publikované: 21.01.2020 - 09:07  //  aktualizácia: 21.01.2020 - 11:35  //  zobrazené: 1889

Hádzanárky v MOL lige, mužov čaká GERA Cup

Hádzanárky v MOL lige, mužov čaká GERA Cup

HÁDZANÁ ženy

Slovan Duslo Šaľa – HK Hodonín 30:26 (17:9)

R: Pápaj a Nagy – 350 divákov; 7 m hody: 5/4 – 7/7, vylúčené 5:6.

DUSLO: Furgaláková, Chudovská – Takáčová, Rácková 2,  Gajdošová, A. Obstová 2, Špendlová,  B. Königová 7,  Matušincová 11/3, Ušiaková 4/1, N. Némethová 3,  Tisajová 1.  Tréner: Ján Packa.

HK – góly: Kalinová 9/7, Poláchová 4, Pospíšilová 4, Cholevová 3, Gärtnerová 2, Jadamilková 2/1, Vavroušková, Višňovská po 1. Tréner Tomáš Bárta.

Podľa postavenia v tabuľke bolo jasným favoritom Duslo, ale hostky proti oslabeným chemičkám boli aspoň tretinu zápasu (poznámka: v 20. minúte bol na ukazovateli skóre stav 10:9, ale to už nehrala zranená Némethová) vyrovnaným súperom.

Hostia aj vďaka Kalininovej (10. miesto v streleckej tabuľke MOL ligy) po obrátke viac krát znížili na rozdiel piatich gólov, ale strelecky disponovaná Matušincová, ktorá bola v ročníku 2018/2019 so 175 gólmi najlepšou strelkyňou MOL ligy (poznámka: ešte v drese Bánoviec n/B) kontrovala a  na zaslúženom víťazstve Dusla to už nič nezmenilo.

+ + +

Slovan Duslo Šaľa – Sokol Písek 29:29 (14:16)

R: Bočáková a Kellner – 400 divákov, 7 m hody: 5/5 – 5/4, vylúčené: 6:3, červená karta: 59,33 min. Rácková.

DUSLO: Furgaláková, Chudovská – Takáčová, Rácková 4,  Gajdošová, A. Obstová 4, Špendlová,  B. Königová 2,  Matušincová 10/4, Ušiaková 6/1, Ščípová,  Tisajová 3.  Tréner: Ján Packa.

SOKOL: Kvášová 13/4, Kubišová 7, Pešková 5, Hauserová 3/1, Součková, Svobodová a Velková po 1. Trénerka: Kateřina Keclíková.

Domáci kolektív nastúpil k dôležitému duelu bez troch zranených slovenských reprezentantiek: Trepáčová, Pócsiková, Némethová (poznámka: spolu majú na svojom konte v tomto ročníku bez ohľadu na ich súčasnú „maródku“  221 strelených gólov !) a na viac v bránke chýba z rovnakých dôvodov česká reprezentantka Novotná. Hostky  vycítili šancu a boli v prvom dejstve v neustálom vedení o 2 – 4 góly (23. minúta 7:11) a keď neskôr 9:13 zdalo sa, že z víťazstva sa bude tešiť Písek. Šaľa však nezložila zbrane a najmä vďaka Matušincovej a Ušiakovej znížila do polčasu na rozdiel dvoch gólov. Zverenkyne trénera Packu však nezložili zbrane a keď sa k Matušincovej pridala strelecky aj Ušiaková s Königovou do kabín odchádzali šalianky už iba s dvoj gólovým mankom.

Po obrátke sa presadila z krídla Tisajová (15:16) a vycítilo aj obecenstvo, ktoré sa dosť búrilo pri viacerých verdiktoch dámskej rozhodcovskej dvojice, že sa naše dievčatá dostali opäť do hry. Škoda, že si chemičky nevedeli poradiť v defenzíve s Kvášovou (strelením 13 gólov si vytvorila osobný rekord za posledné tri roky), na viac v bránke sa nedarilo ani reprezentantke Furgalákovej a tak bol súper neustále vpredu o 1 – 2 góly. V 42. minúte však dokázala Matušincová vyrovnať na 21:21 a začínalo sa odznova. Skúsenejší celok hostí bol však neustále  v tesnom vedení, ale  domáce aj vďaka Obstovej a Ušiakovej (poznámka: v 55. minúte vyrovnala na 27:27 v oslabení) dokázali s nimi držať zarovno krok. V dramatickom závere sa po dvoch góloch skúsenej Ráckovej dostala Šaľa do vedenia 29:28, dohrávala však v oslabení.  Necelú pol minútu pred koncom najlepšia strelkyňa MOL ligy, česká reprezentantka Hana Kvášová (spolu s ex šaliankou v drese Dunajskej Stredy Boglárkou Bízikovou nastrieľali po 122 gólov) toto oslabenie dokázala využiť, zo sedmičky vyrovnala a Písek si odviezol bod.

