publikované: 30.09.2021 - 06:57  //  aktualizácia: 30.09.2021 - 23:04  //  zobrazené: 1078

Spokojnosť s hádzanárskym víkendom

Hádzanárska víkendová spokojnosť

Napriek tomu, že obe vrcholové hádzanárske súťaže (muži - Extraliga, ženy MOL liga) sú už v plnom prúde až v 3. - 4. kole sa mohli priaznivci hádzanej v Šali mohli tešiť z oboch víťazstiev našich zástupcov medzi slovenskou a v prípade žien aj českou hádzanárskou elitou.

+ + +

Medzinárodná hádzanárska MOL liga žien

Cenné body zo zahraničia

RUCH Chorzów  – Slovan Duslo Šaľa  29:33 (17:16)

R: Fukala a Mohyla – 220 divákov; vylúčené: 2:6; pokutové hody: 2/1 – 4/3.

RUCH  – góly: Jasinowska 8, Stokowiecz 7, Masalová 7/1, Wilczek 3, Masiuda 2, Polanska a Grabinska po 1.;  tréner: Vít Teleky.

DUSLO: Furgaláková, Vorzáčková, Kusyová  -  Takáčová, Rácková 2, Pócsiková 3/2,  D. Vargová 3,  Tulipánová 2, Ušiaková 2, L. Somogyi 3,  Varjássiová 2, Königová 5, Ščípová 7/1, Matušincová 2, Zlatinská,  Ratvajská 2. Tréner:  Peter Pčola, asistent:  Andrea Šalatová;

Hádzaná sa musela páčiť, o čom hovorí aj 62 gólových zásahov, dramatický priebeh a nakoniec aj cenný dvoj bodový zisk pre mladý šaliansky kolektív. Ruch mal vďaka krídlu  Ostrovieczkej dobrý nástup (zaznamenala v zápase 6 gólov) a  viedol 3:0. Ščípová znižovala na 3:1 (bola našou najlepšou strelkyňou so 7 gólmi), ale poľská družina bola pri streleckej chuti a viac krát viedla až o 4 góly (5:1, 8:4, 10:6), keď sa darilo na pivote  robustnej a skúsenej  Jasinowskej  (r. l985 – strelila 8 gólov). Šaľa postupne preberala iniciatívu, spresnila kombinácie a streľbu a v 22. minúte Rácková vyrovnala na 13:13. Od tohto momentu (strelecky sa presadzovali Pócsíková s Vargovou) sa kolektívy striedali v jednogólovom vedení až do polčasovej prestávky.

Po obrátke to už bol vyrovnaný zápas a v 34. minúte po góle Somogyi sme sa dostali po prvý krát do vedenia  (19:20). Domáce síce ešte dva razy viedli (22:21, 23:22), ale Tulipánová vyrovnala na 23:23. Vzápätí bola tretí krát vylúčená a videla aj červenú kartu. Najlepšia domáca kanonierka,  legionárka Mosalová však za tohto stavu nepremenila sedmičku a obraz hry a skóre sa začali meniť. Strelecky dali o sebe vedieť Königová so Ščípovou (poznámka: v druhom polčase strelili spolu 10 gólov) a boli sme už v dvoj gólovom trháku (24:26, 26:28), ktorý sme ešte v závere zápasu navýšili a nakoniec sme sa tešili zo zisku cenných bodov, ktorý by mohol byť pre dievčatá odrazovým mostíkom do ďalších majstrovských bojov. .

Tréner Peter Pčola: “ Vedeli sme, že súper má v nohách domáci ligový zápas a chceli sme ich „ubehať“. V I. polčase sme však doplácali na chyby v defenzíve. Ešte sa darilo strelcky viacerým dievčatám.  V II. polčase sme zlepšili obranu, darili sa nám aj rýchle kontry, súpera sme prevýšili aj po fyzickej stránke a konečne sme vyhrali, čo si dievčatá aj zaslúžili.“                                                       + + +

Ďalšie výsledky 4. kola MOL ligy: Stupava – Plzeň 17:34; Poruba – Olomouc 23:30; Hodonín – Slávia Praha 22:29; Kynžvart – Písek 30:28; Most – Zlín 40:26; Michalovce – Dunajská Streda 34:17.

+ predohrávka 6. kola: Sokol Písek – Baník Most 23:35 (9:15)

NAJ góly: Kubišová 6/2, Pokorná 5/3, Boorová 4,... – Mikulčíková 6, Smetková 6/1,  Cholevová 4,....

+ + +

Tabuľka MOL ligy:  1. Most 198:143 – 10 bodov; 2. Michalovce 123:77 – 8 bodov;  3. Plzeň 135:140 – 7 bodov;  4. Písek 143:129 – 7 bodov; 5. Dunajská Streda 128:126 – 6 bodov; 6. Kynžvart 103:102 – 6 bodov; 7. Olomouc 101:100 – 5 bodov; 8. Slávia Praha 114:98 – 4 body; 9. ŠAĽA 96:102 – 3 body; 10. Zlín 99:100 – 2 body; 11. Poruba 99:112 – 2 body; 12. Hodonín – 78:120 - 2 body; 13. Chorzów 126:168 – 1 bod; 14. Stupava 65:136 – 0 bodov.

poznámka: v tabuľke, ako aj medzi najlepšími strelkyňami je už zarátaná predohrávka 6. kola Písek – Most 23:35.

