publikované: 14.09.2017 - 23:43  //  aktualizácia: 14.09.2017 - 23:51  //  zobrazené: 3384

Šalianska voltíž uspela na Spiši

Šalianska voltíž úspešná na Spiši

Na piatom kole Slovenského voltížneho pohára, ktoré usporiadala OZ Apolónia Lieskovany štartovali aj zástupcovia šalianskeho regiónu.

Posledné dni letných prázdnin využili zástupcovia jazdeckých klubov TJ Slávia SOUP Šaľa a Jazdeckého klubu Lángov dvor z Trnovca n/V na meranie síl v rámci piateho kola SVP, ktoré sa uskutočnilo po augustových juniorských majstrovstvách sveta v rakúskom Ebreichsdorfe (poznámka: píšeme o tom na inom mieste) bolo pre účastníkov generálkou na blížiaci sa domáci vrchol voltížnej sezóny, ktorým bezo sporu budú majstrovstvá Slovenska, ktorých usporiadateľom bude v poslednej septembrovej dekáde zástupca Nitrianskeho regiónu N. Ž. Topoľčianky. Zatiaľ, čo na 4. kole SVP, ktoré usporiadal Jazdecký klub OZ Galaxia Poprad  v Spišskej Teplici šalianski voltížni jazdci neštartovali,  na Spiši sa predstavili v plnej zbroji (poznámka: veľké poďakovanie zasielajú Mestu Šaľa), čo sa odzrkadlilo aj na  samotných výsledkoch. Druhý zástupca šalianskeho regiónu JK Lángov dvor z Trnovca n/V, ktorý doposiaľ štartoval na všetkých kolách odcestoval do malebnej spišskej dedinky Lieskovany (poznámka: napriek tomu, že nemá ani 500 obyvateľov, dokážu zorganizovať takéto  hodnotné voltížne podujatie) iba s tromi pretekármi: Teo Sýkora, Ema Dudonová a Ema Sýkorová, na viac bez svojho súťažného koňa (Ejfél Pluto), čo znamenalo že ich pretekári budú súťažiť na zapožičanom koňovi a pod vedením iného lonžera a nie svojej úspešnej trénerky Vladimíry Lenčéšovej, ktorá so svojimi zverencami priviezla zo štvrtého kola  SVP  v Spišskej Teplici 6 medailových umiestnení (4 x prvé miesto, 2 x druhé) a stali sa aj najúspešnejším jazdeckým klubom tohto kola.

Polovička prvenstiev pre Šaľu

Zúčastnené jazdecké kluby súťažili v ôsmych vekových kategóriách a presne v štyroch sa tešili z prvenstva reprezentanti šalianskej Slávie SOUP Šaľa, piate prvenstvo vďaka víťazstvu mladého a talentovaného jazdca Tea Sýkoru odplávalo taktiež dolu Váhom, do vitríny trnoveckého  jazdeckého klubu.

V súťaži mladších detí štartovalo najviac 17 pretekárok  a tak rozhodcovský zbor, ktorý bol po prvý krát štvor čllenný, na čele so „šéfom“ Borisom Kodakom (N. Ž. Topoľčianky) sa mal čo obracať. Prvenstvo vybojovala jazdkyňa JK JO Slávia UVLK Košice Martina Jiroušková, pred svojou oddielovou kolegyňou Alicou Jalčovou a jednou z najúspešnejších jazdkýň v tejto kategórii šalianskou pretekárkou Eliškou Nemčekovou. Škoda, že pretekárke z nášho regiónu (poznámka: kôň Frajer, lonžer Jana Majdlenová)  „slabšie“ vyšla povinná jazda, nakoľko voľnú jazdu vyhrala.  Od celkového víťazstva ju delil iba necelý pol bod, keď sa všetky tri jazdkyne dostali v hodnotení tesne nad štvor bodovú hranicu. Na ďalších troch miestach skončili šalianske jazdkyne podľa poradia: Katarína Nagyová, Frederika Fülöpová a  Mia Spisziaková, ktoré cvičili na koni Vilám s lonžerkou  Beátou Tóthovou.

V súťaži starších detí  medzi dievčatami sa darilo taktiež pretekárkam z Košíc, ktoré obsadili v konkurencii 15 jazdkýň, keď zvíťazila Patrícia Malegová, na koni Trouble Maker s lonžerom Mariánom Pavľakom.   Výborne zacvičené zostavy jej vyniesli známku 6,788 bodu, čo bola najvyššia známka piateho kola SVP. Na piatom mieste skončila najlepšia zástupkyňa regiónu šalianka Renáta Strhlíková (kôň Frajer, lonžer J. Majdlenová).

V tejto kategórii medzi chlapcami si od úvodného kola SVP veľmi dobre vedie voltížny jazdec JK Lángov dvor Trnovec n/V Teo Sýkora, ktorý zvíťazil aj na Spiši, keď na „zapožičanom„ koni Korado, lonžer Zuzana Jalčová získal známku 3,100 bodu.

V juniorskej súťaži – dievčatá získala prvenstvo  šalianska jazdkyňa Lea Hakszer – 5,889 b, čo bola aj druhá najvyššia známka dňa. Hneď za ňou sa umiestnila jej oddielová kolegyňa Jozefína Baloghová (poznámka: obe cvičili na koni Nadir, lonžer J. Majdlenová).

V juniorskej súťaži chlapcov taktiež prvé miesto zásluhou Frederika Fülöpa – 5,094 b. putovalo do vitríny SOUP Šaľa, keď jazdil na koni Frajer, lonžer J. Majdlenová.

