Domov   >  Zaujímavosti
publikované: 16.05.2024 - 11:39  //  aktualizácia: 16.05.2024 - 12:49  //  zobrazené: 602

Mládež vytvorila mesto budúcnosti

Partnerské mesto Oroszlány oslávilo 70. výročie mesta spolu s 20. výročím vstupu do EÚ ku Dňu Európy prostredníctvom aktivít malého projektu EU-CITY.

Rok 2024 je rokom osláv pre mesto Oroszlány. Jednak si pripomína sériou podujatí 70 rokov samosprávy mesta a v máji tohto roku ku Dňu Európy zároveň aj 20. výročie vstupu Maďarska rovnako ako aj Slovenska do EÚ.

Mesto Oroszlány v rámci Kultúrneho centra Ferenca Kölcseyho a knižnice zorganizovalo 9. mája rozsiahlu sériu programov s názvom 20 rokov v Európskej únii. Na podujatí sa zúčastnili aj delegácie z družobných miest Oroszlány - francúzskeho Yerres, poľského Konskie, nemeckého Plochingenu a slovenského mesta Šaľa. Najprv bol slávnostne otvorený nový pamätník partnerských miest pred radnicou. Zástupca primátora Gábor Rajnai pripomenul dôležitosť partnerských vzťahov medzi mestami, ktoré predstavujú akési spojenectvo v oblasti kultúry, školstva, histórie, zachovávania tradícií a mládeže. „Ak kráčate touto cestou a pozeráte sa hore na tento stĺpec, vždy myslite na dôležitosť spoločných akcií, doterajších spoločných úspechov. Želám si, aby šípky na tabuľkách vždy ukazovali smerom k spoločnej ľudskosti, k spoločnému európanstvu!“ povedal zástupca mesta.

Následne otvoril primátor Zoltán Lazók v kultúrnom dome tri mimoriadne zaujímavé výstavy. Prvá výstava „Retro Oroszlány“ predstavuje suveníry, ktoré vyzbierali obyvatelia nášho mesta. Výstava nás vracia do minulosti, pripomína uplynulé desaťročia, časy, keď mal Oroszlány vďaka baníctvu najviac obyvateľov. Vystavených je viac ako 250 exponátov, ktoré vytvorili obývačku pripomínajúcu 70. roky, kuchynský kút, detský či hudobný kútik. "Som si istý, že neexistuje návštevník, ktorý by pri pohľade na vystavené predmety neobjavil niečo, kde by si povedal: Toto sme mali aj my!" povedal Zoltán Lazók.

Na druhej výstave je vystavených 26 textilných a grafických diel Csilly Fazekas, mladej miestnej výtvarníčky. Treťou výstavou je výstava Zoltána Ziliziho, rezbára z Tešedíkova, ktorý sa drevorezbe venuje desiatky rokov a jeho diela získali viacero medzinárodných ocenení. 16 prezentovaných diel návštevníkom približuje nielen ich umenie, ale aj rôznorodosť kultúrnych vzťahov.

Po otvorení výstavy študenti Maďarskej akadémie tanca ohromili divákov špeciálnymi tanečnými produkciami v dvoch dejstvách a počas ich vystúpenia sa predstavili delegácie družobných miest, ktoré prišli do mesta Oroszlány s krátkymi filmami prezentujúcimi krásy jednotlivých sídiel pozdravili prítomných hostí dobrými prianiami.

Počas týždňa 6. - 11.5.2024 pracovali stredoškoláci z miest Šaľa, Końskie a Plochingen spoločne s miestnymi stredoškolákmi na vyhotovení modelu európskeho mesta budúcnosti. Mládežníci starostlivo naplánovali ideálne osídlenie. Mysleli na všetky oblasti ako napr. zásobovanie mesta energiou, bezpečnosť, priemysel a poľnohospodárstvo, dopravu, bývanie, náboženstvo aj zábavu. Záverečná prezentácia sa konala v sobotu 11.5.2024 v kultúrnom dome v meste Oroszlány, kde predstavili vysnívané mesto vybudované v Digitálnom znalostnom centre metódou kreatívnej pedagogiky Makers' Red Box. Počas jedného týždňa spolupracovalo 19 študentov z toho 4 obyvatelia Šale (2 študenti Gymnázia J. Fándlyho v Šali a 2 študenti Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej S. A. Jedlika v Nových Zámkoch pod dozorom predsedu Mládežníckeho parlamentu v Šali, pričom pracovným jazykom bola angličtina.

Postavili nové mesto, ktoré nazvali DANUBIA spojením názvu rieky Dunaj – Danube, ktorá spája viaceré európske štáty a slova utópia, teda spolu DANUBIA ako spoločné európske mesto budúcnosti. Zvolili si aj starostu, ktorým sa stal, práve študent zo Šale.

Mentori z univerzitného prostredia, ktorí sa mládeži venovali, uviedli, že bolo prekvapujúce, no zároveň upokojujúce vidieť, aká dôležitá je pre dnešných mladých ľudí ochrana životného prostredia, udržateľnosť a vzájomné akceptovanie.

Ich týždňovú prácu zhodnotili primátori družobných miest, pričom sa zhodli, že podobné spoločné programy s mládežou, podporované modernými pedagogickými a digitálnymi nástrojmi, sú stále potrebné a urobia všetko pre to, aby sa mohli konať pravidelne. Na znak uvedeného primátor mesta Oroszlány Zoltán Lazók a primátor mesta Šaľa Jozef Belický za prítomnosti prednostky úradu Beáty File a zástupcu primátora Gábora Rajnaia v sobotu podpísal deklaratórnu Dohodu o spolupráci. Medzi ciele spolupráce, ktoré sa majú dosiahnuť, patrí iniciovanie cezhraničných inovatívnych a inšpiratívnych programov, ktoré podporujú spoločenský a osobný rozvoj mladých ľudí, a tým posilňujú rozvoj aktívnych a uvedomelých mládežníckych komunít. Ďalej sa dohodli, že budú usilovne pracovať na realizácii cezhraničných programov zameraných na posilnenie kultúrnych a spoločenských vzťahov medzi slovenskou a maďarskou mládežou.

 

(Eliška Vargová)