publikované: 14.10.2022 - 22:43  //  aktualizácia: 14.10.2022 - 23:29  //  zobrazené: 731

Hádzanárky predĺžili víťaznú sériu, muži sa nepáčia arbitrom,...

Hádzanárly predĺžili víťaznú sériu, muži sa nepáčia arbitrom,...

Hráčky šalianskeho Dusla dokázali aj v treťom dueli na palubovke súpera naplno zabodovať (Kynžvart, Dunajská Streda, Poruba) a spolu s českým majstrom Baníkom Most sú bez straty bodu na čele tabuľky, čo teší a oprávnene patria k príjemným prekvapeniam tohto ročníka. Nech im táto forma a herná pohoda vydrží,  čo nakdlhšie.  .

Oveľa horšie sa vedie našim mužom, ktorí nastúpili do nového ročníka NIKÉ Extraligy citeľne oslabení (poznámka: odišlo 7 hráčov,...), k majstrovským duelom nastupujú šalianski odhovanci a „mládež“ a na viac v niektorých dueloch (Topoľčany, Modra, Martin,...)  a oprávnene majú ťažké srdce na arbitrov.  Ten posledný s nováčikom Martinom sa asi zapíše do dejín a histórie najvyššej majstrovskej súťaže, nakoľko 25 „vymeraných“  dvoj minútových trestov a šesť udelených červených kariet (poznámka: štyri videli hráči Dusla: Mikovič, Bleho, najlepší strelec súťaže Tomáš Bogár a v 54. minúte aj najlepší strelec zápasu Sedláček) ešte Česko – Slovenské hádzanárske palubovky od jej existencie nevideli...... Bolo by veľmi dobré, keby si video z tohto duelu prezreli nielen hádzanárski priaznivci, ale aj všetci kompetentní......

+ + + + +

Medzinárodná hádzanárska MOL liga žien – 5. kolo:

Sokol Poruba - Slovan Duslo Šaľa  23:27  (12:11).

R: Blanár – 0pava (obaja Česko) - 143 divákov; vylúčené: 3:4; pokutové hody: 7/4  - 4/4.

Priebeh zápasu: 0:1; 2:2; 4:2; 9:6, 10:7; 12:11; 13:16; 14:18; 15:20; 20:23; 22:26,

SOKOL: Konečná 10/2; Faráŕová 5/1; Baumbachová 2; Prašivková; Vachtarčíková; Ulmanová; Dibalová; Rajová  a Šmidáková po 1. Tréner: Jaroslav Hudeček.

DUSLO: Furgaláková, Vorzáčková – Takáčová 1; Pálová, Trepáčová, D. M. Vargová 3 Pastoreková, Pócsíková 5,  B. Königová 4, Ščípová 9/4, Ušiaková, Tulipánová 1, Matušincová 1, Somogyi 1, Varjássiová, Ratvajská 2.  Tréner Peter Pčola, asistent Andrea Šalatová.

Proti zástupcovi Ostravska sa našim dievčatám darilo aj v minulom ročníku MOL ligy. Po góle našej najlepšej strelkyne Ščípovej išlo Duslo do vedenia, ale domáci pivotkou Konečnou – zaznamenala 10 gólov/ a treťou najlepšou strelkyňou súťaže Farářovou dokázali „otočiť“ skóre a v priebehu 1. polčasu viedli o 1 – 2 góly, viacej im naša defenzíva nedovolila. Keď sa k Ščípovej gólovo pridali aj Pócsíková, Königová s Vargovou (poznámka: podržala aj defenzíva) do kabín na prestávku sme odchádzali iba s jedno gólovým  mankom.                                                                                              Do II. dejstva mali zverenkyne trénera Pčolu raketový nástup, strelili 4 góly  a razom sme viedli o 3 góly 12:15. Domácim svitla nádej ešte v 36. minúte (13:16), keď hralo Duslo dva krát v oslabení, ale obrana s brankárkou Furgalákovou pracovala bezchybne. Desať minút pred koncom Ratvajská z krídla zvýšila na rozdiel 5 gólov (15:20) a o ďalšom cennom dvoj bodovom zisku pre šalianske farby bolo rozhodnuté.
+ + +
Ďalšie výsledky 5. kola MOL ligy: Dunajská Streda – Zlín 38:18; Slávia Praha Plzeň 40:28; Kynžvart – Most 20:21 (všetky tieto zápasy sa už odohrali v stredu); Stupava – Písek 23:31; Olomouc – Michalovce 24:23.

+ + +
Tabuľka MOL ligy po 5. kole: 1. Most 146:115 – 10 bodov; 2. ŠAĽA 142:121 – 10 bodov; 3. Slávia Praha 162133: – 8 bodov; 4  Dunajská Streda 138:114 – 6 bodov; 5. Kynžvart 147:135 – 6 bodov; 6. Písek 143:139 – 5 bodov; 7. Michalovce 134:133 – 5 bodov; 8. Olomouc 131:137 – 4 body; 9. Plzeň 128:150 – 4 body; 10.  Poruba  124:141 – 2 body; 11. Stupava 128:154 – 1 bod; 12. Zlín 128:179  – 1 bod.

+ + +
Najbližší program:  sobota  15.10. 2022 o 17.00 hod. DHC Plzeň – Slovan Duslo Šaľa.

+ + + + +                                                                                                                           NIKÉ Handball Extraliga mužov

6. kolo:  HKM Šaľa – MHáK Martin  23:36 (13:14).

