publikované: 08.01.2018 - 23:28  //  aktualizácia: 09.01.2018 - 08:16  //  zobrazené: 2511

Dievčatá ZŠ Ľ. Štúra vyhrali turnaj v basketbale a florbale

Záverečné športové podujatia základných škôl v okrese Šaľa na konci roku 2017 sa nadmieru vydarili dievčatám šalianskej Základnej školy Ľ. Štúra (poznámka: bývalá ZŠ Pionierska), ktoré nadviazali na doterajšie úspešné pôsobenie v športovom meraní síl s ostatnými protivníkmi, keď sa stali  víťazkami okresných majstrovstiev v basketbale a florbale.

Suverén pod deravými košmi

V tomto ročníku majstrovstiev okresu Šaľa v basketbale žiačok štartovalo osem družstiev, ktoré sa stretli v dvoch štvorčlenných skupinách.  Z prvej skupiny si vybojovala postup podľa predpokladov šalianska Základná škola J. Hollého, ale prekvapením do finálovej štvorky bol postup zástupcu vidieka ZŠ s MŠ Trnovec n/V, ktorá zanechala za sebou ďalšie šalianske základné školy. V druhej kvalifikačnej skupine, ktorá sa odohrala  v telocvični šalianske ZŠ J. Murgaša boli súboje o niečo vyrovnanejšie. V prvom zápase sa  stretla usporiadajúca základná škola s favorizovanou ZŠ Ľ. Štúra (poznámka: trénerka Andrea Šalatová), ktorá vyhrala 4:12 bolo zrejmé, že finále by tejto škole nemalo uniknúť. Aj v ďalších dueloch hráčky zo  ZŠ Ľ. Štúra nezaváhali  a po výhrach 16:4 nad ďalšou šalianskou školou J. C. Hronského  už mali postup vo vrecku. V poslednom súboji v skupine ich „trochu potrápili“ žiačky z Močenka (poznámka: aj v ich drese nastúpilo niekoľko dievčat, ktoré úspešne reprezentujú klub v majstrovských hádzanárskych súťažiach), nad ktorými vyhrali 8:4 a vybojovali si spolu s usporiadajúcou ZŠ postup do finále. Na treťom mieste v skupine skončil zástupca vidieka Močenok.

Vo finálovom  turnaji, ktorý sa odohral v telocvični šalianskej ZŠ J. Hollého  favorizované zverenkyne trénerky Šalatovej nezaváhali a po jednoznačnej výhre nad usporiadajúcou školou 22:0, si hravo poradili aj so ZŠ J. Murgaša, ktorú porazili vysoko 22:4. V spanilej jazde pokračovali aj v poslednom zápase, keď porazili 18:0 ZŠ Trnovec n/V, čím si  nielenže vybojovali prvenstvo v okresnom majstrovstve, pred šalianskymi základnými školami  J. Murgaša   a J. Hollého, ale aj právo reprezentovať šaliansky okres na krajskom basketbalovom finále.

Poslúchali ich aj hokejky

O popularite florbalu v šalianskom regióne svedčí aj účasť ôsmych družstiev zo základných škôl na okresom prebore, ktorý sa podobne ako basketbal odohral v dvoch kvalifikačných skupinách, v ktorých štartovali až štyria zástupcovia vidieka (Močenok, Vlčany, Hájske a Trnovec n/V). Títo však v skupinových súbojoch ťahali za kratší povraz a do finále, ktoré sa uskutočnilo v Trnovci n/Váhom sa prebojovala iba ZŠ Hájske. Zo štyroch šalianskych zástupcov sa nedostala medzi najlepšiu štvorku iba základná škola J. C. Hronského. Ďalšie tri ZŠ: J. Bernoláka, Ľ. Štúra a J. Murgaša však postúpili a vytvorili tak s Hájskym finálovú štvoricu. Finálový turnaj našiel opäť v dobrej forme žiačky Ľ. Štúra, ktoré postupne porazili ZŠ: Hájske 5:2, J. Bernoláka 4:1 a J. Murgaša 3:0 a so ziskom 9 bodov a skóre 12:3 sa stali suverénnym majstrom okresu Šaľa. Druhé miesto prekvapujúco získali dievčatá z Hájskeho, ktoré vyhrali so ZŠ J. Bernoláka 6:0 a so ZŠ J. Murgaša v pomere 3:1. Šaliansky súboj o tretie miesto rozhodli pre seba žiačky ZŠ J. Murgaša, ktoré porazili ZŠ Bernoláka v pomere 3:1.

Okresné prvenstvá žiačok zo šalianskej základnej školy Ľ. Štúra v basketbale a florbale iba naväzujú na úspešnú reprezentáciu tejto školy aj v ľahkej atletike (poznámka: na MO v ľahkej atletike skončili na druhom mieste), stolnom tenise (druhé miesto) a a žiačky tejto školy (poznámka: spolu s J. Hollého) tvoria aj gro šalianskej mládežníckej hádzanej. Poďakovanie za tieto úspechy a úspešnú reprezentáciu patria aj pedagogickému zboru na čele s riaditeľkou Lýdiou Murárikovou a telovýchovným pedagógom Andree Šalatovej a Víťazoslavi Kostkovi ml., ktorí vytvárajú pre šport dostatok priestoru, ale aj pre talentovanú a športu chtivú mládež tejto školy, ktorá patrí v šalianskom regióne k vrcholovej špičke.

ZŠ Ľ. Štúra Šaľa na turnajoch reprezentovali: Laura Lovászová, Miriam Kučerová, Alexandra Kunová, Barbora Andódiová, Petra Pálová, Rebecca Bírová, Barbora Vnuková, Viktória Szabová, Ema Dičérová, Radka Šalatová, Veronika Heráková – trénerka Andrea Šalatová.