Domov   >  Športové spravodajstvo
publikované: 01.04.2023 - 00:23  //  aktualizácia: 01.04.2023 - 00:34  //  zobrazené: 1051

Dobrý štart šalianskych plavcov

Dobrý štart šalianskych plavcov
estskej krytej plavárni v Trenčíne odštartoval prvým kolom nový ročník 2023 Slovenskej plaveckej ligy mládeže (SPLM – plavci do 15 rokov) a  Slovenskej plaveckej ligy ((juniori a seniori), na ktorom štartovala väčšina plaveckých klubov zo slovenskej špičky v plutvovom plávaní,  medzi ktorými nechýbali ani slovenskí rekordéri: Petre Kissová (r. 2005), Ladislav Heglas (r. 2006) a Natália Toráčová (r. 2007) všetci Delfín Žilina, Nina Gabaľová (r. 1998 – Žralok Bratislava),... , čo len pomohlo navýšiť kvalitu a výkonnostnú úroveň úvodného kola SPLM, k čomu patričnou mierou prispela aj mini výprava „ deviatka „ plavcov  Klubu vodných športov KVS Barakuda Šaľa, ktorá chcela úspešne odštartovať tento ročník a opäť sa prebojovať v konkurencii 10 najlepších slovenských plaveckých klubov na medailové pozície (poznámka: v minulom ročníku SPLM obsadili ženy šalianskeho KVŠ Barakuda štvrté a muži piate miesto).    

K Váhu putovalo 18 kovov

„ Myslím si, že úvodné kolo povedal tréner a prezident KVŠ Barakuda Štefan Mika sa nám vydarilo, keď sme vybojovali skoro „dvadsiatku“ medailových umiestnení, na viac potešil aj slušný bodový zisk a to sme ešte necestovali do mesta Matúša Čáka v najsilnejšom zložení „.  Šalianski plavci napriek minimálnemu počtu plavcov obsadili štyri vekové kategórie a v každej z nich  vyplávali medailové pódia.  
   
V kategórii „A“ plavci (r.2004 a starší) si veľmi dobre viedli obaja slovenskí reprezentanti v šalianskom drese, ked najlepší slovenský plavec Jakub Kozmer (r. 2003) vyhral dve disciplíny (100 metrov PP a 400 metrov PP) a v tretej disciplíne šprint na 50 metrov BF obsadil časom 19,93 sekundy druhé miesto. Porazil ho iba oddielový kolega Lukáš Kalník (r. 2001), ktorý zaplával čas 19,43 sekundy. Na 400 metrov PP skončil tretí (poznámka: každý s plavcov mohol absolvovať iba tri individuálne disciplíny). Ďalšie zlato pridala kombinovaná štafeta na 4 x 50 metrov BF, keď obom plavcom pomohli oddielové kolegyne Alexandra Slišková (r. 2006) a Katarína Zlatošová (r. 2005).

Tieto štartovali individuálne v kategórii „B“ (r. 2005 a mladšie), kde Slišková na viac pridala dve prvé miesta v disciplínach 50 metrov BF (čas 23,74 sekundy) a 100 metrov RP, v disciplíne 400 metrov PP skončila druhá. Jej oddielová kolegyňa Zlatošová vybojovala dve tretie miesta a v disciplíne 100  metrov RP doplávala druhá.

Po jednom treťom mieste získali do šalianskej vitríny aj ďalší šalianski plavci v kategórii „C“ (r. 2007 a mladší): Patrik Adamkovič (v disciplíne 400 metrov PP),  Anna Pivková (100 metrov RP) a Jakub Urbán (50 metrov BF). Títo traja „posilnení“ o Annabelu Takácsovú (r. 2009) skončili v zmiešanej štafete  4 x 50 metrov BF tesne za víťaznou štafetou Neptúnu Bratislava. V tejto kategórii potešili aj bodové zisky Norberta Bence Vanka, ale aj bronz a striebro najmladšej šalianskej plavkyni Takácsovej (r. 2009) v kategórii „D“.  

Šalianski plavci na špici, úspech v SPLM

Napriek tomu, že sa v Trenčíne plávalo iba v 25 metrovom bazéne dosiahli účastníci prvého kola Slovenskej plaveckej ligy mládeže a Slovenskej lige na úvod sezóny rad hodnotných výkonov a priaznivcov plutvového plávania v šalianskom regióne teší, že sa do  desiatky najlepších výkonov podľa svetových plaveckých tabuliek CMAS  dostali v štyroch prípadoch zaplávane časy šalianskych pretekárov.  Vynikajúci čas 19, 43 sekundy Lukáša Kalníka na 50 metrov BF a jeho hodnota 898 bodov spĺňa vysoké európske parametre podobne ako aj čas Jakuba Kozmera 19,93 sekundy  a 853 bodov Jakuba Kozmera v rovnakej disciplíne. Štvrtý najhodnotnejší  výkon – 738 bodov dosiahla podľa svetových tabuliek juniorská reprezentantka Alexandra Slišková  za čas 23, 74 sekundy taktiež v disciplíne 50 metrov BF a ôsmy najhodnotnejší výkon – 707 bodov zaplával Jakub Kozmer za čas 03:27,23 sekundy v disciplíne 400 metrov PP.

Výkony a umiestnenia plavcov šalianskeho KVŠ Barakuda sa preniesli aj do bodových ziskov v rámci SPLM a SL, kde v prvom kole obsadili muži s 338 bodmi štvrté miesto a ženy za zisk 276 bodov skončili dokonca druhé. Spoločný „úlovok“ 614 bodov z trenčianskeho bazéna posunul šaliansky KVŠ na druhé miesto v bodovom hodnotení klubov za vedúci Žralok Bratislava, ale predstihli kluby Neptún Bratislava (3. miesto), štvrtý  PC RÁK Žilina a Vodný svet Zvolen (5. miesto), ktoré ich v minulom roku predstihli.
Individuálne výkony,  výsledky a bodové zisky šalianskych plavcov sú prísľubom pred ďalšími tromi kolami dlhodobek súťaže.            

                  JOZEF SKLENÁR
foto: Dana Duchoslavová, popis pri foto.