publikované: 10.02.2021 - 08:18  //  aktualizácia: 10.02.2021 - 09:06  //  zobrazené: 1508

Striedavé hádzanárske víkendové výsledky

Striedavý víkend šalianskej hádzanej

Cez víkend mali naše hádzanárske kolektívy v majstrovských súťažiach opäť výhodu domácej palubovky, ale nezopakovali výsledky a bodové zisky z predošlého víkendu. Zatiaľ, čo ženy porazili v dôležitom zápase medzinárodnej MOL ligy HC PSG Zlín o 5 gólov, muži vNIKÉ Handball Extralige podľahli doma nováčikovi súťaže HK Košice o dva góly.

+ + + + +

Po zásluhe za  ďalšou moravskou prekážkou

V ďalšom dôležitom dueli začali naše dievčatá lepšie, keď išli do vedenia presnou trefou štvrtej najlepšej strelkyne súťaže Némethovou, ale Štipčáková rýchlo kontrovala. Ďalšie góly v úvodnej tretine I. polčasu pridali Königová s Obstovou, ale PSG bol v strehu a náskok favorita bol tesný (4:3, 5:4), keď sa u hostiek strelecky chytila M. Kolářová. Po góle Pócsikovej (11. minúta) na 6:4 prišiel strelecký uragán v podaní našich dievčat a 14. minúte už viedlo Duslo o osem gólov 14:6, keď sa strelecky presadili aj ďalšie hráčky (Obstová, Trepáčová a Königová), na druhej strane viacerými pohotovými zákrokmi sa blysla brankárka Furgaláková. Hostky sa z tohto úderu ťažko spamätávali (poznámka: v 21. minúte viedla Šaľa 24:16), v závere síce  po gólových prienikoch Daňkovej a Sekulovej moravanky trochu znížili, ale aj tak išlo do polčasových kabín Duslo s náskokom šiestich gólov.

Duša mužstva Rácková pridala hneď po obrátke ďalší gól domáceho celku a navýšila vedenie na 19:12  a zdalo sa, že sa už nemôže v zápase  s plným bodovým ziskom nemôže nič udiať. Hostky, ktoré doposiaľ získali všetky tri body na palubovkách súperov, však spresnili nielen kombinácie, ale aj streľbu najmä Kříčková s Kolářovou (poznámka: to už dal tréner Pčola  šancu celej lavičke) a v 54. minúte znížili až na rozdiel 3 gólov (26:23). Najlepšie kanonierky chemičiek Pócsiková s Némethovou pridali dôležité góly a potvrdili tak zaslúžené víťazstvo Dusla.

Slovan Duslo Šaľa – HC PSG Zln  32:27 (18:12) R: Gábriš  - Veselka;  bez divákov; pokutové hody: 8/6 - 2/2; vylúčené: 7:5.                                                                                                                                                                      DUSLO: Furgaláková, Vorzáčková, Kusyová -  Rácková 2, Takáčová 1, Obstová 5, Špendlová,  B. Königová 3, Pócsiková 6, Ščípová 1, Tulipánová 1,  Némethová 6/1, Varjássiová 1, Trepáčová 6/5,  Tisajová, Zlatinská. Tréner:  Peter Pčola, asistent:  Andrea Šalatová.
                                                                                                                          PSG góly: M. Kolářová 5; Daňková 5/2; Štipčáková, Sekulová a Kříčková po 4; Polomíková a Zemanovičová po 2; Holincová 1.  Tréner Hana  Kolářová.                                                                                                                                                                                                                                      + + +                                                                                                                                                                                                                                Ďalšie zápasy MOL ligy:    Michalovce –  Olomouc 34:19 (15:12) R: Klus – Vydra; bez divákov; pokutové  hody: 1/1 – 3/3; vylúčené: 3:1.                Popovcová 8, Klučková 5,... –  Přikrylová 5, Kubáčková 5/3, ....,                                                                                                                            ...             Dunajská Streda – Písek 34:23 (17:13) R: Bočáková – Jánošíková; bez divákov; pokutové hody: 2/1 – 4/3; vylúčené: 4:4.   R. Bízik 7/1; Juhosová 6; M. Rajnohová a Elöová po 5;... – Pokorná 9/2; Hauserová 5; Pešková 4;...

dohrávka 11. kola: Poruba – Prešov 25:22 (14:14) pokutové hody: 6/6 – 6/5; vylúčené: 5/4.                                                                                          Polášková 12/6, Mýlková 4,.... – Šutranová 10/5; Dvorščáková 5,...

predohrávka: Plzeň – Hodonín 20:25 (6:12)                                                   Franczová 8, V. Dvořáková 3, L. Galušková 3/1;... – Vavroušeková 6; Višňovská 5, Kalinová 5/2 ;...
+ + +

