Domov   >  Spravodajstvo
publikované: 25.07.2023 - 15:14  //  aktualizácia: 25.07.2023 - 15:18  //  zobrazené: 381

Práce na oživení artézskej studne budú čoskoro pokračovať

Technika z Česka, ktorou prečisťovali artézsku studňu na Vlčanskej ulici, je už opravená. O pár dní sa vráti dokončiť práce. Veríme, že zo studne konečne potečie vzácna voda.

S technikou sa približne pred dvoma týždňami podarilo dostať do hĺbky 260 metrov, vrt má celkovo až 280 metrov. Vtedy však nastali problémy jednak s technikou, ktorá prečisťovala a jednak aj s vrtom. Prečisťovanie vyzeralo zo začiatku nádejne. Z vrtu sa podarilo dostať von mangánové nánosy. Odborníkom sa však nezdalo, že pri hĺbke 260 metrov sa do prečisťovacieho potrubia dostávalo čoraz viac tekutého piesku. „To nám začalo upchávať rúry. Posledný deň, kedy sme si mysleli, že sa už dostaneme ku dnu, upchalo sa nám potrubie. To môže znamenať, že je v oblasti perforácie diera, čo nie je dobrý stav. Do toho sa nám pokazila aj technika, takže sa musíme vrátiť a zisťovať ďalej,“ priblížila Monika Budaiová, poslankyňa mesta, ktorá je iniciátorom oživenia artézskej studne na Vlčanskej ulici. Dodáva, že ak sa bude upchávať perforácia, tlak nemusí byť dostatočný na to, aby sa voda dostala až k nám hore. „Perforácia je základná časť artézskej studne. V tomto prípade je v hĺbke 280 metrov a je to prederavená časť potrubia, cez ktorú sa tá voda dostáva do rúry a napokon až k nám hore,“ vysvetľuje. Intenzívne však komunikuje túto problematiku s tunajšími aj českými odborníkmi. Ubezpečujú, že problém nie je neriešiteľný a nádej na to, že na Vlčanskej artézska voda potečie, je veľká.

Celý vrt by mali opäť prejsť so špeciálnou kamerou už v najbližších dňoch – v závislosti od počasia. Následne sa na miesto vráti technika a podľa výsledkov z kamier budeme vedieť, aký rozsah prác ich ešte čaká. „Budeme sa snažiť čo najviac, aby sa nám podarilo zachrániť tú studňu tak ako sa nám to podarilo na Hornej ulici,“ hovorí Budaiová.

Vrt z roku 1962 má hĺbku až neuveriteľných 280 metrov. Ako vysvetlila poslankyňa Monika Budaiová, v Šali máme podzemnú vodu v hĺbke už cca päť metrov. To je však len „Váhová voda“ a nemá nič spoločné s tým vzácnym zdrojom pitnej vody, ktorý sa nachádza v hĺbkach, odkiaľ pochádzajú artézske vody. Vrt na Hornej ulici má napríklad necelých 200 metrov.

 

(ek)