publikované: 05.01.2024 - 22:50  //  aktualizácia: 05.01.2024 - 22:58  //  zobrazené: 487

Šalianske kolky bilancovali a súťažili.

Jeden z najagilnejších kolkárskych klubov v Západoslovenskej oblasti KK Slovan Duslo Šaľa sa mohol v závere roku 2023 pochváliť vynikajúcou bilanciou, čo potvrdili nielen úspešnými výsledkami  svojich družstiev v majstrovských súťažiach a výborným umiestnením v nich, ale aj viacerými aktivitami v priebehu roku 2023, ktoré vyvrcholili usporiadaním už tradičného Vianočného kolkárskeho turnaja,  opäť s medzinárodnou účasťou. .

Ligový nováčik príjemne prekvapil

Keď sa v ročníku 2022/2023 druhej kolkárskej ligy podaril šalianskym kolkárom husársky kúsok v podobe postupu do prvej kolkárskej ligy západ, zavládla v meste chemikov veľká radosť, ktorú však následne začali pomaly nahradzovať obavy, ako si budú šalianski kolkári v súťaži počínať v súbojoch s kvalitnými, ale aj dlhoročnými účastníkmi tejto pre nich najvyššej súťaže. Do jesennej časti nového ročníka 2023/2024 prvej kolkárskej ligy vstupoval  nováčik súťaže so skromným želaním vyrovnať sa svojim ďalším jedenástim konkurentom na kolkárskych dráhach. Stmelený hráčsky kolektív, ktorému „komanduje“ ako jedna z najväčších opôr zástupkyňa nežného pohlavia Andrea Kriśková však postupoval systematicky. Na svojich súperov sa zodpovedne pripravil nielen na domácich, ale aj súperových dráhach a tak po poslednom jesennom 11. kole bolo na stole veľké, ale pre šalianske kolky príjemné prekvapenie. Šaliansky kolektív, ktorý v jesennej časti reprezentovali: Richard Tóth, Braňo Bol, Karol Tóth, Andrea Krišková, Peter Devát, Václav Bol, Jozef Babós, Peter Kollár a Miroslav Moravanský, ktorý je aj šéfom šalianskeho KK Slovan Duslo v poslednom 11. kole však dokázal vyhrať na dráhach vedúceho celku súťaže KK Hlohovec (poznámka: 17 bodov a skóre 57:31) v pomere 3:5 (3.108: 3.163) a skončil po jeseni s jedno bodvou stratou pri aktívnom skóre 53:35 na druhom mieste

Radosť šalianskym kolkárskym priaznivcom však urobila v prvej časti majstrovskej tretej ligy aj šalianska „rezerva“, ktorá v zložení: Ľuboš Hambálek, Daniel Meluš, Lukáš Pálka, Štefan Šenkár, Ružena Szomolaiová, Július Bačo, Monika Žilková a Ladislav Máhr obsadila po jeseni v súťaži tretie miesto.

Vianočné kolky so zahraničnou účasťou.

Už po 16. krát si dali v závere roka v zrenovovanej šalianskej Mestskej kolkárni „dostaveníčko““ agilní organizátori  a kolkári z KK Slovan Duslo Šaľa so svojimi , už tradičnými súpermi z: KK Tlmače, Cabaj Čápor, ale nechýbali medzi nimi ani družobní hostia z Oroszlánya (Maďarsko) a Mistřína (Česko), ktorí sa už v doterajšej histórii stihli viac krát zapísať do listiny víťazov. Šesticu účastníkov Medzinárodného Vianočného kolkárskeho turnaja doplnili dva šalianske kolektívy a bolo jasné, že tento ročník bude patriť medzi najvyrovnanejšie, ale aj najvydarenejšie.

