Domov   >  Zaujímavosti
publikované: 05.06.2024 - 16:32  //  aktualizácia: 05.06.2024 - 16:39  //  zobrazené: 333

Združuje seniorov už polstoročie

Jeho činnosť začala pred 50-timi rokmi na Budovateľskej ulici v priestoroch, ktoré mnohí poznali ako „červený kútik“. Dnes sa členovia obliekli do slávnostného, aby oslávili, že pomáhajú združovať seniorov a spestrujú im každodenný program už polstoročie. Reč je o Dennom centre seniorov č. 1 na Hornej ulici.

Zájazdy, spevokol, ručné a výtvarné práce, výstavy, športové dni, výlety, rekreačné pobyty. Tieto činnosti skôr pripomínajú život aktívnych mladých ľudí a nie život seniorov. Takto to ale vyzerá v našich centrách seniorov. Výnimkou nie je ani „jednotka“, ako denné centrum na Hornej ulici mnohí poznajú. Je najpočetnejšou skupinou spomedzi troch klubov v Šali. „Máme 120 členov, väčšinou sú to ženy, ale máme aj 22 manželských párov. Mnohí z našich členov už žijú sami, alebo sú ich deti zamestnané a nemajú na nás, starších čas, ale aj oni sa potrebujú s niekým porozprávať. Práve o tom je náš klub. Keď aj niekto už nevládze chodiť na výlety, príde aspoň do klubu na kávičku a porozpráva sa,“ hovorí Mária Bereczová, ktorá stojí na čele klubu 10 rokov.

Oslavy sa začali veľkolepo, vystúpením spevokolu a slávnostnými príhovormi plných emócií a spomienok. „Kluby seniorov podporuje aj mesto cez Organizáciu sociálnej starostlivosti v Šali, ktorá udržuje priestory, v ktorých sa seniori stretávajú. Tieto kluby ale vznikli dávno predtým, než vznikla organizácia sociálnej starostlivosti. Som veľmi rád, že aj od vzniku samosprávy, za tých 34 rokov sú naďalej kluby plne funkčné, združuje ešte väčší počet ľudí ako mali predtým,“ prihovoril sa im primátor Jozef Belický. Členkou klubu je aj pani Valika Gállová, ktorá je známa aj svojimi kostýmami, ktoré šije vždy podľa aktuálnych trendov pre deti i dospelých. Členkou klubu je 19 rokov, ale spomienky má aj na začiatky klubu. „Keď to založili, robila som v klube dievčat pioniersku vedúcu, takže my sme sem chodili od začiatku s deťmi. Strašne rýchlo to ubehlo. Kým sme mladí, ide to pomalšie, ale potom to už beží, ale nevadí, roky sú len číslo a my sme ešte stále v dobrej kondícii. Máme veľmi dobrý kolektív, vieme sa o hocičom porozprávať, ale nie o chorobách, prosím pekne. My sa rozprávame o tom, kto čo zažil, spomíname staré roky,“ hovorí s úsmevom pani Valika.

Začiatky a históriu klubu si pripomenuli aj prostredníctvom prezentácie starých fotiek. „Želám im, aby naďalej s takou radosťou vykonávali tú činnosti a podujatia, ktoré ich potom tak tešia a tiež, aby zachovávali naše šalianske tradície. Aby tu bol ešte niekto, kto to všetko dokáže odovzdať našej dnešnej mládeži,“ dodal primátor.

 

(ek, foto: DH)