publikované: 14.11.2017 - 23:45  //  aktualizácia: 16.11.2017 - 12:36  //  zobrazené: 2766

Úspešné šalianske karate

Šalianske karate opäť zabodovalo

Po viac ako dvojmesačnej prestávke sa rozbehli súťažné zápolenia karatistov v rámci ďalších kôl Pohára Slovenskej federácie karate.

V krátkom časovom slede sa v októbri uskutočnilo štvrté kolo, ktorého usporiadateľom bola KK FKŠ Prievidza a piate ako už tradične usporiadal  KK Veľký Krtíš. V oboch kolách sa pretekalo v súťažiach kata, kobudo a kumite a v kategóriách: žiakov, mládeže a dospelých, na ktorých štartovala popredná slovenská špička vrátane úspešných štyroch zástupcov Nitrianskeho regiónu: TJ Slovan Duslo Šaľa – oddiel karate, KK Hurbanovo, KK Levice a šaliansky Klub karate Banana DOJO.

Z Prievidze priviezli 17 medailí

Zástupcovia šalianskeho karate potvrdili aj v meste baníkov dobrú pripravenosť, keď sa dokázali medailovo presadiť na prievidzskom tatami v každej vekovej kategórii v silnej konkurencii dvadsiatich slovenských klubov karate.

Zástupcovia TJ Slovan Duslo Šaľa – oddiel karate (tréneri Boris Bleho a aj Ľudovít Kocsis)  štartovali v Prievidzi v dvoch súťažiach. Viac násobný majster sveta a Európy, slovenský reprezentant ako aj tohto ročný najúspešnejší športovec Nitrianskeho kraja Ľudovít  Kocsis, ktorý bol v plnej príprave na blížiace sa medzinárodné podujatia v súťažiach kobudo, vybojoval  v disciplínach kobudo long (poznámka: cvičenie s palicou)  a kobudo short (cvičenie so zbraňou) dve prvenstvá, na viac pridal ešte striebro v súťaži kata goj ryu. V rovnakej súťaži mládeže (15. – 17. roční, do 2 kyu) ho napodobnil reprezentačný kolega Filip Bleho, ktorý vybojoval ďalšie zlato (poznámka: v apríli  vybojoval dva bronzy na majstrovstvách Európy v Rumunsku).  Zahanbiť sa však nedali ani najmladší adepti karate, žiaci.  V tejto kategórii vybojovali  žiacky reprezentant Slovenska Noel Vozár striebro (poznámka: rovnaký kov získal aj na ME v Rumunsku) a Dávid Takáč bronz v súťaži kata rengokai, rovnakú medailu získal Takáč aj medzi v kategórii 9. – 10. roční.  Ďalšie dve medailové umiestnenia získali v žiackej kategórii ich družstvá. Družstvo 6. – 8. roční v zložení:  Michal Ványa, Kristína Holocsy a Sebastián Laurenčík skončili na druhom mieste. Bez medaile neodchádzali ani ich starší kolegovia, družstvo 10. – 12. roční: Noel Vozár, Dávid Takáč a Lukáš Gyurík, ktorí  skončili tretí.

Dobre si viedol v Prievidzi aj druhý zástupca šalianskeho karate, členovia KK Banana DOJO, ktorí štartovali vo všetkých troch súťažiach.  V najpočetnejšej obsadenej súťaži kata vyhrala Karin Hlavatá kategóriu 11. – 12. roční do 5. kyu, Viktória Somogyová pridala striebro. V mladšej kategórii (9. – 10. roční do 6. kyu) skončila Sára Potúčková tretia. Šaľania sa presadili aj v súťažiach kumite, kde v kategórii 9. – 10. roční skončila Jessica Rickerová na druhom a Sára Potúčková na treťom mieste. Jeden bronz pridal aj mladík Máté Horváth. V súťaži kobudo long do 13 rokov skončil Samuel Kukučka na druhom a Šimon Fašanok na treťom mieste.  S treťou bronzovou medailou prispela do klubovej vitríny v rovnakej súťaži talentovaná Somogyiová.

Potešil aj tucet z Hontu

Slovenská špička karate si dala „dostaveníčko“ v rámci 5. kola v ďalšom baníckom meste Veľkom Krtíši, kde pravidelne už viac rokov štartujú aj zástupcovia šalianskeho karate a aj keď v menej početnom zložení ako v štvrtom kole Prievidzi výkonmi potvrdili, že treba s nimi na pódiových miestach rátať aj v blízkej budúcnosti.

V kolektíve karatistov TJ Slovan Duslo Šaľa síce chýbal trojnásobný medailista z minulého kola senior Ľudovít Kocsis, ale napriek tomu jeho kolegovia a zverenci nechýbali v metropole Hontu na stupňoch pre najlepších.  Dobrú formu, ale hlavne stabilné výkony v priebehu celého súťažného obdobia radia Filipa Bleha, ktorý aj v 5. kole vyhral v súťaži kata  disciplínu 15. – 17 ročných. V tomto kole príjemne prekvapil mladý talent Dávid Takáč, ktorý vyhral v kategórii 9. – 10.  ročných karatistov (do 6. kyu), k čomu pridal ešte bronz z voľnej kategórie do 13 rokov.  Do medailovej zbierky prispel ďalší z tejto vekovej kategórie Noel Vozár  dvomi druhými miestami. Svoje medailové pozície z Prievidze (striebro) obhájilo  aj družstvo najmladších karatistov, ako aj družstvo 10. – 12 roční, ktoré skončilo tretie a obe štartovali v rovnakom zložení.

S piatimi medailami prispeli do šalianskej zbierky členovia šalianskeho KK Banana DOJO (tréneri Marián Slabécius, Dušan Belovič). O tú najcennejšiu zlatú sa zaslúžila mladá karatistka Zuzana Kmotríková v kategórii 9. – 10. ročných do 6. kyu, kde tretia skončila jej oddielová kolegyňa Eva Kovářová a striebro medzi chlapcami taktiež v súťažiach kata získal Adam Budai.  Dvojnásobná medailistka z Prievidze Victória Somogyiová nevyšla naprázdno ani v piatom kole, keď rozšírila svoju medailovú zbierku o ďalší bronz, ktorý vybojovala  v súťaži kobudo long.

Bilancia šalianskych klubov karate zisk 29 medailí: z toho TJ Slovan Duslo Šaľa KK získalo štyri a KK Banana DOJO dve zlaté medaile) je prísľubom pred ďalšími súťažami, v ktorých by chcelo šalianske karate nadviazať na úspechy, ktoré dosiahli v prvých desiatich mesiacoch súťažného roka.

Foto archív KK

Výsledky TJ Slovan Duslo Šaľa v 5.  kole  PF – Veľký Krtíš

1. miesto:  Filip Bleho,   kata goju ryu 15. – 17. roční, od 2. kyu

1. miesto: Dávid Takáč, kata goju ryu 9. – 10.  roční,  do 6. kyu

2. miesto: Noel Vozár,  kata rengokai do 13 rokov

2. miesto: Noel Vozár,  kata goju ryu 9. – 10. roční, od 5 kyu

2. miesto: družstvo, kata 6. – 9.  roční (Michal Ványa, Kristína Holocsy, Sebastián Laurenčík)

3. miesto: Dávid Takáč, kata rengokai do 13 rokov

3. miesto: družstvo 10. – 12.  roční (Noel Vozár, Dávid Takáč, Lukáš Gyurík)