publikované: 04.11.2016 - 07:17  //  aktualizácia: 04.11.2016 - 14:41  //  zobrazené: 1770

Striebro a bronz šalianskeho karate z Európy

Šalianske karate s európskymi medailami

Talianske mesto Montichiari (25.000 obyvateľov) v regióne  Lombardia privítalo v druhej dekáde októbra najlepších karatistov Svetovej únie karate WUKF v rámci 8. majstrovstiev Európy detí, mládeže a dospelých v súťažiach kata a kumite.

V reprezentačnej nominácii skoro päť desiatich reprezentantov Slovenska si vybojovali právo účasti  aj dvaja pretekári Karate klubu TJ Slovan Duslo Šaľa.  Skúsený matador, viac násobný medailista z európskych a svetových šampionátov Ľudovít Kocsis a mladá karatistická nádej v detskej kategórii, úspešný medailista zo slovenského šampionátu Filip Bleho. V kategórii WUKF je viditeľný nárast záujmu športovej verejnosti o karate, čo potvrdzuje aj štart viac ako  1800 pretekárov zo 47 siedmych federácii karate na európskom šampionáte. „Už aj vzhľadom k tomu,  hodnotí účinkovanie šalianskych karatistov prezident šalianskeho karate klubu Igor Bleho, ktorý pôsobil na európskom šampionáte ako jeden z coachov slovenskej reprezentácie, že naši pretekári priviezli medailové umiestnenia z nedávneho Svetového šampionátu v írskom Dubline, veril som, že sa nebudú vracať domov naprázdno ani z Talianska. Teší ma, že výkonmi a umiestnením na tatami nesklamali.“

Kocsis s Blehom medzi medailistami

Po tom, čo šalianski prispeli do zbierky medailových umiestnení Slovenska na svetovom šampionáte v írskom Dubline tromi kovmi: Ľudovít Kocsis získal bronz v kategórii kata mužov Goju ryu (21 – 35 rokov), talentovaný  šaliansky karatista Filip Bleho v kategórii kata mini kadetov Goju ryu (13 – 14 rokov) vybojoval striebro a pomohol družstvu v rovnakej kategórii k zisku bronzu, odchádzali aj na päť dňový európsky šampionát do Talianska s úmyslom zabojovať o medailové umiestnenia.

Vzhľadom k tomu, že na európskom šampionáte mohol štartovať pretekár iba v jednej individuálnej disciplíne štartoval Ľudovít Kocsis v rovnakej disciplíne ako na svetovom šampionáte. Po veľmi dobrom výkone nakoniec vybojoval striebornú medailu, keď ho predstihol iba taliansky reprezentant  Michele De Napoli. Bronzová medaila zásluhou Daniela Krhúta putovala do Česka. Druhý šaliansky karatisla v reprezentácii Slovenska žiak Filip Bleho štartoval v kategórii kata mini kadetov Goju ryu (13 – 14 rokov), v ktorej získal tretie miesto. Prvenstvo si vybojoval jeho kolega z reprezentácii Lukáš Tobolák, ktorý  si zopakoval prvé miesto zo svetového šampionátu Striebro v tejto kategórii získal taliansky karatista Nicolo Righeti.

Slovenská reprezentácia po vynikajúcom výsledku na Majstrovstvách sveta v Dubline, kde naši reprezentanti vybojovali 36 medailových umiestnení (11 zlatých, 11 strieborných a 14 bronzových medailí), potvrdila svoju kvalitu aj na ME v Taliansku, kde slovenskí karatisti aj s prispením karatistov KK TJ Slovan Duslo Šaľa získala 33 cenných kovov, čoho bolo 9 titulov majstra Európy, 10 strieborných medailí a 14 bronzových medailí, vďaka tomu sa umiestnila v počte získaných medailí na 5. mieste v konkurencii 47 karatistických federácií Európy.

Slovenskí karatististi už majú v tomto roku niekoľko súťažných vrcholov za sebou, od majstrovstiev Slovenska počnúc, cez svetový šampionát v írskom Dubline a európskym šampionátom v Taliansku končiac, ale súťažné tatami nezostanú ani v týchto dńoch opustené.  V polovičke novembra sa totiž uskutoční vo Veľkom Krtíši už VI. kolo Pohára Slovenskej federácie karate v kategóriách detí, mládeže a seniorov v karate, na ktorom by nemali chýbať ani šalianski regionálni karatisti.

Foto:  Úspešní karatisti  KK TJ Slovan Duslo Šaľa na ME v Taliansku zľava: strieborný Ľudovít Kocsis, jeden z coachov  slovenskej výpravy Igor Bleho, vpravo bronzový Filip Bleho.

Ešte nie či členom Facebook Mesto Šaľa? Klikni si :-)