Šaľa  - Sokol Poruba 35:22 (21:13)

R: Bačíková  a Jánošíková  – 150 divákov; vylúčené: 3:1; pokutové hody: 1/1 – 3/1.

DUSLO: Furgaláková, Vorzáčková, Kusyová  -  Takáčová 1, Rácková 2, Pócsiková 4,  D. Vargová 4,  Tulipánová 5, Ušiaková 3, L. Somogyi 3/1,  Varjássiová 1, Königová 2, Ščípová 4, Matušincová 1, Zlatinská,  Ratvajská 5. Tréner:  Peter Pčola, asistent:  Andrea Šalatová.

SOKOL: Polášková 6/1, P. Tichá 4, Salašová 4, Novobilská 2, Baumbachová 2, Maiwelderová 2, Dybalová, Prašivková po 1. Tréner: Aleš Troška.

Ani jedno družstvo nemalo dobrý štart a tak sa hral dôležitý duel MOL ligy. Šaľa mala výborný vstup, keď po góle Varjássiovej sme pridali ďalšie a v 5. minúte bol stav už 4:0.  Opora moravského kolektívu Salačová síce strelila prvý gól Sokola, ale reprezentantka Pócsíkova štyrmi gólmi v rade navýšila naše vedenie na 10:4. Hostky nezložili zbrane,  strelecky to padalo skúsenej Poláškovej s Tichou a razom bolo naše vedenie v 22. minúte iž iba o gól 12:11. Ešteže to bola v dôležitom dueli  jediná „hluchá “ chvíľka. Do prestávky ešte pridali po dva góly Tulipánová s Ratvajskou, gólovo sa presadili aj ďalšie a tak sme na prestávku išli s 8 gólovým vedením.

V II. polčase sa Sokol snažil o zmenu, našim dievčatám sa darilo aj v defenzíve, čo bolo nad sily súpera. Keď  po tri góly zaznamenali v druhom dejstve aj Ušiaková,  zatiaľ s najlepšou strelkyňou Dusla Lízou Somogyi bolo jasné, že dôležité body zostanú cez víkend pri Váhu. Bronzový kolektív z Českej play off nenašiel do konca zápasu recept na dobrú kombinačnú hru nášho kolektívu a tak po troch záverečných úspešných gólových zásahoch Tulipánovej odchádzal na Moravu s poriadnym výpraskom.  Plný bodový zisk pred asociačnou prestávkou a ďalším majstrovským duelom v Stupave (sobota 16. 10. 2021 o 18.00 hodine) teší a mohol by byť impulzom do ďalších majstrovských bojov.

Tréner Peter Pčola: „ Dnes si dievčatá zaslúžia veľkú pochvalu, Po výbornom úvode sme hrali dobre v obrane, vychádzali nám aj rýchle kontry. Nevyhli sme sa síce aj chvíľkovému zaváhaniu, ale sme sa rýchlo skoncentrovali a nepustili sme vďaka dobrému kolektívnemu výkonu súpera ani raz v priebehu zápasu do vedenia.“                                                                                                                                                                                            JOZEF SKLENÁR

+ + +

Ďalšie výsledky 5. kola MOL ligy: Olomouc - Stupava  38:9;  Plzeň - Kynžvart 27:24;  Písek -  Hodonín 29:17;  Slávia Praha – Most 29:35; Zlín - Michalovce 20:41; Dunajská Streda – Chorzów 32:26 - predohrali.

+ + +

Tabuľka MOL ligy:  1. Most 233:172 – 12 bodov / 7 zápasov; 2. Michalovce 174:77 – 10 bodov/ 5 zápasov;  3. Písek 162:129 – 7 bodov; 3. Plzeň 162:128 – 9 bodov / 6 zápasov;  4. Písek 171:146 – 8 bodov /6 zápasov; 5. Olomouc 139:109 – 7 bodov / 5 zápasov; 6. Dunajská Streda 128:126 – 6 bodov / 5 zápasov;  7. Kynžvart 127:129 – 6 bodov / 5 zápasov;  8. ŠAĽA 131:124 – 5 bodov / 5 zápasov;  9. Slávia Praha 143:133 – 4 body / 5; zápasov;  10. Zlín 119:144 – 2 body / 5 zápasov; 11. Poruba 121:144 – 2 body / 5 zápasov; 12. Hodonín  95:149 - 2 body / 5 zápasov; 13. Chorzów 126:168 – 1 bod / 5 zápasov; 14. Stupava 74:174 – 0 bodov / 5 zápasov.  poznámka: v tabuľke, ako aj medzi najlepšími strelkyňami sú už zarátaná aj predohrávky:  6. kolo:  Písek – Most 23:35  a 7. kolo: Plzeň – Most 22:29.

+ + +

Najlepšie strelkyne MOL ligy: 1. Veronika Galušková – 48 gólov zo 7 zápasov;  2. Charlotte Cholevová – 38 gólov/ zápasov (Most); 3. Tereza Pokorná – 38 gólov/6 zápasov (Písek); 4. Beatrix Elö – 31 gólov/5 zápasov  (Dunajská Streda); 5. Polina Masalová – 30 gólov/5 zápasov (Chorzów); 6. Michaela Boorová – 28 gólov/6 zápasov (Písek); 7. Adela Stříšková 28 gólov/7 zápasov; 8. Denisa Holeňáková – 28 gólov/5 zápasov (Slávia Praha); 9. Alena Stellnerová – 26 gólov/6 zápasov (Písek); 10. Katarína Juhos – 26 /5 gólov (Dunajská Streda); 11. Veronika Dvořáková – 25 gólov/5 zápasov; 12. Eliška Dessortová – 24 gólov/5 zápasov (Poruba); 13. Líza SOMOGYI – 23 gólov/5 zápasov;..... 27. Olívia ŠČÍPOVÁ - 19 gólov/5 zápasov;..... 36. Katarína PÓCSÍKOVÁ 16 gólov/5 zápasov (všetky ŠAĽA) ;...