V súťaži družstiev putovalo prvenstvo do Česka, keď štvorica z KK Mistřín (R. Bláha – 577;  R. Pešl – 568, Z. Babíček – 549 a M. Fiala  542) zvalila 2.336 kolov, výkonom  sa zaradila do trojice najhodnotnejších výkonov v doterajšej histórii podujatia. O 31 kolov predstihla kolkárov Cabaj Čápora (M. Pástor - 563, D. Pástor - 551, J. Nemček – 548 a P. Molnár – 543),  ktorí obsadili druhé miesto a tretie miesto si vybojoval nováčik prvej ligy Duslo Šaľa „A“ (Andrea Krišková – 585, Braňo Bol – 572, Richard Tóth – 524 a Peter Devát – 500), ktorí zvalili 2.181 kolov.  Ďalšie miesta obsadili: 4. Tlmače – 2. 156 kolov;  na piatom mieste skončil Oroszlányi – 2.154 kolov, ktorému citeľne chýbal László Papp (víťaz súťaže jednotlivcov z 12. a 13. ročníka) a 6. miesto obsadilo Duslo Šaľa „B“ – 2.119 kolov.

Prvenstvo v kategórii jednotlivcov „vyfúkla“ súťažiacim zástupkyňa nežného pohlavia a opora Dusla Šaľa v prvej lige Andrea Krišková – 585 kolov a o 8 kolov predstihla Bláhu – 577 kolov z Mistřína a tretie miesto vybojoval Braňo Bol- 577 kolov (Šaľa „A“). Všetky tri výkony sa zaradili do „desiatky najlepších v doterajšej histórii Vianočných turnajov. V najlepšej šestke sa ešte umiestnili dvaja kolkári Oroszlányia: G. Sipos (4. miesto – 569 kolov) a Z. Ley – 566 kolov. Piate miesto patrí hráčovi Mistřína R. Pešlovi – 568 kolov.  Najlepším hráčom Cabaj Čápora bol M. Pástor (563 kolov – 7. miesto) a z kolektívu Tlmáč sa najviac darilo Fabíkovi (8. miesto – 556 kolov); Šaliansku rezervu najlepšie reprezentoval Václav Bol, ktorého výkon 550 kolov mu stačil na 10. miesto. Potešilo, že všetci zo štartujúcich sa dostali cez 500 kolovú hranicu.

Štart domácich a zahraničných kolkárov na 16. ročníku Vianočného turnaja bol vhodným spestrením sviatočných chvíľ, ale aj dobrou previerkou pred nastávajúcimi sa majstrovskými súbojmi odvetnej častí súťaží.

Vianočný medzinárodný kolkársky turnaj Šaľa 2023:

Súťaž jednotlivcov: 1.  Andrea Krišková – 585 kolov; 2. R. Bláha – 577 kolov (KK Mistřín); 3. Braňo Bol – 572 kolov (Duslo Šaľa „A“); 4. G. Sipos – 569 kolov (Oroszlány);  5. R. Pešl – 568 kolov (Mistřín); 6. R. Ley  -  566 kolov  (Oroszlány),.... štartovalo 24 kolkárov.

Súťaž družstiev: 1. KK Mistřín – 2.336 kolov  (R. Bláha – 577;  R. Pešl – 568, Z. Babíček – 549, M. Fiala  542); 2. Cabaj Čápor – 2.205 kolov  (M. Pástor - 563, D. Pástor - 551, J. Nemček – 548 a P. Molnár – 543); 3. Duslo Šaľa „A“ - 2.181 kolov (Andrea Krišková – 585, Braňo Bol – 572, Richard Tóth – 524, Peter Devát – 500);  4. Tlmače - 2.156 kolov (Fábik – 556, Zajko – 549. Vrablec – 528, Sumeraj – 523); 5. Oroszlányi – 2.154 kolov (G. Sipos – 569, Z. Ley – 566, Lokodi – 510, Szente – 509);  6. Duslo Šaľa „B“ - 2.119 kolov (Václav Bol – 550, Karol Tóth – 542, L. Máhr – 521, M. Moravanský – 506).