publikované: 28.09.2017 - 06:15  //  aktualizácia: 28.09.2017 - 10:11  //  zobrazené: 1838

Šalianska Petangová liga finišuje

Šalianske petangové ihriská pri pohostinskom zariadení Bilica patrili prvý septembrový víkend  vyznávačom petangu, hry s oceľovými guľami nakoľko  sa odohralo štvrté a piate kolo dlhodobej populárnej Šalianskej petangovej ligy  Bilica (ŠPLB).

Práve v týchto kolách sa „lámal“ chlieb o konečných ambíciách  jednotlivých družstiev v  6. ročníku Šalianskej petangovej ligy, najmä na ich konečné umiestnenie. Podobne ako predošlé kolá ani tieto septembrové sa na ihriskách pri šalianskom pohostinskom zariadení BILICA nezaobišli bez prekvapení.

Rozhodne sa až v poslednom kole

Už úvodný duel piateho kola sa skončil malou senzáciou, keď družstvo Rýchle pípy, ktoré bolo po štyroch kolách pred posledné v tabuľke „nachytalo“ na hruškách družstvo „300“ a poslali ho  z ihriska s nečakanou  prehrou 7:9.  Hneď v ďalšom dueli prvej série družstvo Titánov, ktoré je v doterajšom priebehu ŠPLB  najúspešnejším družstvom potvrdilo po víťazstve nad Šuchtošmi 13:1, že   v tomto kole pôjdu nekompromisne za prvenstvom, čo potvrdili aj ďalšou hladkou výhrou s Rýchlymi pípami. Nečakane dobre odštartoval Čistochow (poznámka: rodinné družstvo Hatvániovcov posilnené o Petra Bleha), keď v piatom kole prehral iba s najlepšími dvomi družstvami, ktoré sú dlho dobo na čele ligy.  Keď porazil aj priameho súpera v boji o bronz Kukučky v pomere 13:7 vyniesla mu táto séria nakoniec druhé miesto a zisk cenných 13 bodov, ktoré zamotali súboj o celkové tretie miesto ešte viac,  než doposiaľ. Vzhľadom k tomu, že družstvo Titánov s kvalitným hráčskym kádrom: Tomáš Bleho,  Matej Meluš, Juraj Bilík, Danka Vargová  - všetko licenční hráči, ktorým sa darí aj v Slovenskej petangovej lige a  Daniel Meluš, ktorý je zo šalianskych petangistov najvyššie (poznámka: bol v úvode septembra na 30. mieste v konkurencii skoro 300 hráčov Slovenska) sa dopustilo v predposlednom kole iba jediného zaváhania, keď prehralo v šiestej sérii s amatérskou LAMOU 6:13 (poznámka: posilnil ju v priebehu rozohraného ročníka, bývalý juniorský reprezentant Slovenska Dávid Sýkora, ktorý bol ešte pred rokom v prvej desiatke najlepších petangistov Slovenska !).  V poslednom svojom súboji piateho kola si však poradili Titáni opäť s lídrom súťaže  a po výhre 8:7 nad družstvom „300“ (Miroslav Černák – tretí najlepší licenčný hráč  KPPS Šaľa v Slovenskej petangovej lige, Róbert Tóth, Mária Tóthová a Nevenka Horváthová) si nielenže pripísali na svoje konto prvenstvo a 15 bodov, ale ho aj bodovo dostihli v celkovom poradí (poznámka: pričom to bolo už ich tretie víťazstvo v rade vo vzájomných dueloch).  Z ostatných družstiev v závere zabrali Kukučky a obsadili konečné štvrté miesto. Tradičné víťazstvo získali v tomto kole aj Šuchtoši, keď porazili Rýchle pípy 13:8, ale na lepšie ako siedme miesto v tabuľke to však nestačilo.

Sedmička družstiev, ktorá v šiestom ročníku Šalianskej petangovej ligy Bilica štartuje má za sebou už odohraných päť kôl, ale až prvý októbrový víkend rozhodne o tom, kto sa bude tešiť z víťazstva v 6. ročníku ŠPLB, nakoľko ten vzíde z dvojice družstvo „300“ a Titánov, ktorí majú v tabuľke po 69 bodov.  Pre samotný priebeh súťaže je veľmi dobré, že doposiaľ nie je rozhodnuté ešte ani o tom, kto sa bude po poslednom zápase tešiť z tretieho miesta, nakoľko sú na bronz ešte traja kandidáti: Kukučky (50 bodov), Čistochow – 47 a LAMA, ktorá má zatiaľ 43 bodov.  V desiatom roku vzniku šalianskeho Klubu priateľov petangu Svätopluk, ktorý riadi túto populárnu súťaž padne tak rozhodnutie o víťazovi 6. ročníka až v hodine dvanástej.

Poradie družstiev v 5. kole: 1. Titáni – 15 bodov, 2. Čistochow – 13 bodov, 3. družstvo „300“ – 12 bodov, 4.  Kukučky – 10 bodov, 5. LAMA – 7 bodov, 6. Šuchtoši –  5 bodov, 7.  Rýchle pípy – 3 body.

Poradie družstiev po 5 kolách: 1. družstvo „300“ – 69 bodov,  2. Titáni – 69 bodov, 3. Kukučky – 50 bodov,  4.  Čistochow – 47 bodov, 5. LAMA – 43 bodov, 6. Rýchle pípy – 28 bodov, 7. Šuchtoši – 17 bodov.

JOZEF  SKLENÁR

č. 1: Cez hrací deň nekompromisní súperi a rivali v šalianskej ŠPLB, po ňom opäť spokojní a usmiati priatelia.

č. 2:  Výkon každého hráča a samozrejme aj každý dobrý hod v záverečných kolách môže byť rozhodujúci a treba sa naň sústrediť.