JOZEF SKLENÁR

+ + + + +

NIKÉ HANDBALL EXTRALIGA mužov

Bod (y) boli na dosah

4. kolo: HK Košice – HKM Šaľa 26:23 (8:14)
R: Richvalský – Palovčák, 50 divákov; pokutové hody: 3/3 – 3/3, vylúčení: 3:1.
HK: Hruščák 7, Baláž 6/3, M. Stráňovský 5, Tumidalský 4, Guzy 3, Dani 1. Tréner Martin Lipták.

HKM: Bako, Cerovský, Sopka – Demčák 2, Lužica 4, Michniewicz 6/3, J. Tóth, Moravec, Souček 4, Magdolen 5,  Adam Lukačin 1, Percze 1, Petro. Tréner Michal Lukačin.

Napriek tomu, že HKM cestoval  na východ republiky v dosť „preriedenej“  zostave (poznámka: do poľa mal tréner M. Lukačin iba 10 hráčov), kde najviac chýbal, ale aj jeho góly reprezentant  Tomáš Bogár (zdravotne nebol fit) podali jeho hráči veľmi dobrý výkon a siahali s favorizovaným súperom podľa priebehu a výkonu minimálne na bod.

Mali veľmi dobrý vstup do zápasu, keď po góloch Lužicu a Michniewicza viedli 0:2, reprezentant Hruščák znižoval, ale v 15. minúte bol po ďalších góloch Michniewicza na ukazovateli skóre stav 2:6. Keďže HKM  kanonierov domácich v prvom dejstve k slovu veľmi nepripustilo vyhrával v 22. min. taktiež o 4 góly (6:10). V závere polčasu po góloch ďalších šalianskych hráčov (Souček, Magdolen) dokonca  8:14. Michal Lukačin: „ Prvý polčas bol vynikajúci,  takmer ideálny, nakoľko sme ubránili kľúčových hráčov Košíc“.

Aj v II. polčase hral mladý šaliansky kolektív s favoritom duelu vyrovnanú partiu, keď ešte svoj náskok po dvoch góloch Michniewitza zvýšil na rozdiel siedmich gólov (9:16). Ke´d v 39. minúte mladý Lužica z postu pivota strelil dva góly a stále mal HKM sedem gólový náskok (12:19) zdalo sa, že domov sa nebude vracať Šaľa bez bodového zisku. Od tohto momentu sa však začala presadzovať trojica domácich skúsených hráčov: Hruščák, Tumidalský, Martin Stráňovský (v II. polčase zaznamenali 12 gólov) a po góle Stráňovského v 50. minúte bolo po prvý krát vyrovnané 20:20. Magdolen ešte dostal „mladíkov“ do vedenia 20:21, Hruščák vyrovnal a Tumidalský dostal Košice do vedenia o gól 21:20, ktoré už do konca duelu nepustili z rúk.a pripísali si do tabuľky body, s ktorými už rátal málo kto. Michal Lukačin: „ Viedli sme 50 minút a nakoniec sme nebodovali. Je to smutné. Musím však chlapcom poďakovať za sympatický výkon, škoda toho záveru „.

Ďalšie výsledky 4. kola Extraligy: Záhoráci - Modra 20:22; Topoľčany - CROWS 25:21; Bojnice – Prešov  19:36; Nové Zámky – Hlohovec 24:30;  ŠKP Bratislava - Považská Bystrica 18:20.

+ + +

Tabuľka Extraligy mužov: 1. Prešov 138:85 – 8 bodov; 2. Hlohovec 127:91 – 8 bodov; 3. Považská Bystrica 108:91 – 6 bodov; 4. Modra 99:94 – 6 bodov; 5. ŠAĽA  100:103 – 4 body; 6. ŠKP Bratislava 84:88 – 4 body; 7. HK Košice 102:109 – 4 body; 8. Bojnice 91:111 – 3 body;  9. Topoľčany 94:101 – 2 body; 10. CROWS Košice  96:109 – 2 body; 11. Nové Zámky 100:128 – 1 bod; 12. Záhoráci 91:120 – 0 bodov.

+ + +

Najlepší strelci  Extraligy:  1. Péchy  - 33  gólov (Hlohovec); 2. Hernandes – 28 (Prešov); 3. M. Briatka – 28 gólov  (Považská Bystrica); 4. Melnyk – 27 (Hlohovec); 5. J. Briatka – 27 (Bojnice); 6.. Tschur – 26 (Modra);  7.  M. Stráňovský – 23 (HK Košice) a P. Krok – 23 (Prešov); 9. MAGDOLEN – 23 (ŠAĽA); 10. Hruščák  - 22 (Košice) a MICHNIEWICZ – 22 (ŠAĽA);... 17. BOGÁR – 19 (ŠAĽA);

+ + +

Najbližší program: streda 6. 10. 2021 o 18.00 hod. HKM Šaľa (5. miesto) – Nové Zámky (11. miesto). .