publikované: 27.12.2017 - 06:59  //  aktualizácia: 27.12.2017 - 08:54  //  zobrazené: 2169

Strieborní šalianski plutvoví plavci

Šalianske úspechy v plaveckej lige

Zväz potápačov Slovenska v spolupráci so šalianskym  Klubom vodných športov Barakuda usporiadal štvrté a zároveň aj finálové kolo Slovenskej plaveckej ligy mládeže (SPLM) a Slovenského pohára v plutvovom plávaní.

Zdá sa, že voda a priestory plaveckého bazénu Aquasport (poznámka: areál a.s. Duslo) sú veľmi obľúbené medzi slovenskými plutvovými plavcami nakoľko presne polovička významných celo republikových podujatí vrátane majstrovstiev Slovenska (máj 2017) sa uskutočnilo v 50 metrovom bazéne jedného z najlepších klubov plutvového plávania v republike. Posledné súťažné podujatie SPLM a SP prilákalo na štart deväť plaveckých klubov Slovenska, medzi ktorými nechýbal ani najmladší klub plutvového plávania na Slovensku Hurrican Šaľa (poznámka: vznikol z pôvodnej plaveckej základne KŠP Tritón Šaľa, ktorý v minulosti patril v tomto športovom odvetví k slovenskej špičke a môže sa pochváliť v minulosti aj celkovými víťazstvami v SPLM), ako aj v súčasnosti dva najlepšie kluby Slovenska Žralok Bratislava (poznámka: má najväčšiu členskú a plaveckú základňu na Slovensku) a šaliansky KVŠ Barakuda.  Účastníci záverečného domáceho plaveckého podujatia štartovali v siedmych individuálnych disciplínach  + štafety,  a v šiestich vekových kategóriách.

Barakuda vyplávala 23 medailí

Pred štartom ďalšieho ročníka SPLM si dalo vedenie klubu Barakuda cieľ zabojovať o umiestnenie v najlepšej trojici plaveckých klubov, čo sa aj  vďaka kvalitnej mládežníckej základni podarilo. Potvrdzujú to aj výsledky v poslednom finálovom kole v kategórii „F“, v ktorej vyhral talentovaný šaliansky plutvový plavec Denis Takáč (r. 2008) všetky tri disciplíny a so ziskom 150 bodov sa stal aj jednoznačne najlepším plavcom v tejto kategórii. O jeho suverenite hovorí napríklad víťazstvo na 100 metrov BF časom 01:09,21min., keď druhý v cieli Andrej Dvořák (Žralok Bratislava) za ním zaostal o viac ako 9 sekúnd.  Medzi dievčatami si v tejto kategórii dobre viedla Sofija Hagarová, ktorá vybojovala zlato a bronz a bodové konto Barakudy obohatila o 131 bodov.

V kategórii „E“ ( r. 2006 – 2007)  nemal usporiadadateľ zastúpenie medzi dievčatami (poznámka: v šalianskom drese chýbali Dada Kostková a Tamara Kováčová, ktoré predtým v SPLM bodovali) a škoda, že v domácej vode nereprezentovali ani František Ivicze a Tibor Kováč, ktorí taktiež už bodové konto Barakudy v tomto roku o získané body obohatili. Dvaja reprezentanti Barakudy: Peter Csikós (poznámka: v disciplíne 200 metrov PP získal bronz a na dvoj násobnej trati skončil štvrtý) a Michal Mikuš získali spolu  186 bodov do celkového hodnotenia. Ďalších 92 bodov za tretie miesto získala „omladená“ štafeta v zložení (D. Takáč, S. Hagarová, P. Csikós a M. Mikuš) v disciplíne 4 X 100 metrov PP.

Veľkú silu ukázali plavci KVŠ Barakuda v kategórii „D“ (r. 2004 – 2005), v ktorej sa stal Peter Takáč po troch víťazstvách a 150 bodovom zisku suverénom medzi ostatnými plavcami.  Ďalších 48 bodov pridal ďalší šaliansky plavec Jakub Michna. Celková víťazka medzi dievčatami niesla šaliansky dres Barakudy, keď Tereza  Chovancová po víťazstve na 800 metrov PP, obsadila v ďalších dvoch disciplínach druhé miesta a so ziskom 142 bodov sa stala v tejto kategórii najlepšou plutvovou plavkyňou.  V tejto kategórii ešte bodovali aj Petra Kissová (90) so Sofiou Lenčéšovou,  ktorá pridala ďalších 75 bodov.  Ak k týmto úspechom pridáme zlato štafety na 4 x 100 metrov (T. Chovancová, P. Kissová, P. Takáč a S. Lenčéšová) potom 708 bodový zisk šalianskych reprezentantov v „D“ kategórii bol veľmi dôležitý do celkového poradia klubov plutvového plávania štartujúcich v SPLM.

Druhou „najplodnejšou“ kategóriou v počte získaných bodov a samozrejme aj medailových umiestnení pre šaliansky KVŠ Barakuda bola „C“ kategória (r. 2002 – 2003). Slovenský reprezentant Jakub Petrák  potvrdil dobrú formu a vyhral všetky tri disciplíny. Získal 150 bodov a bol najlepším  plavcom v tejto kategórii. Dve medailové umiestnenia: striebro a bron ako aj  124 bodov  pridal do zbierky jeho oddielový kolega Jakub Kozmer. Tretí plavec KVŠ Barakuda Gergö Szarka síce na medailu nedosiahol (poznámka: na 800 metrov PP skončil štvrtý,  ale vyplával 105 bodov. U dievčat Anikó Bertóková získala striebro a dva bronzy, ako aj  130 bodov, jej kolegyňa Adela Augustínová  získala 108 bodov, ale spolu s J. Petrákom, J. Kozmerom a G. Szarkom  vyhrali v tejto kategórii štafetu 4 x 100 metrov PP.

