publikované: 30.12.2023 - 16:42  //  aktualizácia: 30.12.2023 - 16:48  //  zobrazené: 376

Hádzanárky v Pohári dohrali,... v Lige cestujeme do Hodonína.

Hádzanárky v pohári dohrali,... v lige cestujeme do Hodonína.

Duslo Šaľa – DAC Dunajská Streda 27:32 (16:16).  R: Budzák, Záhradník – 700 divákov; V: 3:3; pokutové hody: 4/4 – 2/1.

DUSLO: Furgalákovál, Kusyová, Oláhová – Takáčová 2,  D. M. Vargová 2, B. Königová 3,   Pócsíková 2/1, Ščípová 9/3,  Pastoreková 4,  Pálová 1, Susíková 1,  Matušincová 2, L. Ratvajská 1. Tréner: Peter Pčola, asistent Andrea Šalatová.

DAC: Juhos 9, Ilič 5, E. Rajnohová 4, R. Bízik 4, Hornyák 3, Santos 2, Desortová, Bugárová, Pastorková, Mészáros po 1, Sári 1/1. Tréner: Viktor Debre.

K semifinále republikového pohára nastúpili šalianske hráčky stále bez zranených hráčok iba s desiatimi do poľa a tromi brankárkami, na druhej strane DAC, ktorý sa netajil s víťaznými ambíciami hral komplet aj so všetkými zahraničnými  posilami v kádri, na viac aj s českou reprezentantkou Eliškou Desortovou (poznámka: svojim výkonom pomohla na MS 2023 Česku k zisku 8. miesta).

Hostky išli do vedenia po góle jednej z najstarších hráčok MOL  ligy Kataríny Juhos, najlepšia šalianska strelkyňa Olívia Ščípova okamžite vyrovnala (poznámka: obe hráčky sa stali s 9 gólmi aj najlepšími strelkyňami svojich družstiev). Vďaka reprezentantke E. Rajnohovej viedol DAC 1:2, ale Ščípová bola proti. Keď sa k nej strelecky pridali gólmi Königová s Pócsíkovou viedli zverenkyne trénera Pčolu v 9. minúte 6:2 a obecenstvo bolo spokojné. Hostky sa síce snažili znížiť vedenie Dusla, ale Furgaláková im výbornými zákrokmi veľa nedovolila. Šaľa mala v týchto momentoch „navrch“  nakoľko sa dokonca dostala v prvom dejstve v dvoch prípadoch do päť gólového vedenia (8:3 a 10:5), ba dokonca po góle Pastorekovej   viedli chemičky už 14:8.  Hostky si však začali viac všímať slovenskú reprezentačnú spojku Ščípovú (zaznamenala v I. polčase 7 gólov !), spresnili streľbu a stihli ešte pred odchodom do šatní aj vyrovnať skóre (16:16) !.
                                                                                                    Po zmene strán sa šaliansky mladý kolektív snažil držať krok s favorizovaným DAC – om, viedol 17:16 (gól Pócsíková), ako aj po góle Ediny Pastorkovej 21:20, ale začali mu dochádzať sily, čo slovenský majster  aj využil a po góloch Juhosovej, Bízikovej, ale aj srbskej legionárke Ilič a Hornyákovej (Maďarsko) začal otáčať skóre. V 48. minúte ešte Matušincová znížila vedenie hostiek na 22:23, ale necelých desať minút išiel zástupca Žitného ostrova do štvorgólového vedenia 23:27 a víťazstvo, tým aj postup do finále s Michalovcami z rúk už nepustil. Napriek prehre, keď šalianky neprekročili prah finále, hrali s favoritom vyrovnanú partiu cca 50 minút, čo ocenilo aj náročné šalianske obecenstvo. Semifinálový duel s Dunajskou Stredou, ale aj príprava s lídrom súťaže v Maďarsku kolektívom Mosonmagyaróvár KS – SE boli dobrou prípravou na odvetu MOL ligy, v ktorej vycestuje šalianske Duslo hneď v prvý januárový víkend do Hodonína, kde odohrá v sobotu 6. januára 2024 už o 16.30 hodine súboj 12. kola základnej časti medzinárodnej súťaže s nováčikom.