Ďalšie výsledky 18. kola: Michalovce – Prešov 35:24; Veselí n/M – Bánovce n/B 41:17; Hodonín – Poruba 23:30; Hlohovec – Dunajská Streda 27:27; Olomouc – Most 22:30; Slávia Praha – Zlín 38:25.

Tabuľka MOL ligy: 1. Most 608:406 – 32 bodov; 2. Michalovce 547:387 – 27 bodov; 3. ŠAĽA 513:431  25 bodov; 4. Poruba 475:395 – 24 bodov; 5. Olomouc 504:445 – 24 bodov; .... 12. Prešov 452:506; 6 bodov; 13. Hlohovec 431:594 – 5 bodov; 14. Bánovce n/B 348:664 – 0 bodov.

Program: sobota 25.1.2020 o 18.00 hod. Sokol Poruba - Duslo Šaľa

+ + + + +

HÁDZANÁ muži

Štartuje 12. ročník hádzanárskeho GERA Cupu

Na 12. ročníku populárneho medzinárodného turnaja GERA Cup, ktorý odohrajú v dňoch 24. – 25. januára 2020 v Mestskej športovej hale v Šali sa stretne opäť silná konkurencia.

Z Česka pricestuje viac násobný bývalý Český majster a účastník medzinárodných súťaží HC Dukla Praha, ktorá je v súčasnosti na treťom mieste domácej Extraligy (vedie T.A.T. Plzeň, pred HCB Karvinou) a má vo svojich radoch dvoch reprezentantov: Matej Klíma (poznámka: spolu s Tomášom Řezníčkom (Zubří) Je s 91 gólmi aj najlepším strelcom českej ligy), ale aj Vít Reichl (84 gólov – 4. miesto v streleckej tabuľke), ako aj ďalších hráčov,  ktorí majú veľký podiel na doterajších úspechoch a umiestnení pražskej Dukly, ktorá je so 469 gólmi naj ofenzívnejším klubom českej Extraligy.

Druhý zástupca Česka hádzanársky klub ISSM Kopřivnice patrí medzi najstarších účastníkov Českej Extraligy, ale aj častým účastníkom Gera Cupu (poznámka: šalianski hádzanári recipročne štartujú na medzinárodnom turnaji v Kopřivnici). V zostave s českým reprezentantom Patrikom Fulnekom, ale aj ďalšími oporami: Jánom Hanusom (70 gólov – 11. miesto), Martinom Střelcom (64 gólov – 13. miesto), ale aj legionárom Victorom Andres Andalaftom (80 gólov – 7. miesto v streleckej tabuľke) budú patriť Kopřivnice, ktoré sú po polovičke súťaže v Extralige so ziskom 17 bodov a skóre 451:425 na 6. mieste tabuľky medzi kvalitných účastníkov.

Kvalita ako tomu bolo aj po minulé roky príde aj zo susedného Maďarska, o ktorej hovoria štarty prvoligových účastníkov z Maďarska: Ferencvárosi TC (vyhral posledný ročník),  Balatonfüredi KSE (vyhral jubilejný 10. ročník). Tento víkend uvidia priaznivci hádzanej družstvo Mezökövesdi KC, ktoré sa nachádza na 10. mieste maďarskej najvyššej súťaže a  v decembrových ligových bojoch vyhralo na domácej palubovke 26:24 s družstvom Gyöngyösi, prehralo vo Veszpréme s účastníkom Ligy majstrov Telekomom 37:26  a remizovalo 25:25 s družstvom Budakalász.

S kvalitnom medzinárodnou účasťou si zmeria sily aj omladený domáci HKM Šaľa, ktorý v minulom ročníku slovenskej Extraligy vybojoval bronzové medaily a má v súčasnosti v reprezentácii Slovenska brankára Konečného a spojku Jakuba Prokopa. Tréner Ján Kolesár sa bude dozaista spoliehať aj na služby ešte nedávnych skúsených reprezentantov Petra a Mažára, ako aj na juniorskú reprezentačnú omladinu: Bogár, Prikryl,  Kucsera, Polák, ktorí by mali byť spolu so šalianskymi odchovancami: Moravec, Lužica, Krokavec, Percze,  Lukačín,,. a najlepším strelcom družstva Michnieviczom bude dozaista vyrovnaným súperom.