publikované: 06.09.2017 - 09:38  //  aktualizácia: 06.09.2017 - 09:44  //  zobrazené: 1347

V televíznom dueli hádzanárske body pre Šaľu

HKM Šaľa - HC Sporta Hlohovec 29:26 (14:9)

V dohrávanom, televíznom dueli prvého kola Slovnaft handball Extraligy 2017/2018 slovenských vicemajstrov z posledných ročníkov si vybojoval dva dôležité body šaliansky HKM.

Napriek televíznej konkurencii videlo viac ako 600 divákov na úvod sezóny výbornú hádzanú a najmä v druhom polčase aj s viacerými   gólovými zvratmi. Zverenci trénera Jána Kolesára mali výborný vstup do zápasu a po dvoch presných zásahoch Michniewitza a Dudáša viedli v 5. minúte 3:0. Hostia síce znižovali  Tschurom a srbským legionárom Cuparom  (3:2), ale na rozbehnutý HKM to bolo málo. Ďalšie gólové prídely od F. Šulca, Polakoviča a Michniewitza, podložené spoľahlivou defenzívou s výborným brankárom Nungovitsom, ktorý okrem troch náskokov a trhákov Zaťka a Pecha, zneškodnil aj sedmičku Zaťkovi (poznámka: ďalšia z ruky Tschura skončila na brvne) boli hlavnými tromfami pri sedem gólovom vedení (10:3, 11:4) šalianskeho kolektívu. Sporta síce dokázala po presných zásahoch Pécha a Laha  štyrmi gólmi za sebou znížiť na trojgólový rozdiel (11:8), ale góly Melnyka a Guzyho v závere polčasu rozhodli o päť gólovom šalianskom vedení.

Hosťom sa však podaril v druhom polčase  gólový obrat, keď dokázali využiť šalianske oslabenie (vylúčený Vadkerti) a tromi gólmi znížili  vedenie domácich na rozdiel dvoch gólov. Delovka F. Šulca síce znamenala opäť vedenie HKM o tri góly 15:12, ale hostia boli už v tempe.    Strelecky sa „rozbehla“ dvojica Tschur (poznámka: pred dvomi rokmi bol najlepším strelcom Extraligy) so skúseným Zaťkom, ktorí zaznamenali v druhom polčase desať gólov.  Na druhej strane niekoľko striel domácich hráčov (Guzy, F. Sulc, Szapu) skončilo na konštrukcii brány, alebo ich zneškodnil  brankár Konečný a tak v 40. minúte svietil na ukazovateli skóre stav 15:18 ! Skúsený šaliansky celok však nespanikáril, opäť začali hrať svoju hru a vďaka streleckej potencii dvojice Polakovič -  Michniewicz (po obrátke strelili 11 gólov) a stále výbornému brankárovi Nungovitchovi domáci otočili skóre a v 45.02 minúte po góle Hájnika už viedli o gól - 20:19. Do konca duelu už hostí do vedenia nepustili aj keď sa hosťom naskytla šanca v 52. minúte, keď arbitri vylúčili domáceho brankára.  Šalianska brankárska opora z predošlých ročníkov Luděk Fabián však výbornými zákrokmi dokonale zastúpil kolegu,  roztlieskal obecenstvo a Šaľa po premenenej sedmičke Michniewitza získala štyri minúty pred koncom troj gólový náskok (26:23), ktorý si už nedala zobrať a pripísala si do tabuľky v západoslovenskom derby dôležité body.

R: Mandák – M. Rudinský;  600 divákov; pokutové  hody: 9/9 – 5/3; vylúčení: 4 – 4.

HKM: Nungovitch, Fabián,  Repáň – Meľnyk 1,  Guzy  1, Bandri,  Michniewicz 11/8, Moravec, T. Mažár 1, Hájnik 2, Szapu, Polakovič 8/1, Vadkerti, F. Šulc ml. 3, Dudáš 2, Gorbunovs.  Tréner Ján Kolesár.

HC SPORTA: Konečný, Šatura,  Kašťák – Péchy 4, Takáč 3, Kerič, Laho 4,  Rakús 1, Demko, S. Mažár,  Tschur 7, F. Zaťko 5/3, Cupara 2, Hirtl, Hajko. Tréner Martin Lipták.

Pavol Polakovič (spojka a s 8 gólmi druhý najlepší strelec): „V dôležitom zápase sme mali excelentný nástup, ktorý nám vyniesol až sedem gólové vedenie, ktoré tešilo a uspokojilo aj obecenstvo. Po päťgólovom prvo polčasovom  náskoku sme si „vybrali“ po obrátke slabšiu desaťminútovku, čo ostrieľaný súper využil a dostal sa nečakane do vedenia. Po oddychovom čase sme sa však vrátili do starých herných koľají a v záverečnej štvrtine zápasu sme nielenže otočili skóre, ale sme dosiahli aj zaslúžené víťazstvo, nakoľko sme väčšinou zápasu boli lepším mužstvom“.