publikované: 13.05.2022 - 10:49  //  aktualizácia: 13.05.2022 - 15:37  //  zobrazené: 745

Hádzanárky siahajú po bronze, muži v závere neuspeli.

Úspešný krok k obhajobe bronzu.

Slovan Duslo Šaľa – AHT Tatran Stupava 31:19 (15:6)

R: Haščíková, Kellner – 200 divákov; vylúčené 5:1; pokutové hody: 0/0 – 5/4.

DUSLO: Furgaláková, Vorzáčková – Takáčová 3, Bírová 1, Pócsiková 4,  D. M. Vargová 6, B. Königová, Ušiaková,  Matušincová 3,  Ščípová 2, Pálová, Zlatinská 3, Tulipánová 4, Somogyi 3, Ratvajská 2. Tréner: Peter Pčola, asistentka: Andrea Šalatová.

AHT TATRAN góly: Bahorecová 10/1, I. Michalcová 3/1, Tornócziová 2, Horváthová 2/2, Jagodič 1, Griffiths. Tréner: Róbert Popluhár.
Priebeh: 3:0, 6:1, 8:4, 11:5, 15:6, 16:8, 19:9, 24:17, 30:17, 31:19.

V prvom zápase porazených semifinalistov sa nezrodilo žiadne prekvapenia, nakoľko favorizované Duslo aj po tretí krát v tomto ročníku MOL ligy (poznámka: v základnej časti  medrinárodnej súťaže  vyhrala Šaľa v 6. kole v Stupave 14:39, v odvetnej časti v 19. kole doma sa z víťazstva  29:17 opäť tešili šalianske hádzanárky) porazilo zástupcu Záhoria.

Hneď v úvodnej päť minútovke po góloch Matušincovej a , Takáčovej a Zlatinskej viedlia Šaľa 3:0 a keď po štvrť hodine viadla Šaľa po presnom zásahu Ratvajskej už 6:1, bolo jasné, že zverenkyne trénera Petra Pčolu vykročili správnou nohou za obhajobou minuloročného slovenského bronzu. Hostky ako tak odpovedali najmä najlepšou ich strelkyňou Bahorecovou (poznámka: s 10 strelenými gólmi bola aj najlepšou strelkyňou duelu) a Michalcovou, ale napriek tomu po presných zásahoch Vargovej a Tulipánovej išla Šaľa na polčasovú prestávku s deväť gólovým náskokom.

Cez prestávku dostali šalianski diváci možnosť zatlieskať si pri dekorácii kolektívu mladších žiačok HK Slovan Duslo Šaľa medailami  a pohárom za suverénne víťazstvo v majstrovskej súťaži Nitrianskeho regiónu (trénerka Ľudmila Boltenková) v ročníku 2021/2022 - Dievčatá blahoželáme !

Po obrátke sa hralo podľa osvedčeného scenára, keď tréner Pčola dal možnosť zahrať si najmä „omladine“ a v 37. minúte už viedlo Duslo o 10 gólov (18:8) po prieniku D. M. Vargovej, ktorá bola zasa našou najlepšou strelkyňou.  Tesne predtým sa vyznamenala  mladá brankárka Kusyová, keď zneškodnila „sedmičku“ Horváthovej (poznámka: v semifinále proti Iuvente Michalovce premenila všetkých päť pokutových hodov). Slovenský nováčik síce občas vystrčil rožky (19:11, 22:15), ale na podstatnejšiu zmenu skóre to bolo málo. V záverečných desiatich minútach favorit napriek tomu, že počas duelu v 10 prípadoch zvonila konštrukcia súperovej bránky a po prvý krát v tomto ročníku sme na domácej palubovke vôbec nezahrávali sedmičku ! pridal ďalšie góly a rozhodol o zaslúženom dvoj cifernom víťazstve šalianskeho kolektívu, ktoré hovorí o tom, že už v utorkovej odvete (17. mája 2022)  môže byť jasné, kto sa bude tešiť z tretieho miesta na Slovensku.

JOZEF SKLENÁR               + + + + +

AGRO Topoľčany – HKM Šaľa 30:28 (16:15).

R: Nagy a Zubo – 225 divákov; pokutové hody: 1/1 – 3/3; vylúčení: 2:4; ČK: 60. min. Lužica (po 3 vylúčeniach).

AGRO najviac gólov: Paya 7, Gonoso 6, Pauloni 5,....

HKM: Cerovský, Sopka – Demčák 1, Lužica 2, Michniewicz 5, Bleho, Souček 1, Bogár 11/3, Magdolen 4, Lenárt, Lukačin 1, Košík, Percze 3. Tréner Štefan Kelemen.

V poslednom dueli Nadstavby družstiev bojujúcich o 9. – 11. miesto v súťaži sa rozhodovalo o tom, kto sa bude nakoniec tešiť z 9. miesta v majstrovskom ročníku NIKÉ Handball Extraligy mužov. Oba kolektívy mali pred týmto duelom na svojom konte po 7 bodov a bolo zrejmé, že sa bude hrať vyrovnaný duel. Napriek tomu, že dvojica našich kanonierov Bogár (11 gólov) s Michniewiczom (5 gólov) strelila viac ako polovičku našich gólov (poznámka obaja sú v streleckej tabuľke Extraligy v prvej desiatke najlepších strelcov) nakoniec to nestačilo na bodový zisk a tak sa zverenci trénera Štefana Kelemena lúčili s ročníkom, ktorý ešte pokračuje súbojmi o medailové umiestnenia (finále: Prešov – Košice; o 3. miesto: Považská Bystrica – Hlohovec) s tesnou prehrou.

Poznámka: k účinkovaniu šalianskych hádzanárov a k štatistkám sa vrátime v ďalšom bloku.