V Slovenskom pohári jeden bronz

Bodový a medailový zisk KVŠ Barakuda najmä v Slovenskom pohári (poznámka: štartovali v ňom „A“ + „B“ kategória mohol byť podstatne vyšší, nebyť plaveckého „manka“ dvojnásobnej seniorskej európskej medailistky Zuzany Hraškovej (poznámka: zlomenina nohy), ktorá vyhrala v prvých dvoch kolách štyri disciplíny a podstatne menej štartov ako pred rokom mal aj jej oddielový kolega Samuel Augustín, ktorý štartoval v „A“ kategórii (r. 1999 a starší) v jednej disciplíne s s 36 bodovým ziskom. V kategórii „B“ štartovala v drese Barakudy Michaela Babíková (r. 2001), ktorá skončila na 800 metrov PP tretia a na polovičnej trati na štvrtom mieste, keď spolu získala 81 bodov.

Poltucet medailí pre Hurrican

Vďaka silnej kategórii „E“ medzi medailistov v záverečnom kole SPLM sa zaradili aj zástupcovia druhého šalianskeho plaveckého klubu Hurrican. V šalianskej vode sa najviac presadila talentovaná Alexandra Slišková, ktorá sa po víťazstvách v 3 disciplínach a 150 bodovom zisku stala najlepšou plavkyńou v tejto kategórii. Po jednom bronze pridala jej kolegyňa Ester Tok (120 bodov) a Natália Holecová (114 bodov).

Posledné medailové umiestnenie druhé miesto v disciplíne 100 metrov PP v kategorii „D“ vybojoval Csongor Tok a pridal do hodnotenia aj 85 bodov. Bodové zisky aj keď v drobnejšom vydaní pre tento mladý plavecký klub v SPLM ešte získali v kategórii „D“: Lea Plevková (56), Katarína Zlatošová (46), Matej Korec (24), Petra Buranová (14) a Petra Stračárová 12 bodov (poznámka: kategórie „A“ a „B“ pre Slovenský pohár plavci Hurrican Šaľa neobsadili).

Barakuda druhá na Slovensku

Zaujímavý je pohľad na celkový bodový zisk jednotlivých plaveckých klubov v plutvovom plávaní v tomto ročníku SPLM (poznámka: v tomto roku už 16. ročník). Prvenstvo si vybojovali plavci Žralok Bratislava, ktorí získali 8.019 bodov (chlapci – 3.911 a dievčatá - 4.088 bodov), pred šalianskym KVŠ Barakuda, ktorý získal 5.337 bodov, chlapci  získali 3.340 bodov a  dievčatá 1.961 bodov (poznámka: v poslednom kole šalianski chlapci predstihli bodovo aj víťazný bratislavský klub Žralok).  Boj o ďalšie umiestnenia bol veľmi vyrovnaný. Nakoniec tretie miesto a bronz v tomto ročníku Slovenskej plaveckej ligy mládeže ide do vytríny plavcov Sport Club Senec 3.984 bodov (chlapci 2.309, dievčatá 1.675), ktorí predstihli vo finiši plavcov PCP RAK Žilina, ktorí nazbierali 3.454 bodov a až za nimi skončil ďalší bratislavský klub Neptun Bratislava, ktorý získal v celkovom hodnotení o púhych 7 bodov menej ako štvrtá Žilina.  Pri pohľade na bodové hodnotenie súťaže (poznámka: 50 bodov za víťazstvo, 46 za druhé miesto, 42 za tretie atď...) je vidieť aké dôležité pre celkové hodnotenie klubu je umiestnenie každého pretekára v jednotlivých disciplínach, počas štyroch kôl.  Ďalší šaliansky plavecký klub Hurrican skončil so ziskom 621 bodov (chlapci 109, dievčatá 512) na ôsmom mieste pred Fins Teamom  Bratislava, ale šalianski plavci štartovali iba v jednom kole SPLM.

Strieborná pozícia šalianskych plavcov KVŠ Barakuda samozrejme teší, veľká spokojnosť v Šali je aj s výsledkami plavcov: Denis Takáč, Peter Takáč, Tereza Chovancová, Jakub Petrák (všetci KVŠ Brarakuda Šaľa) a Alexandra Slišková (Hurrican Šaľa), ktorí sa stali vo svojich kategóriách najlepšími plavcami finálového kola a priniesli pre svoje kluby aj najväčšie bodové zisky. Samozrejme, že spokojnosť je aj s ďalšími medailovými a bodovými ziskami jednotlivých plavcov,. Ale aj tých, ktorí ešte zostali pred medailovými bránami, ale systematickým tréningom zlepšujú svoje súťažné výkony. Oba šalianske plavecké kluby svojimi výsledkami potvrdili svoje postavenie medzi slovenskou plaveckou plutvovou špičkou.  Skutočnosť, že za posledných 16 rokov okrem plavcov zo šalianskych klubov (Milan Medo, Zuzana Hrašková, Ádám Bukor) nepriniesol nikto medailu z európskych a svetových šampionátov, svedčí o všetkom a plavecká verejnosť v Šali, Nitrianskom regióne, ale aj na  Slovensku   môže byť na nich oprávnene hrdá.