Priebežná  tabuľka MOL ligy: 1. Most 493:317 – 14 zápasov/26 bodov; 2. Slávia Praha 383:341 – 13/20 bodov; 3. Michalovce 310:220 - 9/16 bodov; 4. Olomouc 309:283 – 11/16 bodov;  5. Poruba  300:315 – 12/12 bodov; 6. DAC D. Streda 208:165 - 7/11 bodov; 7. ŠAĽA 320:318 – 12/9 bodov; 8. Písek  283:215 – 12/9 bodov;  9. Prešov 226:283 – 10/5 bodov;  10. Plzeň 241:308 –  11/5 bodov; 11. Zlín  245:306 – 10/3 body;  12. Hodonín 299:451 – 13/2 body.

+ + +

Najlepšie strelkyne MOL ligy:  1.  Veronika  Galušková – 13 zápasov/89 gólov (Slávia Praha; 2. T.ereza Pokorná – 10/82 gólov (Písek); 3. Dominika Zachová – 13/77 (Most);  4. Natalia NÉMETHOVÁ -  12/74 gólov (ŠAĽA);  5. M. Svobodová – 13/69 gólov (Slávia Praha); 6. Andrea Vlachová – 11/62 gólov (Plzeň);  7. Martina Popovcová – 10/60; 8.  Lívia Klučková  - 10/58 gólov (obe Michalovce);  9. Nikola Kalinová – 13/57 gólov (Hodonín); 10. Tatiana Šutranová 9/58 gólov (Prešov); 11.. Silvia Polášková - 12/54 gólov (Poruba);  12. Adriána Míčová - 11/52 gólov; (Slávia Praha);;.... 23. miesto Katarína Pócsiková 12/46 gólov;... 35. miesto  Barbora Königová - 11/40  gólov (obe Šaľa)....

JOZEF   SKLENÁR

Peter Pčola, tréner: „Som rád, že sme získali dva body a v podstate aj za to, že sme mali zápas pod kontrolou od začiatku až do konca. Začali sme v dobrom tempe. No zápas bol až príliš kúskovaný častými vylúčeniami na oboch stranách. To nás trocha vyhodilo z tempa a prinieslo zbytočnú nervozitu do zápasu. Ale som rád, že znova zasiahli všetky hráčky do zápasu. Aj napriek viacerým chybám získavajú, hlavne mladé hráčky, cenné skúsenosti do budúcna.“

(od: SK – RT)                               + + + + +

NIKÉ Handball Extraliga (poznámka:  od 1.2.2021 nesie najvyššia majstrovská súťaž mužov nový názov).

Proti nováčikovi naprázdno

Viac rokov sa zaobišli Košice bez vrcholovej mužskej hádzanej, ale v súčasnosti sa môžu hrdiť dvomi kvalitnými mužstvami. Prekvapuje to najmä u nováčika súťaže HK Košice, ktorý si vedia v majstrovskej súťaži nadmieru úspešne, na čo doplatili najmä naši hádzanári. V základnej časti súťaži totiž proti nemu nezískali ani bod! a to bojujú o semifinálovú štvorku! Dres nováčika súťaže totiž oblieka viacero skúsených hráčov: reprezentanti Slovenska Baláž s Hriňákom, ex prešovčania Ľoch s Tumidalským, ale aj Viktor Guzy, ktorý pôsobil aj v Sali so Šiškom , vedený skúseným trénerom Martinom Liptákom sa stali ďalším kandidátom v boji o medailové umiestnenia.
Do vedenia išla síce Šaľa Bogárom, ale pivot Šiška, ktorý vsietil v I. polčase vyrovnal. Vyrovnaný duel bol iba do 10. minúty (3:4) , po góloch Baláža išli do 3 gólového vedenia hostia 3:6 a po ďalších zásahoch Guzyho a Ľocha už viedli v 20. minúte 5:11 a bolo zle.  Po 3 presných zásahoch Michniewicza a Lužicu ešte v 24. minúte svitla nádej (10:12), ale slabšia defenzíva a oporou neboli ani brankári rozhodli o tom, že v polčase viedol zástupca východu o päť gólov.
Nováčik hneď po  otvorení II. polčasu pridal ďalší gól a snaha šalianskeho HKM o "otočenie výsledku" dostávala trhliny. Hostia držali  HKM na gólový odstup, keď neustále vyhrávali o 5 - 6 gólov (16:21, 18:24 a nakoľko sa nedarilo ani v ofenzíve (poznámka: Šaľa má v najlepšej desiatke kanonierov súťaže najviac až štyroch hráčov !) sen o bodovom zisku sa rozplýval. V záverečných 10 minútach ešte svitla šanca (poznámka: rozstrieľali sa Magdolen s Michniewiczom, ktorí dali po obrátke 12 gólov), keď sme znížili na 23:25 a 24:26 (v 55. min.), ale napriek dvoj násobnému vylúčeniu hráčov Košíc sme už nedokázali pretaviť aspoň do vyrovnania skóre a zisku aspoň veľmi potrebného bodu v závere základnej časti súťaže.. .

