publikované: 12.02.2017 - 22:41  //  aktualizácia: 13.02.2017 - 10:58  //  zobrazené: 1310

Hádzanári vyrovnali v hodine dvanástej

HKM Šaľa – ŠKP Bratislava 26:26 (11:17)

Bod zachraňovali v závere duelu

Jedno z najväčších a najpríjemnejších prekvapení základnej časti hádzanárskej Extraligy mužov, šalianski hádzanári odvrátili prehru s bratislavskými policajtmi až v hodine dvanástej.

Šalianski hádzanári boli už mysľou asi na prvom osemfinálovom dueli Challenge cupu so švajčiarskym TSV Otmar St. Gallen, ktoré odohrajú v Šali o týždeň (poznámka: píšeme o ňom na inom mieste), nakoľko väčšina z nich nastúpila na záverečný duel základnej časti súťaže proti mladým policajtom dosť nesústredene a sebavedome. Do vedenia išli šaľania hneď v úvode najlepším ich strelcom F. Šulcom, ale to bolo prvé a posledné vedenie šalianskych hádzanárov v tomto súboji ! Mladý a fyzicky zdatný súper okamžite vyrovnal Mikušom a po ďalších góloch Korbela a Prokopa, keď domáci nepremenili aj zásluhou výborného gólmana hostí Pčolu tutovky Michniewitzom a Guzym,  išli do vedenia 1:3. Domáci hrali dosť laxne v obrane, robili aj chyby v rozohrávke, čo bojovne naladení hostia, ktorí aj vďaka mladému veku a fyzickým parametrom môžu byť pre slovenskú hádzanú v budúcnosti prínosom aj využívali na zvyšovanie náskoku, keď v 18. minúte viedli už 6:11. Strelecky sa darilo Prokopovi a Pomichalovi, na druhej strane sa im strelecky vyrovnali iba skúsený Šulc a najmä Szapu, ktorý bol  s 10 gólmi aj najlepším strelcom duelu. Zlom v stretnutí mohol ešte nastať v 25. minúte, keď brankár hostí Pčola, ktorý bol dovtedy veľkou oporou ŠKP  fauloval mimo pokutového územia prenikajúceho Michniewicza a uvidel červenú kartu. Z nariadeného pokutového hodu Melnyk znížil na 10:14 a čakalo sa, že zverenci trénera Jána Kolesára začnú atak k otočeniu priebehu zápasu proti oslabenému súperovi. Náhradný brankár hostí Gálik bol však proti, keď zneškodnil v závere polčasu nielen gólové strely Polakoviča a Dudáša, ale aj pokutový hod Michniewitza. Hosťom vychádzalo všetko,  na čo siahli a nakoniec odchádzali do pol časových kabín so šesť gólovým náskokom.

S údivu nad priebehom duelu sa ťažko dostávali nielen domáci hráči, ale najmä diváci, keď v 33. minúte už viedli hostia po góloch Hájnika a Siváka  rozdielom ôsmych gólov 11:19 (poznámka: Šaľa stratila v základnej časti do tohto duelu iba dva body so suverénnym Prešovom). K  „budíčku“ v domácom kolektíve  zavelil Szapu, ktorý v krátkom časovom slede strelil tri góly, ale najmä Žernovič v bránke domácich, ktorý sa vyznamenal viacerými zákrokmi, čím otupil útočnú efektivitu policajtov. Šaľa pomaly, ale isto odkrajovala z náskoku hostí a po góloch Janíčka s Michniewitzom a Szapuom bol v 49. minúte už iba rozdiel troch gólov v skóre 21:24.  Záverečných desať minút dvihlo divákov z lavičiek. Snahu domácich o znížene náskoku a možné vyrovnanie v 2 – 3 prípadoch pribrzdili arbitri , ale domáci boli aj tak v laufe. Defenzíva domácich s výborným Žernovičom medzi žrďami hosťom veľa nedovolila a v 57. minúte Szapu vyrovnal na 25:25. Hostia sa po presnej strele Korbela dostali do posledného vedenia o gól, ale delovka skúseného harcovníka Šulca skončila v ľavej šibenici - 26:26. Domáci dohrávali bez vylúčeného Guzyho, ale Žernovič už ďalšie vedenie hostí nepripustil, naopak domáci ešte mohli v záverečnej polminútovke streliť víťazný gól.  Druhé miesto Šali napriek deľbe bodov zostalo neohrozené, ale diváci boli spokojní s výkonom domácich hráčov iba po obrátke.

Pred 450 divákmi rozhodovali: Rudinský a Mandák; 7 m hody: 4/3 –  2/2, vylúčení: 3:4, ČK: 25. min. Pčola (ŠKP).

HKM:  Žernovič, Fabián, Repáň - Melnyk 3/1, Guzy 2, Bandri, Michniewicz 4/1, Szapu 10, Polakovič 1, P. Krok, Janíček 1,  F. Šulc ml. 5, Maguška, Dudáš.  Tréner Ján Kolesár.

ŠKP: Pomichal 6, Prokop 6, Korbel 4/2, Sivák 3,....

Ďalšie výsledky 18. kola: Prešov – Malacky 48:20; Hlohovec – Topoľčany 30:27, Pezinok – Nové Zámky 24:40; Modra – Považská Bystrica 22:29.

Tabuľka po základnej časti Extraligy:

1. Prešov 630:426 – 33 bodov; 2. ŠAĽA 577:470 – 26 bodov; 3. Nové Zámky 541:388 – 25 bodov; 4. Topoľčany 538:450 – 23 bodov; 5. Považská Bystrica 501:443 – 20 bodov; 6. Hlohovec 512:438 – 20 bodov.

Poznámka: o umiestnení družstiev na 5. a 6. mieste rozhodli vzájomné zápasy.

7. ŠKP Bratislava 457: 477 – 13 bodov;  8. Modra 439:528; 9. Malacky 400:582 – 5 bodov; 10. Pezinok 361:655 – 0 bodov.

Ján Kolesár - tréner: „V prvom  polčase sme urobili toľko nepresností a chýb, ktoré by nám v minulosti vystačili aj na dva zápasy dokopy, čo ale hostia dokonale využili. Neviem, či moji zverenci mladý, ambiciózny kolektív hostí, nad ktorým sme vyhrali v Bratislave o päť gólov podcenili, lebo naša hra po obrátke mala úplne inú fazónu, takú,  na akú som od nich zvyknutý. Verím, že v nadstavbe sa podobných herných výpadkov vyvarujeme.“