publikované: 19.10.2023 - 10:01  //  aktualizácia: 19.10.2023 - 11:02  //  zobrazené: 522

Hádzanárky zo Zlína s bodom, reprezentácia naprázdno.

Hádzanárky zo Zlína s bodom, reprezentácia naprázdno.

Po výhre v 1. kole na domácej palubovke s Hodonínom sme čakali na bodový prírastok našich hádzanárok v MOL lige až do 6. kola, kedy sme po sérii štyroch prehier (doma: Most a Kynžvart, vonku Olomouc a Michalovce) remizovali v meste Baťu v Zlíne,  aj keď sme mohli a  mali bodovať naplno.

HC Zlín - Slovan Duslo Šaľa 27:27 (14:16).
R: Blanár – Valášek (obaja Česko), 72 divákov; vylúčené: 3:2; pokutové hody: 3/3 – 5/4.

HC - Polomíková 9/2, Štipčáková 5, Filipková 4, Zaoralová, Karlíková po 3, Kríčková 2, Mizerová a Sedláčková po 1. Tréner Jiří  Mičela.

DUSLO: Furgaláková, Kusyová, Oláhová  – Takáčová 2, D. M. Vargová 5, Königová 3, Pócsíková 7/2, Pastoreková 1, Ščípová 5/2, Bírová, Matušincová 4, Susíková, Pálová, Holešová, L. Ratvajská. Tréner Peter Pčola, asistent Andrea Šalatová.

Žreb bol pre naše dievčatá v úvode 21. ročníka MOL ligy dosť nemilosrdný, nakoľko sa stretli v prvých piatich kolách so štyrmi kolektívmi, ktoré sú v popredí tabuľky a na viac tri z nich sú medailistami v domácich play off a z toho dôvodu bodov na našom konte je minimum. Práve z toho dôvodu, že sme v polovičke jesennej časti  medzinárodnej súťaže cestovali do Zlína, ktorý je z iného výkonnostného súdka, čakal sa plný bodový zisk. Napriek tomu, že Šaľa bola viac ako dve tretiny zápasu vo vedení o 1 – 5 gólov,  z palubovky súpera sme si nakoniec odniesli iba bod. Ešte v 26. minúte sme viedli o 5 gólov, keď sa strelecky presadila trojica: Pócsíková, Ščípová a Vargová,
ale zbytočnými chybami sme postavili súpera na nohy a polčas sme vyhrali iba o dva góly.
Aj po prestávke mali navrch naše hádzanárky, ale domáce cítiac šancu sa nevzdávali a vďaka strelecky disponovanej Polomíkovej (poznámka: s 9 gólmi bola najlepšou strelkyňou zápasu) v záverečných minútach stiahli náš štvorgólový náskok a nakoniec sme ratovali deľbu bodov. Po góle domácej Zaoralovej sa dostal Zlín v 57. minúte do vedenia, ale Takáčová presnou strelou v závere zápasu vyrovnala.

+ + +

Ďalšie výsledky 6. kola: DAC Dunajská Streda – Sokol Poruba 35:24 (17:14); Sokol Písek – Slávia Praha 33:35 (16:18); DHC Plzeň – Baník Most 28:36 ((13:18); Házená Kynžvart – HK Hodonín 43:26 (20:13); Iuventa  Michalovce – Zora Olomouc 33:26 (15:12).

Tabuľka MOL ligy po 6. kole: 1. Dunajská Streda 214:164 - 12 bodov; 2. Most 200:150 – 12 bodov; 3. Michalovce 187:141 – 10 bodov; 4. Kynžvart 193:168 – 7 bodov;  5. Slávia Praha 178:166 – 7 bodov;  6. Písek 170:178 – 7 bodov; 7. Olomouc 178:189 -  5 bodov; 8. Plzeň 178:182 – 4 body; 9. ŠAĽA 159:180 – 3 body; 10. Zlín 155:180 – 3 body;– 1 bod; 11. Poruba 150:181  – 2 body; 12. Hodonín 133:211 – 0 bodov.

Najbližší program 7. kolo: sobota 21. 10. 2023 o 18.00 hod. Slovan Duslo Šaľa (9. miesto) – Sokol Písek (6. miesto).

+ + +

Reprezentácia Slovenska vyšla naprázdno.