V súťaži detských skupín vybojoval prvenstvo  JK JO Slávia UVLK Košice – 4,051 b. (kôň Chiara – lonžer Eva Pavľaková), pred SOUP Šaľa (kôň Vilám – lonžer Beata Tóthová). V juniorskej súťaži bola najlepšou šalianska skupina SOUP Šaľa – 4,201 b., ktorá cvičila na koni Accordo – lonžer J. Majdlenová.

Poslednou súťažou 5. kola SVP bola súťaž dvojíc, kde  si opäť výborne počínali reprezentanti nášho okresu, keď  získali všetky tri medailové umiestnenia. Prvenstvo získala dvojica Lea Hakszer – Jozefína Baloghová, za známku 5,463 b. na koni Nadir, pred oddielovými kolegyňami Romana Strhlíková – Žofia Tyúkos,  5,250 b., (kôň Frajer, obe šalianske dvojice lonžovala J. Majdlenová).  Na treťom mieste skončila doposiaľ najúspešnejšia dvojica doterajších kôl Ema Dudonová – Ema Sýkorová z Trnovca n/V, ktorá všetky štyri doterajšie kolá vyhrala, ale v Lieskovanoch skončila tretia, keď všetky svoje cvičenia absolvovala s koňom Korado a mladým lonžerom Milanom Šárikom iba v kroku. Napriek tomuto hendikepu tretie miesto mladých dievčat z Lángovho dvora teší. Na piatom mieste skončila ďalšia šalianska dvojica Ž. Szabová – E. Floreková.

Organizátori podujatia OZ Apolónia Lieskovany, ktorí si zaslúžia poďakovanie od účastníkov za kvalitnú organizáciu podujatia a pekné ceny pre účastníkov vyhodnotili aj najlepšie kone na piatom kole SVP.  Najlepším koňom v súťažiach skupín bol vyhlásený kôň Accordo (SOUP Šaľa – lonžer J. Majdlenová), v súťaži jednotlivcov kôň Trouble Maker (JK JO Slávia UVLK Košice – lonžer Marián Pavľak) a súťaži dvojíc kôň Frajer (SOUP Šaľa – lonžer J. Majdlenová). Slovenský voltížny pohár, v ktorom si najlepšie viedli jazdci TJ Slávia SOUP Šaľa, ktorí získali 8 medailových umiestnení (4 x prvé, 3 x druhé a jedno tretie miesto), čím zopakovali svoje prvenstvo z tretieho kola SVP v Ivánke p/ D, pred košickým jazdeckým klubom – 6 medailových umiestnení (3 x prvé, dva x druhé a raz tretie miesto) a tretím najúspešnejším jK bol trnovecký Lángov dvor (1 x prvé a raz tretie miesto) bol poslednou generálkou pred majstrovstvami Slovenska v Topoľčiankach, kde budú pozície Nitrianskeho kraja ešte pevnejšie, nakoľko na šampionáte nebudú chýbať hádam ani ďalšie jazdecké kluby JK Rusty Šaľa,  VK Sundance Nitra a N. Ž. Topoľčianky, z toho dôvodu by mohla byť medailová zbierka pre región bohatšia.                                                                                                                                                                                       JOZEF SKLENÁR

Výsledky 5. kola SVP – OZ Lieskovany

Mladšie deti  -  dievčatá: 1. Martina Jiroušková 4,114 b., 2. Alica Jalčová – 4,090 b.  (obe JK JO Slávia UVLK Košice – kôň Chiara, lonžer Eva Pavľaková), 3. Eliška Nemčeková – 4,066 b (TJ Slávia SOUP, kôň Frajer, lonžer Jana Majdlenová), 4. Katarína Nagyová, 5. Frederika Fülöpová, 6. Mia Spisziaková (všetky SOUP Šaľa, kôň Vilám, lonžer Beáta Tóthová).

Staršie deti -  dievčatá:  1. Patrícia Malegová – 6,788 b. (UVLK Košice, kôń Trouble Maker, lonžér Marián Pavľak), ... 5. Romana Strhlíková (SOUP Šaľa, kôň Frajer, lonžer J. Majdlenová).

Staršie deti - chlapci: 1. Teo Sýkora 3,100 b. (JK Lángov dvor Trnovec n/V – kôň Korado, lonžer Zuzana Jalčová).

Juniorky:  1. Lea Hakszer 5,889 b., 2. Jozefína Baloghová – 5,659 b. (obe SOUP Šaľa, kôň Nadir, lonžer J. Majdlenová).

Juniori: 1. Frederik Fülöp – 5,094 (SOUP Šaľa, kôň Frajer, lonžer J. Majdlenová).

Kategória dvojice: 1. Lea Hakszer – Jozefína Baloghová – 5,463 b. (SOUP Šaľa, kôň Nadir, lonžer J. Majdlenová), 2. Romana Strhlíková – Žofia Tyúkos (SOUP Šaľa, kôň Frajer, lonžer J. Majdlenová), 3. Ema Sýkorová – Ema Dudonová, (Trnovec n/V - kôň Korado, lonžer Milan Šárik).

Voltížne skupiny – deti: 1. UVLK Košice 4,051 b. (kôň Chiara – lonžer E. Pavľaková), 2. Slávia SOUP Šaľa v zložení: V. Tóthová, F. Fülöpová, M. Spisziáková, J. Benčíková,  K. Nagyová a O. Benčíková  (kôň Vilám, lonžer Beata Tóthová).

Voltížne skupiny – juniori: 1. Slávia SOUP Šaľa – 4,201 b. v zložení: R. Strhlíková, L. Hakszer, E. Nemčeková, F. Fülöp, J. Baloghová,  Ž. Tyukos (kôň Accordo – lonžer Jana Majdlenová).