R: Klimko, Balogh – 500 divákov; pokutové hody: 5/3 – 5/2;  Vylúčení: 13:12 !!!; červené karty: 28. min. Mikovič, 31. min. Bleho, 34. min. Bogár, 54, min. Sedláček (všetci Šaľa) – 43. min. Noga; 60. min. Jesenský (obaja Martin) !!!

Priebeh zápasu: 1:0, 4:2, 5:5, 7:7, 9:13,...  14:15, 15:19, 19:26, 22:32,....

HKM: Cerovský, Sopka – Švéda, Cozens, Mikovič 5, Bleho; Moravec, Bogár 5/2; Košík 1, Lénart 1; J. Gera, Percze 4, Šottník, Sedláček 7/1. Tréner Štefan Kelemen.
MARTIN:  Noga 6, H. Haldörsson 6/1, Uhriňák 5/2, Slezák, Bíro a Jesenský po 3,... Tréner Jozef Horka.
Do dôležitého zápasu vstúpili lepšie zverenci trénera Kelemena a Šaľa po góloch najlepšieho strelca Extraligy Bogára a Sedláčka viedla (1:0, 4:2,...). Hostia aj s trojicou legionárov z Islandu však stihli dorovnávať skóre (5:5, 6:6). Výborne si počínal aj brankár Cerovský, ktorý zneškodnil aj dve sedmičky súpera a ešte v 15. minúte bol na ukazovateli stav 7:7. To sa už šalianskemu obecenstvu parádne predstavil 40. ročný Boban Mikovič (Srbsko, ktorý hrával v troch zahraničných ligách), keď z piatich streleckých pokusov dosiahol 5 gólov !!!  Hostia mali od stavu 9:10 (22.minúta) dva krát výhodu presilovky a išli do vedenia 9:13. HKM však nezložila zbrane Mikovič aj napriek dvom vylúčeniam čaroval a v 27.18 minúte vyrovnal (13:13), ale o dvadsať sekúnd videl po treťom vylúčení aj červenú kartu. Jeho debut v Šali skončil po 15 minútovom účinkovaní na palubovke (poznámka jedného z najstarších priaznivcov, že je zvedavý koľko gólov by Mikovič dal do 60. minúty zaujala,....)

Druhý polčas začal „minútou ticha“, ktorou si diváci uctili pamiatku náhle zosnulého bývalého hráča a medzinárodného rozhodcu Milana Siváka (zomrel vo veku 60 rokov), ale aj veľmi zle pre Šaľu. Už po 30 sekundách odišiel po treťom vylúčení a udelení červenej karty z plochy talentovaný Bleho a „presilovku využiô súper na strelenie štyroch gólov, oproti jednému nášmu (Sedláček) a viedol už 14:18. V 34. minúte nastrelil po sedmičke doposial najlepší strelec súťaže Bogár tvárovú oblasť hosťujúceho  brankára a bol v krátkom časovom slede (poznámka:  od 28. – do 34. minúty) už tretím domácim hráčom, ktorý odišiel predčasne pod sprchy !  Škoda, že  podobný moment zo záveru prvého polčasu, keď hráč hostí z náskoku „zostrelil“ brankára Cerovského, ktorý bol aj ošetrovaný lekárom zostal bez povšimnutia arbitrov. Nováčik, ktorý bude dozaista oživením Extraligy využil túto pasáž a od oslabeného  súpera gólovo odskočil (17:23, 18:26, 21:31,...) aj vďaka šikovným severským posilám. Červená karta  hosťujúceho Nogu v 43. minúte a Jesenského desať sekund pred koncom boli slabou náplasťou na oslabenie HKM, ktoré dokonca prišlo po troch vylúčeniach (53.34 min.) aj o najlepšieho strelca zápasu Sedláčka.  Nováčik sa nakonic tešil z jasného víťazstva a zisku dvoch bodov, diváci zasa  parádne „hromžili“ a domáci kolektív  bude asi dlhšie čakať na prvý plný dvoj bodový zisk. Z výroku  dlhoročného šalianskeho trénera Štefana Kelemena v titulku slovenského denníka Šport (pondelok 10.10. 2022)„ „ že to bol jeho najhorší zápas v kariére“ sa dá veľmi veľa odvodiť. .....                                                                                          + + +                                                                                                                                                                                                            Ďalšie výsledky NIKÉ Handball Extraligy:                                        Modra - Bojnice 25:33; Topoľčany – Nové Zámky 28:38; Považská Bystrica – ŠKP Bratislava 27:23; Hlohovec – Prešov 26:35;  Košice  - Záhoráci 40:33.
                                                                                                              + + +
                                                                                                          Tabuľka NIKÉ Handball Extraligy:
1. Považská Bystrica 205:137 – 12. bodov; 2. Prešov 218:149 – 10 bodov;  3. Nové Zámky 179:152  - 9 bodov;  4. Bojnice 171:150 – 9 bodov; 5. Košice 213:186 – 8 bodov; 6. Hlohovec 175:183 – 6 bodov;  7. Topoľčany 176:183 – 5 bodov; 8. Martin 180:212 – 4 body; 9. ŠKP Bratislava 136:144 – 3 body; 10. Záhoráci 170:186 – 3 body; 11.  Modra  135:190  – 2 body; 12. ŠAĽA 138:224 – 1 bod.                                                                                                               + + +

Najbližší program -  nedeľa 23. 10. 2022 o 17.00 hod.: ŠKP Bratislava (9. miesto) - HKM  Šaľa (12. miesto).                                                                                                                                                                              JOZEF SKLENÁR