Slovenské hádzanárske reprezentantky si na úvod bojov kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy 2024 v Rakúsku, Maďarsku a Švajčiarsku pripísali prehru. Zverenky trénera Jorgeho Dueňasa neuspeli cez víkend v poľskom Mielci, kde v stretnutí  2. skupiny podľahli Ukrajinkám 20:25 (9:14), ďalšími reprezentáciami v skupine sú Nemecko a Izrael a v tabuľke sú zatiaľ na 3. mieste. Kvalifikácia bude pokračovať až na budúci rok, kedy 28. februára 2024  Slovensko privíta favorita skupiny Nemecko.

Ukrajina - Slovensko 25:20 (14:9).
rozhodovali: Palačkovič a Backovič (obaja Slovinsko);  300 divákov; pokutové hody: 3/3 - 3/1, vylúčené: 5 - 4.

Priebeh zápasu: 0:1, 7:4, 8:8, 14:9, 15:11, 19:13, 20:16, 25:20.

Ukrajina: Naumenková 5, Dmytryšinová 5/1, Andrijčuková 4/2, Lovčenková 3, Smbatianová 3, Kotová 2, Melekescevová 2, Kompaniets 1. Tréner: V. Andronov.

Slovensko: Ivanicja, Hanzalíková, Oláhová - Trúnková 3, B. Königová 1, Dmytrenková,  Popovcová 3, R. Bíziková 2/1, Pócsíková 3, Bujnochová 2, Holejová 2, E. Rajnohová 3,  Bačenková,  Ščípová 1, Habánková, D. M. Vargová. Tréner Jorge Dueňas, asistent Peter Pčola. Poznámka: Zvýraznené sú hráčky Slovan Duslo Šaľa; zo slovenských klubov ešte dodali tri hráčky do reprezentácie Iuventa Michalovce: Popovcová, Habánková, Bačenková a dve: E. Rajnohová a  R. Bizík z  DAC Dunajská Streda; v zápase štartovalo aj 6 hráčok, ktoré pôsobia v zahraničí.

V dôležitom zápase (poznámka: zo skupiny postupujú priamo na ME prvé dve reprezentácie a štyri  najlepšie z tretieho miesta - ) v poľskom Mielci sme udržiavali vyrovnanú hru iba do stavu 8:8 (poznámka: niekoľko dobrých zákrokov mala Oláhová a dva góly Pócsíkovej a jeden Rajnohovej znamenali vyrovnanie). Viac chýb v našej defenzíve však bolo dôvodom, že nám Ukrajina „odskočila“ do polčasu o 5 gólov a o zápase bolo rozhodnuté.

Napriek tomu, že druhý polčas s Ukrajinou (poznámka: v nominácii Ukrajiny na zápas s Nemeckom a Slovenskom boli aj hráčky: (Kompaniets , Soskyda a  Kohuch), ktoré  v súčasnosti obliekajú v MOL lige dres Iuventy Michalovce, ale aj Kotová s Levčenkovou, ktoré v nedávnej minulosti jej dres obliekali  skončil nerozhodne 11:11 na našej prehre a strate dvoch bodov to už nič nezmenilo. Je dobre, že v bojoch o miestenky na ME 2024 sa bude pokračovať až v závere februára 2024 (poznámka: zdravotne by sa mohli dať do poriadku hráčky Slovenska:  Lancz, Némethová, Györiová, ... ktoré teraz trénerovi Dueňasovi v zápase s Ukrajinou citeľne chýbali.

Povedali po  zápase: Peter Pčola (asistent trénera SR): „Mali sme slabší začiatok. V prvom polčase sme sa nevedeli dostať do hry. Potom sme zlepšili hru vrátane obrany, ale dvadsať strelených gólov je veľmi málo. Hra v útoku nám viazla. Z môjho pohľadu sme urobili veľa technických chýb a zahodili sme tiež nejaké šance. Je to prakticky len polčas, v kvalifikácii sa hrá ešte viac zápasov."

+ + +

Zápas 1. kola 2. skupiny: Nemecko – Ukrajina 31:24 (15:14) góly: Grijseelsová 8, Döllová 6, Smit 5, Behrend 4, Bolk 3,... – Smbatianová 7, Dmytrenková 5, Andrijčuková 3, Levčenková 2, Kotová 2, Kompaniets 1,....

Priebežná tabuľka 2. skupiny: 1. Nemecko 31:24 – 2 body;  2. Ukrajina 49:51 – 2 body;  3. Slovensko 20:25 – 0 bodov; poznámka:  Izrael ešte v kvalifikácii nehral.