publikované: 27.09.2023 - 07:57  //  aktualizácia: 27.09.2023 - 09:38  //  zobrazené: 472

Hádzanárky Dusla v 3. kole pohára EHF.

Hádzanárky v 3. kole  pohára EHF.

V MOL lige pricestuje Kynžvart.

Záver minulého týždňa priniesol  radosť na šaliansku hádzanársku scénu, nakoľko hádzanárky Slovan Duslo Šaľa po dvoch zápasoch v Šali (dohoda oboch klubov)  mali  s popredným talianskym celkom Cassa Rurale Pontinia pri rovnosti bodov lepšie skóre a vybojovali si postup do 3. kola pohára EHF. Návrat  do medzinárodného kolotoča súťaží EHF  sa po viac ako 13 rokoch odmlky vydaril.

+ + +

1.  zápas:

Slovan Duslo Šaľa - Cassa Rurale Pontinia 30:31 (15:16).
Priebeh: 1:0, 3:3, 5:6, 9:6, 10:10, 15:16, 17:18, 21:22, 23:24, 26:24, 27:28, 30:31.
Rozhodovali: J. Ivanauskas – E. Jencevicius (obaja Litva); delegát L. Palatinus (Česko) – 550 divákov, vylúčené: 5:5; pokutové hody: 3/2 – 3/3.

DUSLO: Furgaláková, Kusyová, Olláhová  – Takáčová 3, D. M. Vargová 5, Königová 3, Pócsíková 7/2, Pastoreková 2, Ščípová 5, S. Ratvajská, Matušincová 1, Bírová,  Pálová, Varjássiová 2, Holešová 2, L. Ratvajská. Tréner Peter Pčola, asistent Andrea Šalatová.

CASSA: Poddová 6, D´Ambrosio 6/3, Lucarini 4, Panayotová a Colloredo po 3,... Tréner: Antoni Laera, asistent Giovanni Nasta.

V úvode sme viedli po góle Pócsikovej, ale hostky vyrovnali pivotkou Colloredovou, gĺovo sa presadila Vargová, ale talianky Lucariniovou v 4. minúte vyrovnali na 2:2.  Najmä v priebehu 1. polčasu sa mužstvá striedali v 1 – 2 gólovom vedení (5:7, 8:6, 10:12). Naše hádzanárky  (Ratvajská, Takáčová, Ščípová viac krát "vychytala" legionárska brankárka Roa Mkadem, na druhej stránky dokázala Pontinia využiť naše technicke chyby na gólové presadenia (Panayotová, Paddová a D´Ambrossio)  a preto išli do kabín s gólovým náskokom.

Po obrátke mal zápas  podobný priebeh ako v prvom dejstve. Zverenkyne trénera Petra Pčolu sa iba ťažko dostávali do rytmu, robili dosť technických chýb (poznámka: nevyhli sa im ani skúsenejšie hráčky), čo bola voda na mlyn temperamentným hostkám.. Od 45. minúty sme sa viac krát dostali do "mini vedenia" vďaka gólovým zásahom Königovej, Varjássiovej,... (22:21, 26:24,...), ale sme ho už pre spomínané chyby nedokázali udržať. V závere sa dvomi presným zásahmi strelecky presadila Panayotová a prekvapenie aj pre odborníkov bolo na svete.

+ + +

2.  zápas:

Cassa Rurale Pontinia - Slovan Duslo Šaľa 29:34 (12:14).

Rozhodovali: E. Jencevicius  - J. Ivanauskas (obaja Litva); delegát L. Palatinus (Česko) – 500 divákov, .vylúčené: 6:5; pokutové hody: 3/3 – 5/4.

CASSA: Poddová 7, Lucarini 6, D´Ambrosio 6/3, Panayotová 4, ... Tréner: Antoni Laera, asistent Giovanni Nasta.

DUSLO: Furgaláková, Kusyová, Olláhová  – Takáčová 5, D. M. Vargová 2, Königová 4, Pócsíková 5/1, Pastoreková 5, Ščípová 10/3, Susíková, Matušincová , Bírová,  Pálová, Varjássiová 1, Holešová 2, L. Ratvajská. Tréner Peter Pčola, asistent Andrea Šalatová.

Do nedeľňajšej odvety vstupovali naše hráčky aj podľa Zápisu ako hosťujúci kolektív, ale s úmyslom naplno bodovať. Už úvodné minúty naznačili, že sa do starej streleckej formy vracia aj naša najlepšia strelkyňa z minulého ročníka MOL ligy reprezentantka Olívia Ščípová, čo potvrdila nielen úvodnými dvomi gólmi, ale s 10 gólmi bola aj najlepšou strelkyňou odvety. Keď sa strelecky pridali aj ďalšie spoluhráčky: Pócsíková, Pastoreková,Takáčová,...  potom nečudo, že od 10. minúty diktovala priebeh hry a vedenie Šaľa (4:5, 6:9, 9:12, 12:14,...) a už v 1. polčase (12:14) „zmazali“ mini náskok súpera. Bola to aj zásluha novej  brankárky Dusla (Bella Olláhová prišla z Dunajskej Stredy), ktorá mala viacero úspešných zákrokov.