+ + +

+ Najlepšie strelkyne MOL ligy: 1. Veronika Galušková – 40 gólov z 5 zápasov;  2. Tereza Pokorná – 36/5 gólov (Písek);  3. Charlotte Cholevová – 32/6 gólov (Most); 4. Beatrix Elö – 31 /5 gólov  (Dunajská Streda); 5. Polina Masalová – 30/5 gólov (Chorzów); 6. Katarína Juhos – 26 /5 gólov (Dunajská Streda); 7. Eliška Dessortová – 24/4 gólov (Poruba);  8.  Adela Střísková 23/5 gólov; 9. Magdaléna Svobodová – 21 /5 gólov (obe Slávia Praha); 10. Líza SOMOGYI – 20/4 gólov (ŠAĽA); Natália Kuxová – 20 /4 gólov (Olomouc);  Veronika Dvořáková – 20/4; Martina Weisenbildnerová 20/4 gólov (obe Kynžvart),..... umiestnenie ďalších hráčok Dusla:  25. Olívia ŠČÍPOVÁ 15/4 gólov; .... 40. Katarína PÓCSÍKOVÁ 12/4 gólov;...

poznámka: v streleckej tabuľke je evidovaných 186 hráčok, ktoré v tomto ročníku MOL ligy zaznamenali aspoň gól. Niektoré hráčky medzi najlepšími už odohrali päť - šesť  majstrovských zápasov (číslo za lomítkom).

+ + + + +

NIKÉ HANDBALL EXTRALIGA mužov

Rozhodnutie v druhom dejstve
HKM Šaľa – Záhoráci Stupava/Malacky  30:23 (12:11)
R: Zubo – Nagy, 200 divákov; pokutové hody: 7/5 – 3/3, vylúčení: 3:6.
HKM: Bako, Cerovský, Sopka – Demčák, Lužica, Michniewicz 7/2, Bleho, Tóth 4, Moravec, Souček 3, Magdolen 11/1, Lenárt, Bogár 3/1, Adam Lukačin 2, Ollári, Percze 1. Tréner Michal Lukačin.
Záhoráci góly: Grich 7/2, Valachovič 6/1, Prevaj 3, Konečný 3, Lutonský 2, Valent 1, Polča 1. Tréner Peter Olšavský.

Na radosť priaznivcov a samozrejme trénera Michala Lukačina bola domáca lavička podstatne plnšia, keď oproti prvému domácemu zápasu s Modrou pribudli na ňu:  Petro, Lénart, J. Tóth a český juniorský reprezentant Souček.  Nováčik,  v drese ktorého pôsobí niekoľko hráčov s extraligovými skúsenosťami (poznámka: bol medzi nimi aj Prevaj, ktorý v minulom ročníku súťaže obliekal  šaliansky dres) držal od úvodu s domácimi krok a na úvodné góly Michniewcza a Magdolena okamžite gólovo odpovedali a v 15. minúte práve po góle Prevaja išli po prvý raz aj do vedenia 4:5. Keď v 19. minúte zvýšili Valachovičom náskok na rozdiel dvoch gólov (7:9) bolo jasné, že hostia nepredajú lacno kožu. Ešte,  že mala Šaľa v svojom strede strelecky disponovaného Magdolena, ktorý tromi gólmi v rade  dostal HKM opäť do vedenia – 10:9, ako aj výborného Cerovského v bránke, ktorý viac krát pohotovými zákrokmi podržal kolektív, ktorý šiel na polčasovú prestávku s tesným náskokom.

II. polčas preradili Šaľania na vyššiu rýchlosť, strelecky sa presadili aj nové tváre Souček s pivotom Tóthom a keď Bogár premenil sedmičku  viedla už Šaľa 15:11. Záhoráci však v ďalšom priebehu zmobilizovali sily a po góloch Lutonského a Gricha dokázali vyrovnať na 17:17.  Za tohto stavu Bogár stroskotal  pri sedmičke na Ofčaričovi (poznámka: v I. polčase zneškodnil sedem metrový hod aj  Michniewiczovi), ale Magdolen bol neudržateľný. Dvomi presnými zásahmi zvýšil na 19:17 a Šaľa už drámu nepripustila (25:20, 28:21), aj keď nováčik bojoval až do záverečného hvizdu a potvrdil, že bude pre súťaž prínosom.

Ďalšie výsledky 3. kola Extraligy: Modra – CROWS Košice 28:24; Bojnice – Topoľčany 25:24; Hlohovec – HK Košice 30:23; Prešov – ŠKP Bratislava 29:15; Považská Bystrica – Nové Zámky 29:23.

+ + +

Tabuľka Extraligy mužov: 1. Prešov 102:66; 2. Hlohovec 97:67 – 6 bodov; 3. Považská Bystrica 88:73 – 4 body; 4. Modra 77:74 – 4 body; 5. ŠAĽA  77:77 – 4 body; 6. ŠKP Bratislava 66:68 – 4 body; 7. Bojnice 72:75 – 3 body;  8. CROWS Košice  75:84 – 2 body; 9. HK Košice 76:86 – 2 body; 10. Nové Zámky 76:98 – 1 bod; 11. Topoľčany 69:80 – 0 bodov; 12. Záhoráci 71:98 – 0 bodov.

+ + +

Najlepší strelci  Extraligy:  1. Péchy  - 28  gólov (Hlohovec); 2. J. Briatka – 22 gólov  (Bojnice); 3. M. Briatka – 22 (Považská Bystrica; 4. Hernandes – 20 (Prešov); 5. Tschur – 20 (Modra); 6. BOGÁR – 19 (ŠAĽA); 7.  M. Stráňovský – 18 (HK Košice); 8. MAGDOLEN – 18 (ŠAĽA); 9. Tilandy – 18 (Nové Zámky); 10. Santos – 17 gólov (Prešov).

+ + +

Najbližší program: sobota 2. 10. 2021 o 18.00 hod. HK Košice (9. miesto) – HKM Šaľa (5. miesto).