publikované: 23.02.2017 - 15:19  //  aktualizácia: 24.02.2017 - 09:47  //  zobrazené: 1041

Hádzanári so skalpom Topoľčian

V regionálnom derby body pre Šaľu

HKM Šaľa – HK AGRO Topoľčany  29:25 (18:12)

Ani v treťom vzájomnom dueli tohto ročníka hádzanárskej Extraligy mužov nebodovali Topoľčany naplno (poznámka: v 7. kole: Topoľčany - Šaľa 28:28; v  16. kole:  Šaľa - Topoľčany 34:30).

V dohrávke 1.  kola nadstavby mali domáci v nohách náročný víťazný duel osemfinále Challenge cupu so švajčiarskym St. Gallenom (30:27), zatiaľ čo hostia oddychovali.  Vstup do regionálneho derby mali zásluhou legionára Ivanytsiu lepší hostia, ale najlepší strelec domácich Šulc okamžite vyrovnal. Hostia ešte vyhrávali 1:2 a 2:3 po góloch Urbana a Cigáňa, ale to bolo ich posledné vedenie v zápase.  HKM po presnom zásahu Polakoviča vyrovnal a gólový projektil Šulca v 9. minúte (poznámka: v I. polčase strelil päť gólov) dostal Šaľu po prvý krát do vedenia 4:3. Hostia sa nechceli zmieriť so šalianskym vedením a v 11. minúte vyrovnali Ivanytsiom (5:5). V domácom kolektíve sa rozchytal reprezentačný brankár Žernovič (poznámka: zatienil výkonom oboch brankárov Topoľčian), na druhej strane Szapu vsietil tri rýchle góly, ďalší pridal Polakovič a v 15. minúte viedol HKM už 9:5.  Hosťom sa občas podarilo stiahnuť náskok domácich na rozdiel dvoch gólov (10:8, 12:10), ale domáci mali navrch, keď v 24. minúte dokonca zaznamenal gól cez celé ihrisko aj brankár Žernovič. Agro ešte znížilo Žilinčíkom na 13:11, ale záverečných päť minút prehralo v pomere 5:1. Keď v 30. minúte premenil Melnyk pokutový hod a výšil na 18:12, zdalo sa byť o osude duelu rozhodnuté.

Nebola to však pravda.  V úvode ešte domáci v 32. min. zvýšili Guzym na 21:14, ale Agro ešte nezložilo zbrane. Dokonale využilo slabšie chvíľky domácich  v rozohrávke a najmä diery v defenzíve a razom bolo po viacerých góloch Cigáňa (poznámka: po obrátke strelil 5 gólov) a Ivanytsju v 44. minúte vyrovnané - 22:22!  Skúsení harcovníci v domácom kolektíve však zabojovali a po góloch Szapua, Polakoviča a Dudáša, ako aj výborných zákrokoch Žernoviča odskočili opäť svojmu súperovi v 50. minúte na rozdiel štyroch gólov (26:22). Snaha hostí o zvrat síce ešte priniesla zásluhou strelecky disponovaného Cigáňa zníženie náskoku HKM (26:24), ale domáci, ktorí nastúpili k dôležitému duelu bez zranených hráčov Fabiána, Mažára a Perczeho  už svoje zaslúžené víťazstvo z rúk nepustili a vyhrali rovnakým gólovým rozdielom ako prvý duel v Šali (34:30).  Spokojné bolo aj  obecenstvo nielen zo zisku bodov, ale aj výbornej úrovni regionálneho derby, na čom majú svoj podiel obaja súperi.

Pred 500 divákmi rozhodovali: Čanda a Brunovský; 7 m hody: 3/3 –  4/4, vylúčení: 2:3.

HKM:  Žernovič 1, Repáň - Melnyk 3/3, Guzy 2, Bandri, Michniewicz 4, Krokavec, Szapu 5, Polakovič 6, P. Krok, Janíček 2,  F. Šulc ml. 5, Maguška, Dudáš 1.  Tréner Ján Kolesár.

AGRO: Javorček, Králik – Briatka 1, Klačanský 2/2, Michalka 4, Ivanytsja 5, Miženko, Ivanov1, Cigáň 7/2, Adamčík 1, Jadroň, Ďurček, Urban 1, Žilinčík 3, Kucher. Tréner Pavel Farář.

1.  kolo nadstavby: Prešov – Hlohovec 38:23; Nové Zámky – Považská Bystrica 26:29.  (poznámka: prvých 6 družstiev hrá medzi sebou dvoj kolovo).

Tabuľka Extraligy: 1. Prešov 668:449 – 35 bodov; 2. ŠAĽA 606:405 – 28 bodov; 3. Považská Bystrica 530:469 – 25 bodov; 4. Nové Zámky 568:517 – 25 bodov ///// 5. Topoľčany 563:479 – 23 bodov; 6. Hlohovec 535:476 – 20 bodov.  Poznámka: Prvé štyri družstvá po odohratí Nadstavby postúpi do záverečnej play – off o medailové umiestnenie.

Tréner Ján Kolesár: „ Po náročnom medzinárodnom víkendovom zápase som mal obavy o chlapcov, ale tí si  v prvom polčase zaslúžia absolutórium.  Po obrátke sme si neplánovane „vybrali“ chvíľkový herný útlm, čo súper využil na vyrovnanie. Naše skúsené opory však opäť zabrali a dotiahli sme do zaslúženého víťazného konca derby, ktoré muselo priebehom, ale aj úrovňou uspokojiť.“