Po obrátke nastúpili chemičky s cieľom zvýšiť vedenie, čo sa im aj podarilo. Našli recept na brankárku M Kademovú a skóre začalo v náš prospech začalo narastať (13:16, 14:18 a v 45. minúte 18:22). Strelecky sa  darilo Ščípovej, ale aj ďalším hráčkam a keď skórovala do prázdnej bránky v 50. minúte Pastoreková (19:25) začali aj šalianski priaznivci veriť, že na budúci týždeň bude v sídle EHF vo Viedni v žrebovacom bubne vizitka šalianskeho kolektívu. Naše dievčatá si v záverečných minútach (24:29, 27:32) dostatočný náskok udržali a po zápase sa spolu s priaznivcami oprávnene tešili zo zaslúženého  postupu do 3. kola pohára EHF, keď mala Šaľa pri rovnosti bodov (2:2) zo vzájomných duelov lepšie skóre (64:60) z oboch zápasov.
                                           dievčatá BLAHOŽELÁME !!!

Tréner Peter Pčola: „ Prvý zápas sme nezvládli najmä v hlavách, ešteže sme ho prehrali iba o gól. V odvete sme hrali koncentrovanejšie a hlavne sme zrýchlili hru. Vedeli sme, že súper nebude stačiť fyzicky s nami držať krok v oboch zápasoch, čo sa aj v odvete potvrdilo. Z postupu sa tešíme, dievčatá môžu získať ďalšie medzinárodné skúsenosti a konfrontovať sa s inými hernými štýlmi.“

+ + + + +

V predohrávke 5. kola privítame Kynžvart.

Vzhľadom k tomu, že zástupca západných Čiech štartuje v medzinárodných súťažiach EHF v rovnakom pohári ako naše hráčky (súper švajčiarsky Yellow Winterthur) uskutoční sa v stredu 27.9. o 18. 00 hodine jedna z predohrávok 5. kola MOL ligy (poznámka: druhou je šláger kola Olomouc – Most), v ktorej privíta Slovan Duslo Šaľa  kolektív HK Házená Kynžvart.

+ + +

Pred štartom nového ročníka pribudli do hráčskeho kádra trénera Petra Sabadku dve zahraničné posily: slovenská reprezentantka Natália Némethová (23. rokov), ktorá hádzanársky vyrástla v Šali a reprezentantka Čiernej hory Ivana Durovič (r. 2002), ktoré tým skvalitnili. Nechýbajú v ňom ani ďalšie legionárky: Marija Božovič (Čierna Hora) a ex reprezentantka Slovenska Anna Mária Patrnčiaková, ale aj reprezentantky Česka: Katka Dresslerová (r. l998), Kristýna Königová (r. 2003)  a brankárka Sabrina Novotná  (rok chytala aj v Šali). Pri pohľade na ďalšie hráčky v kádri: Sofia Bezruková (r. l992, druhá najlepšia strelkyňa Mol ligy), Denisa Vysloužilová (r. 2002), rovnako stará Adéla Srpová, Veronika Dvořáková, a Barbora Tesářová (obe r. 2000),.... či Vernika Vávrová (r. 2005) potom má tréner P. Sabadka z čoho vyberať.

+ + +

V tomto ročníku MOL ligy 2O23/24 Házená Kynžvart dokázal remizovať v Písku 27:27 a vyhrať v Porube 25:36. Na domácej pôde (poznámka: Kynžvart hraje domáce zápasy v neďalekom Chebe) prehral s DAC Dunajská Streda 26:31 a cez víkend s posledným majstrom Česka  Sláviou Praha 28:31. Po štvrtom kole MOL ligy je Kynžvart na 7. mieste tabuľky so ziskom troch bodov a skóre 117:114 (Šaľa je na 9. mieste so skóre 87:88 a dvoj bodovým ziskom, ale má zápas k dobru).

+ + +

V minulom ročníku 2022/2023 MOL ligy odohrali súperi v základnej časti dva 2 zápasy:

1.  kolo: Házená Kynžvart – Slovan Duslo Šaľa 24:26.
góly: Kristýna Königová 5, Beezruková 4, Božovič 4/3, Patrnčiaková 3,... – Barbora  Königová 6, Ščípová 4/1, Vargová a L. Ratvajská po 3 góly,...

12. kolo: Slovan Duslo Šaľa - Házená Kynžvart 29:21.
Góly: D. M. Vargová 5, Pócsíková 5/4, Ščípová a B. Königová po 4,... – Dresslerová 7/1, Vávrová 4, K. Königová 3,...

V základnej časti MOL ligy  sa stredajší súperi umiestnili:

2. miesto Slovan Duslo Šaľa: 15  3  4    650:577 – 33 bodov;

9. miesto Házená Kynžvart:     9  1  12  614:589  - 19 bodov.

v predohrávke 5. kola MOL ligy sa dá očakávať kvalitné hádzanárske zápolenie a z toho dôvodu, vedenie HK Slovan Duslo Šaľa spolu s hádzanárkami srdečne pozýva priaznivcov ženskej hádzanej na tento súboj a bude sa tešiť z ich diváckej podpory.                                                                                                                                                                                                                 JOZEF SKLENÁR