publikované: 29.01.2017 - 14:01  //  aktualizácia: 01.02.2017 - 11:33  //  zobrazené: 1780

Hádzanári vyhrali súboj o druhé miesto

HKM Šaľa – AGRO Topoľčany  34:30 (19:15)

Hádzanári vyhrali súboj o druhé miesto

V Šali sa hral šláger kola, v ktorom sa rozhodovalo o tom, kto pôjde do Extraligovej nadstavby z druhého miesta.

Ak chcelo Agro ešte pomýšľať na druhú priečku po základnej časti, muselo pri Váhu bodovať. Očakávaný duel sa však začal minútou ticha, ktorou si uctili funkcionári a priaznivci pamiatku zosnulej aktivistky šalianskej hádzanej Nóriky Tisajovej.  Prvých desať minút hralo s HKM, v ktorých drese mal domácu premiéru reprezentačný brankár Žernovič, nakoľko Fabián nie je ešte zdravotne k dispozícii vyrovnanú partiu. Krídelník Szapu (poznámka: strelil v I. polčase 6 gólov) dostal síce Šaľu do vedenia, ale hostia zo sedmičky vyrovnali Cigáňom. V ďalšom priebehu sa mužstvá striedali vo vedení o gól (3:4, 5:6, 8:7), keď sa v domácom drese presadzovali strelecky F. Šulc s pivotom Dudášom, na druhej strane kontrovali najmä Cigáň s legionárom Ivanovom. Do prvého trháku sa dostali zverenci trénera Kolesára v závere prvej štvrť hodiny, keď  domáci Žernovič podržal defenzívu dobrými zákrokmi a strelecky disponovaný Szapu s Polakovičom nedali šancu brankárom Agra (poznámka: reprezentant Meluš nebol fit a do duelu nezasiahol) a Šaľa získala trojgólové vedenie (11:8, 14:11), čo hostí dosť znervóznelo. Napriek snahe o korigovanie domáceho náskoku sa im to nedarilo (nepresná streľba, pohotový Žernovič), naopak Šaľa pridala ďalšie góly Polakovičom a Mažárom, ktorý však pre nezavinené zranenie odstúpil za stavu 18:13 z hry a na pivote musel zaskakovať aj robustný Maguška. Agro síce tesne pred odchodom do kabín dvomi gólmi legionára Ivanytsju čiastočne upravilo skóre, ale štvorgólový náskok domácich bol viac ako nádejný.

Do druhého dejstva nastúpili domáci trochu bezstarostne a chyby obrany hostia potrestali tromi gólmi v rade (Ivanytsja 2, Cigáň) a razom bolo skóre 19:18 pre hostí priaznivejšie. Skúsený Dudáš spolu s Melnykom gólovo kontrovali a znova bol náskok domácich o tri góly väčší 21:18.  Hostia ešte do 45. minúty „hrýzli“, keď najskôr Klačanský premenenou sedmičkou znížil stav zápasu na rozdiel gólu 24:23 a Briatkom na 25:24, ale to bola posledná šanca trojnásobného majstra o možný zvrat v tomto zápase. V 45. minúte najlepší strele domácich Polakovič (zaznamenal 7 gólov) opäť dostal HKM do trojgólového vedenia 28:25 a v 49. minúte po góle deviateho najlepšieho strelca Extraligy Guzyho (popznámka: zaznamenal 72 gólov, pred nim je v tabuľke so 76 gólmi ďalší šaliansky hráč  F. Šulc) viedla už Šaľa  o šesť gólov 31:25 a o osude dôležitého súboja bolo rozhodnuté.  Najlepší strelec hostí Cigáň (strelil 10 gólov) s Kľačanským ešte v závere kozmeticky upravili skóre, ale na zaslúženom víťazstve Šali to už nič nezmenilo. Vo výbornom regionálnom derby, v ktorom si výborné obecenstvo prišlo na svoje, a  ktoré sa hralo tvrdo, ale v rámci fair – play, (poznámka: napriek tomu, že duel pre tri vylúčenia nedohral pol minúty pre koncom Ivanov) si Šaľa víťazstvom  pred koncom základnej časti zabezpečila nielen isté druhé miesto pred nadstavbou Extraligy, ale aj primát najlepšieho družstva v Nitrianskom regióne, čo je taktiež historickým úspechom. V prípade, že by ich aj teoreticky Topoľčany v závere základnej časti bodovo dostihli, Šaľa má s nimi lepšie vzájomné zápasy, nakoľko v 7. kole v Topoľčanoch remizovala 28:28.

Pred 750 divákmi rozhodovali: Rudinský a Mandák; 7 m hody: 2/1 –  5/5, vylúčení: 5:4, ČK: 60. min. Ivanov.

HKM:  Žernovič, Repáň - Melnyk 3/1, Guzy 5, Bandri, Michniewicz 3, Krokavec, T. Mažár 1, Szapu 6, Polakovič 7, P. Krok, Janíček,  F. Šulc ml. 4, Maguška, Dudáš 5.  Tréner Ján Kolesár.

AGRO: Javorček, Králik, Meluš – Briatka 1, Klačanský 3/2, Michalka, Ivanytsja 4, Miženko, Ivanov 3, Cigáň 10/3, Adamčík 1, Jadroň 5, Ďurček 1, Urban, Žilinčík, Kucher 2. Tréner Pavel Farář.

Z ďalších výsledkov Extraligy: Hlohovec – Považská Bystrica 28:22;  Pezinok – Malacky 24:27; Prešov – Modra 42:21.

Tabuľka Extraligy: 1. Prešov 526:360 – 29 bodov (o zápas menej); 2. ŠAĽA 524:416 – 25 bodov; 3. Topoľčany 467:402 – 21 bodov; 4. Nové Zámky 474:437 – 21 bodov;.... 8. ŠKP Bratislava 401:431 – 10 bodov; 9. Malacky 340:472 – 5 bodov; 10. Pezinok 319:571 – 0 bodov.

Jozef Klačko – prezident: „ Prvotný tohto ročníkový cieľ skončiť do šiesteho miesta a vybojovať postup do spoločnej česko – slovenskej ligy sme splnili so cťou a v predstihu. Aj z toho dôvodu bol tento duel dôležitý a to nielen štvorbodový. S víťazstvom, s domácim debutom brankára Žernoviča  a s hrou v ofenzíve musím vysloviť veľkú spokojnosť. V obrane sme však vyrobili dosť chýb, čo skúsený súper trestal. Pred  zostávajúcimi zápasmi v základnej časti  a v nadstavbe musíme na ich odstránení popracovať a vyvarovať sa ich.“

Sledujte nás aj na Facebook/MESTO ŠAĽA. Staňte sa členom oficiálnej skupiny Mesta Šaľa.  Kliknite si sem:https://www.facebook.com/groups/327353394042257/