HKM Šaľa – HK Košice 28:30 (12:17) R: Švarc – Adamkovič; bez divákov; pokutové hody: 4/3 – 0; vylúčení: 5:7; ČK: 46. min. Michal Lukačin (tréner).

HKM:  Mi. Kosák,  Bako, Sopka  – Meľnyk 4, Lužica 1, Michniewicz 7/2,  Magdolen 9,  Dudáš, Bogár 2,  S.  Kováč,  Polák 4/1,  Moravec, Percze, Ollári, Petro 1. Tréner: Michal Lukačin.

HK góly: M. Baláž a Šiška po 7; Guzy 6, Ľoch a Dan po 3, Hriňák 2, Tumidalský a Melich po 1. Tréner Martin Lipták.                                                                                                                                                                         + +  +

Ďalšie výsledky NIKÉ Handball Extraligy:

Agro Topoľčany – ŠTART Nové Zámky 23:30 (12:15) pokutové hody: 5/4 – 4/4; vylúčení: 4:9; ČK: 54. min. Rendek (Topoľčany). Valent 5, Blaho 5/4, Vanek 4,... – Dévai 9, M. Kucsera 6/4, Papp 5,...

Sporta Hlohovec – Modra 33:31 (15:20) pok. hody: 6/5 – 0;  vylúčení: 4:4;                                                                                                                       Holdoš 10, J. Briatka 8/4, Rakús 5,... – Tschur 11, Frno 4, Eštok 3,....Kotásek 4, Berner 4/3, Tschur 3/1,...

Ďalšie stretnutia sa nehrali: ŠKP Bratislava – Považská Bystrica (poznámka: odložili pre pandémiu koronavírusu), CROWS Košice – Prešov (odložili na 21.3. 2021).

+ + +

Tabuľka NIKÉ Handball Extraligy:

1. Prešov 411:28 – 13 zápasov/26 bodov;  2. Považská Bystrica 362:288 – 13/18 bodov;  3. ŠAĽA  383:359 – 13/16 bodov; 4. CROWS Košice 316:302 – 11/15 bodov;  5. ŠKP Bratislava  289:302 – 12/13 bodov;  6. HK Košice 290:302 – 12/13 bodov;  7. Hlohovec  334:363 - 12/9 bodov;  8. Nové Zámky 298:343 – 12/8 bodov;  9. Modra 350:410 – 14/6 bodov;  10. Topoľčany 286:392 - 13/2 body.

Najlepší strelci NIKÉ Handball Extraligy

1. Tomáš Tschur (Modra) – 14 zápasov/104 gólov; 2. Juraj Briatka – 11/87 gólov (Hlohovec) ; 3. Patrik  Hruščák - 11/86 gólov (CROWS Košice); 4. Mykola Melnyk – 12/70 gólov; 5. Daniel  Polák – 11/68 gólov (obaja ŠAĽA); 6.  Ľubomyr Ivanycja – 14/66 gólov (Pov. Bystrica); 7. Marek Mikéci – 12/61 gólov (ŠKP Bratislava);  8. Tomáš BOGÁR – 13/58 gólov (ŠAĽA);  9. Maroš Baláž  – 13/57 gólov (HK Košice); 10.  Daniel Magdolen – 13/56 gólov; ... 15. Šimon Michniewicz – 13/53 gólov (obaja ŠAĽA).

Michal Lukačín, tréner: „ Košice patria výkonnostne vyššie v tabuľke, než v nej stoja. Boli sme si vedomí, že majú veľmi skúsených hráčov. Očakával som ťažký zápas, a to sa aj potvrdilo. Asi nám tento súper veľmi nevonia. Aj druhý zápas proti nemu sme hrali zle. Od začiatku sme ťahali za kratší koniec. Vidím dva dôvody našej prehry. Po prvé, veľmi sme natrápili na góly, od úvodu sme nepremieňali šance. Súper z toho ťažil, zakladal rýchle protiútoky a trestal naše chyby. Bolo ťažké doťahovať sa na Košičanov. Súper to skúsene ukočíroval a nedostali sme sa na dostrel. Chlapci bojovali, no nezachytali nám ani brankári tak ako v minulých zápasoch.“