Program 12. kola: sobota 6.1.2024:  o 16.30 hod. HK Hodonín ( 12.- miesto) - Slovan Duslo Šaľa (7. miesto); o 17.00 hod. DHC Plzeň  (9.) – HC Zlín (10.); o 17.30 hod. Zora Olomouc  (8.) – Slávia Praha (3.); o 18.00 hod. Baník Most (4.) – Sokol Poruba (11.); o 19.00 hod. Iuventa Michalovce  (1.) – DAC Dunajská Streda (2.). Úvodné kolo odvetnej časti dohrajú v nedeľu 7. 1. 2024 o 17.00 hod. zápasom Házená Kynžvart (5.) – Sokol Písek (6.).

Tabuľka MOL ligy o 11. kole (jesenná časť a polovica základnej časti MOL ligy):                                                        1. Michalovce 356:260 – 20 bodov; 2. Dunajská Streda 380:297 - 19 bodov;  3. Slávia Praha 346:301 – 17 bodov;  4. Most 353:297– 15 bodov;  5. Kynžvart 355:311 – 15 bodov; 6. Písek 330:341 – 11 bodov; 7. ŠAĽA 304:329 - 9 bodov;  8. Olomouc 317:363 - 9 bodov; 9. Plzeň 306:344 – 6 bodov; 10. Zlín 266:334 – 5 bodov;  11. Poruba 284:323 – 4 body; 12. Hodonín 257:369  – 2 body.

+ + +

Druhé semifinálové stretnutie Slovenského pohára:

+  Tatran Stupava – Iuventa Michalovce 11:34 (8:16). R: Majstrík, Manek – 118 divákov; vylúčené 5:4; pokutové hody: 2/1 – 3/3.

TATRAN:  Rudincová 4, Palošová a Galková po 2,...   IUVENTA:  Bačenková 7/2, Soskyda a Pejovič po 6, Radovič 6/2,....

Do finále slovenského pohára postúpil v súčasnosti vedúci celok MOL ligy  Iuventa Michalovce.

+ + +

Semifinálové výsledky Českého pohára:

+  Baník Most – HC Zlín 37:27 (18:8). vylúčené: 1:2; pokutové hody: 2/1 – 2/1.

BANÍK: Smetková 9, Jestříbková 6, Ogunovszky 4,... HC: Polomíková 8, Kříčková 6, Herbočková 4,...

O víťazstve a postupe Mostu do finále (poznámka: o postupe favorizovaného Baníka do semifinále rozhodla jeho domáca výhra s Porubou sa rozhodlo už v I. polčase, v ktorom získali domáci až  desať gólový náskok. Zatiaľ, čo Baník nastúpil k duelu komplet vrátane všetkých 4 reprezentantiek na svetovom šampionáte: Kuxová, Jestříbková, Mikulášková a Stříšková; na druhej strane HC pricestoval k súperovi iba s jedenástimi hráčkami vrátane brankárok.

+  Házená Kynžvart – Slávia Praha 40:19 (13:8)

Házená: Patrnčiaková 6, Bezruková 6, Vávrová 5,... – Slávia: Švihnosová 3, T. Fryčáková 2, Míšová 2,...

Doterajšie prekvapenie ligy Kynžvart postúpil do semifinále po víťazstve v Písku (32:34), keď domácim nepomohlo ani 11 gólov najlepšej strelkyne Korešovej, nakoľko v drese Kynžvartu rovnaký  počet zaznamenala ex reprezentantka Slovenska Patrnčiaková, ďalších 5 pridala srbská reprezentantka  Božovič.  Český majster v dueli sklamal a utrpel v Českom pohári a MOL lige doteraz najvyššiu prehru. V drese kúpeľného zástupcu  nastúpili obe české reprezentantky Dresslerová s brankárkou Novotnou (pôsobila v minulosti aj v šalianskom drese)..

Poznámka: K zápasu s HK Hodonín sa vrátime v ďalšom bloku.